توصيه مطلب
۱
 
توافق ایران و 1+5
قرار ظریف و اشتون برای ملاقات ماهانه
 

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی از توافق تهران و کشورهای 1+5 با متن مذاکرات و نحوه اجرای آن برای رسیدن به توافق جامع هسته ای خبر داد که به موجب آن قرار است "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در هرماه ملاقاتی را با یکدیگر برای به نتیجه رساندن این مذاکرات برگزار کنند.
قرار ظریف و اشتون برای ملاقات ماهانه
 
ایراس؛ دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ از روز سه شنبه ۱۸ فوریه در وین آغاز شد و روز چهارشنبه نیز ادامه داشت. در همین رابطه صبح امروز پنجشنبه رویترز به نقل از یک مقام ایرانی از توافق تهران و کشورهای ۱+۵ با چارچوب انجام مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته ای خبر داد.

به نوشته رویترز، اگر این خبر تائید شود اولین گام رو به جلو برای رسیدن به حل موضوع هسته ای ایران خواهد بود. موضوعی که به مدت یک دهه موجب ایجاد دشمنی میان تهران و غرب شده است.

در همین رابطه "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران که به همراه تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی به وین رفته بود پیش از ظهر امروز پنجشنبه در صفحه فیس بوک خود در خصوص مذاکرات روزهای اخیر نوشت: توافق شد که تا خرداد ماه چندین جلسه در سطح خانم اشتون و بنده با فواصل حدود ۴ هفته یک بار برگزار شود. و در میان این جلسات، نشست های کاری پیرامون موضوعات مختلف دستور کار در سطح کارشناسان برجسته دو طرف انجام خواهد شد.

ظریف در ادامه می نویسد: در مورد زمان هر یک از جلسات توافق کردیم و قرار شد اولین جلسه رسمی در روزهای پایانی سال ۹۲ در وین تشکیل شود و قبل از آن خانم اشتون سفری به ایران داشته باشند و همین طور کارشناسان در حاشیه اجلاس شورای حکام ملاقات های فشرده ای داشته باشند. موضوعات مورد بحث در جلسه کارشناسی و جلسه بعدی خودمان را هم توافق کردیم.

به گزارش ایراس، این توافق در حالی حاصل شد که پیش از آغاز مذاکرات وین، دیپلمات های ۱+۵ از دشوار بودن گفتگوهای پیش رو صحبت کرده بودند. بدین ترتیب همان گونه که رویترز نوشته توافق ایران و کشورهای ۱+۵ با چارچوب نحوه مذاکرات آتی می توان به حل و فصل موضوع هسته ای ایران بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو که در نوامبر سال گذشته میلادی به امضای جمهوری اسلامی و کشورهای ۱+۵ رسید، امیدوار بود.


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34094