توصيه مطلب
۱
 
دانشگاه دولتی نخجوان، رو به پيشرفت
 

دانشگاه دولتی نخجوان، رو به پيشرفت
 

ايراس: "محسن پاک آیین" سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در باكو با عضو مجلس ملی آذربایجان و رییس دانشگاه دولتی نخجوان دیدار و گفتگو كرد. در این دیدار که محمدتقی محمدعلی، سرکنسول و علیاکبر طالبی متین، وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان نیز حضور داشتند. هیات ایرانی پیش از ملاقات رسمی به همراه رییس و معاونین دانشگاه دولتی نخجوان از قسمتهای مختلف دانشگاه بازدید به عمل آورده و رییس دانشگاه توضیحات لازم و مبسوط در خصوص آخرین پیشرفتهای دانشگاه ارائه نمود.

در این ملاقات "عیسی حبیب بیلی" گفت: دانشگاه دولتی نخجوان با ۷۹ دانشگاه بینالمللی تفاهمنامه داشته و عضو ۵ مجمع بینالمللی علمی و دانشگاهی میباشد. وی افزود: ما با ۱۰ کشور بزرگ اروپایی، مناسبات علمی و پژوهشی مستقیم داریم و برای توسعه مناسبات علمی و پژوهشی با جمهوری اسلامی ایران احترام ویژه قائل و تعاملات علمی فیمابین در طی این مدت از رشد خوبی برخوردار بوده است. چرا که همایشهای علمی مشترک سعدی و شهریار نمونه بارز این همکاریهاست.

رییس دانشگاه دولتی نخجوان گفت: با هماهنگیهای به عمل آمده با وابستگی فرهنگی سرکنسولگری درصدد هستیم در اردیبهشت ماه سال آینده به صورت مشترک همایش بینالمللی "فردوسی" را برگزار کنیم. "حبیب بیلی" در همین زمینه پیشنهاد برگزاری همایش علمی مشترک با جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و نخجوان را ارائه نمود و به جهت اهتمام ویژه سرکنسول و وابسته فرهنگی در توسعه و تعمیق مناسبات فیمابین از تلاشهای او قدردانی نمود.

عیسی حبیب بیلی ضمن قدردانی از مساعدتهای به عمل آمده سرکنسولگری در تجهیز و تکمیل اتاق ایران در دانشگاه دولتی نخجوان، اقلام جدید مورد نیاز برای استفاده دانشجویان زبان فارسی را ارائه نمود و در پایان سخنان خود ابراز امیدواری نمود بتواند در اردیبهشت ماه سال آینده از دانشگاه شیراز بازدید به عمل آورد.

در این ملاقات سفیر جدید کشورمان ضمن تشکر متقابل از رییس دانشگاه دولتی نخجوان گفت: دانشگاه دولتی نخجوان پیشرفتهای خوبی در طی این مدت نموده و من فکر میکنم پیشرفتهای این دانشگاه از دانشگاههای باکو نیز چشمگیرتر است. وی افزود: ما آماده همهگونه همکاری با دانشگاه دولتی نخجوان هستیم و علاقهمندیم مناسبات دو طرف به ظرفیت و پتانسیل واقعی خود برسد.

سفیر کشورمان در پایان سخنان خود با توجه به نیاز اتاق ایران در دانشگاه دولتی نخجوان به کتب زبان فارسی و سایر اقلام فرهنگی قول مساعد در تامین اقلام فوقالذکر دادند. در پایان ملاقات هدایایی از طرف سفیر کشورمان به رییس دانشگاه دولتی نخجوان اهداء شد.

گفتنی است "عیسی حبیب بیلی" فرزند اکبر متولد ۱۶-۱۰-۱۹۴۹ روستای دانیری بخش شرور، ادبیاتشناس، دکترای علم زبانشناسی (۱۹۹۶)، پروفسور (۱۹۹۷) آکادمیسین (۲۰۰۳) خادم علم آذربایجان (۱۹۹۹)، در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه معلمان نخجوان و در سال ۱۹۷۸ از دانشگاه نظامی آذربایجان فوق لیسانس گرفت. نامبرده در سال ۱۹۷۵ معلم ادبیات دانشگاه دولتی نخجوان، در سال ۱۹۸۰ معلم ارشد این دانشگاه، در سال ۱۹۸۴ عضو هیات علمی تمام وقت دانشگاه، در سال ۱۹۷۶-۱۹۹۰ رئیس جمعیت دانشجویان و در سال ۱۹۹۱-۱۹۹۶ هم معاون علمی و پژوهشی دانشگاه دولتی نخجوان بودهاند. ایشان از اکتبر سال ۱۹۹۶ ریاست دانشگاه دولتی نخجوان را بر عهده دارند.

وی از سال ۱۹۹۸ عضو اتحادیه نویسندگان آذربایجان و از سال ۱۹۹۹ هم عضو اتحادیه خبرنگاران آذربایجان هستند. ۶۰ کتاب و قریب به ۳۰۰ مقاله علمی از آثار ایشان است. وی یکی از بزرگترین محققان ادبیات قرن ۱۹-۲۰ آذربایجان هستند. آثار مختلف نامبرده در آذربایجان، ترکیه، ایران، روسیه، فرانسه، بلژیک، بلغارستان، اوکراین و قزاقستان به چاپ رسیده است. ایشان در کنفرانسهای بینالمللی با موضوعات مختلف شرکت نمودهاند و از سال ۲۰۰۱ عضو آکادمی علوم نیویورک گشتهاند. عیسی حبیب بیلی از سال ۲۰۰۵ عضو مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان و مجلس ملی آذربایجان و رییس کمیسیون دایمی حقوق انسانی پارلمان نخجوان نیز هستند.

منبع: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27308