توصيه مطلب
۰
 
حمله به یهودیان ارمنستان به دلیل ترویج ارزش های اروپایی
 

یهودیان برای مدت طولانی یک نقش اقتصادی کلیدی را در ارمنستان ایفا نموده اند. طبق اطلاعات خدمات آماری ملی، از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۰ ثروت های متعلق به یهودیان، موجب جذب ۶۹% از سرمایه گذاری های خارجی مستقیم در کشور بوده است. همچنین هر ساله سازمان های یهودی ده ها میلیون دلار را صرف پروژه های خیریه می کنند. با این حال اخیرا تعارض هایی در جامعه ارمنستان به دلیل تروزج ارزش های اروپیی از سوی یهودیان صورت گرفته است.
حمله به یهودیان ارمنستان به دلیل ترویج ارزش های اروپایی
 
ایراس؛ نگرانی نسبت به گسترش "ارزش های اروپایی" در بخش قابل توجهی از جامعۀ ارمنستان موجب بر انگیخته شدن آتش یک جنگ فرهنگی در این کشور شده است. به نظر می رسد تمایل دولت به داشتن مناسبات نزدیک با روسیه، موجب گسترش شکاف  های فرهنگی می شود. این شکاف در طی دادگاهی آشکار شد که در ۹ می برای رسیدگی به یک پروندۀ خشونت خانگی در منطقۀ شرق گغارکونیک، که به لحاظ اجتماعی یکی از محافظه کارترین مناطق است، تشکیل شد.
 
در طول دادرسی، ناگهان رابرت آرونیان که یکی از فعالان سرسخت طرفدار روسیه بود که در جلسۀ دادرسی حضور داشت، دو تن از حامیان حقوق زنان که زادۀ آمریکای شمالی بودند را به دلیل ترویج «ارزش های اروپایی» که خشونت فیزیکی علیه زنان را محکوم می¬کند، مورد حمله قرار داد. آرونیان رهبر ۴۵ سالۀ اتحادیۀ ارمنستان-روسیه و نیز نامزد پیشین ریاست حزب سوسیالیست پیشرو گفت: «چرا برای منحرف نمودن جامعۀ ارمنستان به اینجا آمده اید؟» او با اشاره به گزارش های رسانه های محلی گفت که: «در ارمنستان یک مرد حق دارد که همسر خود را بزند». آرونیان در حالی که با قاطعیت سوگند می خورد، افزود که موضوع خشونت خانگی در ماه های اخیر تبدیل به موضوع داغی برای مناظرۀ عمومی شده است. به نظر او، ارمنیان یهودی که آداب و رسوم محلی را نمی دانند، باید ارمنستان را ترک کنند. «ارمنستان متعلق به مردمان محلی آن است، متعلق به ارمنیان ارمنی است و روزی خواهد رسید که ما همۀ شما را اخراج کنیم و مرزها را ببندیم». 


این اظهارنظرها خصوصاً "مارو ماتوسیان"، ارمنی رئیس مرکز پشتیبانی از زنان ایروان، و نیز "لارا آرونیان"، رئیس مرکز مهارت های زنان که کانادایی است را مورد هدف قرار داده بود. هر دوی این زنان از ارمنیانی بودند که برای مدت طولانی ساکن کانادا بوده و منتقد سیاست های دولت در زمینۀ حقوق مدنی هستند. همچنین هر دوی آنها در سال های اخیر مورد هدف فعالیت های ضد یکپارچگی اروپایی بوده اند. [یاداشت ویراستار: مرکز حمایت از زنان و مرکز مهارت های زنان هردو از سوی بنیاد جامعۀ باز ارمنستان که بخشی از شبکۀ سازمان های سوروس و موجودیتی جداگانه در شبکۀ سوروس است، پشتیبانی می شود]. 

تنش میان ارمنیان بومی و اعضای جامعۀ یهودیان چیز تازه ای نیست؛ اما کوتاهی دولت در واکنش به حملۀ لفظی رابرت آرونیان که تبدیل به تیتری داغ در شبکه های اجتماعی شده، این شک را بر انگیخته است که مقامات با سکوت خود به عنوان راهی برای غلبه بر منتقدان، بویژه در طی اجرایی شدن طرح پیوستن ایروان به اتحادیۀ گمرکی روسیه، قزاقستان و بلاروس به رهبری مسکو در تاریخ یک ژوئن، از این گفته های او چشم پوشی کرده اند. 

یکی از فعالان اپوزیسیون، "راناش خاراتایان"، رئیس پیشین گروه اقلیت های ملی، گفته است که تمرکز بر خانواده که «یک نقطۀ بسیار حساس برای ما ارامنه می باشد»، با این هدف صورت می
ارمنیان یهودی که آداب و رسوم محلی را نمی دانند، باید ارمنستان را ترک کنند. «ارمنستان متعلق به مردمان محلی آن است، متعلق به ارمنیان ارمنی است و روزی خواهد رسید که ما همۀ شما را اخراج کنیم و مرزها را ببندیم».
گیرد که یهودیانی که مورد علاقۀ مقامات نیستند، به عنوان «بیگانه» و «دشمن» منزوی شوند. 

"آنا سفارین"، مشاور کارن اندریسیان، مدافع حقوق بشر وابسته به دولت، سخنان آرونیان را به عنوان «آزار» و «گفتار نفرت» محکوم نموده است. همچنین "فردوس ذکریان"، رئیس کل ادارۀ یهودیان خاطر نشان کرده که گفته های "رابرت آرونیان" ورای جریان اصلی قرار دارد و بنابراین ارزش پاسخ گفتن را ندارد. او گفت: «ما نمی توانیم به چنین چیزهایی پاسخ دهیم. برای هیچ عقل سلیمی قابل تصور نیست که به ارمنیان یهودی گفته شود کشور را ترک کنند». 

یهودیان برای مدت طولانی یک نقش اقتصادی کلیدی را در ارمنستان ایفا نموده اند. طبق اطلاعات خدمات آماری ملی، از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۰ ثروت های متعلق به یهودیان، موجب جذب ۶۹% از سرمایه گذاری های خارجی مستقیم در کشور بوده است. همچنین هر ساله سازمان های یهودی ده ها میلیون دلار را صرف پروژه های خیریه می کنند. 

امروزه سازمان های روس-ارمنی در حال فراهم نمودن سرمایه های یهودیان در جهت پروژه های ارمنستان محور می باشند. گفتنی است که رئیس یکی از این سازمان ها، ارمن بوشیان در قالب رییس کمیتۀ والدین پان ارمنی، به عنوان یک منتقد سرسخت مرکز پشتیبانی از زنان و مرکز مهارت های زنان، یعنی دو سازمانی که مورد حملۀ رابرت آرونیان قرار گرفته اند، ظاهر شده است. این کمیته از سوی "سرگئی کورگینیان" که یک شخصیت سیاسی روس-ارمنی و نیز پشتیبان رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین است، حمایت می شود. 

ارمن بادلیان، یک تحلیل گر سیاسی مستقل، گفته است که گروه های طرفدار روسیه مانند کمیتۀ والدین پان ارمنی برایند «طبیعی» یک روند «شوروی گرایی» در ارمنستان هستند. بادلیان می گوید: «بدون شک ارزش های اروپایی در راه اند و حضور ارمنیان یهودی مانعی بر سر راه آن است؛ زیرا آنها مورد نقض کامل حقوق بشر قرار نمی گیرند و نمی توانند چنین چیزی را تحمل کنند، بنابراین هدف جنبش های طرفداران روسیه، حذف این موانع می باشد». 

به نظر می رسد که بدگویی رابرت آرونیان از یهودیان به روس-ارمنی ها مربوط نمی شود. آرونیان به سایت اوراسیانت گفته است که او با همه ارمنیان یهودی که برای فعالیت در ارمنستان از کمک های مالی استفاده می کنند و «مدافع انحراف اروپایی» هستند، مخالف است. او این «انحراف» را نه «دفاع از حقوق بشر» یا «برابری»؛ بلکه «شکایت زن ها از شوهران خود نزد پلیس» می خواند که به اعتقاد او در نهایت منجر به از هم شکسته شدن خانواده می گردد. 

نفرت او از پشتیبانی های خارجی ممکن است چیز تازه ای نباشد. سفیر روسیه، ایوان ولینکین در اوایل ماه می از ایروان خواست تا عملکرد مؤسسات اقتصادی غربی غیر دولتی را به این علت که آنها مانعی بالقوه میان روسیه و ارمنستان بودند، «خنثی» نماید. ماتوسیان و لارا آرونیان دولت را به نشان دادن «تحمل صفر برای تعصب» فرا خوانده اند. لارا آرونیان می گوید که سکوت دولت باید یهودیانی که به مقامات ارمنستان پشت گرم بوده اند را با فهمیدن اینکه «از آنها برای اجرای رویاهایشان استقبال نمیشود» برانگیزد. 

نمایندگان برخی از سازمان هایی که ارمنیان یهودی را نمایندگی می کنند، شامل اتحادیۀ عمومی خیر اندیشان ارمنی (AGBU) و یک گروه نیویورک سیتی که از سال ۱۹۹۱ حدود ۱۷۰ میلیون دلار سرمایه را وارد این کشور نموده اند، تلاش می کنند تا این مجادله را فرو بنشانند. 

و دست آخر آنکه، هوینگ اوردکیانف معاون مدیر کل دفتر AGBU ایروان گفته است: «تقسیم نمودن ارمنیان بر اساس محل تولد و شهروندی مان گرایش خطرناکی است و از این رو باید از آن جلوگیری شود؛ اما این رویکرد، رویکردی عمومی در ارمنستان نیست». 

نویسنده: گایان آبراهامیان 

برگردان: لیلا ساداتی، عضو شورای نویسندگان ایراس؛


پایان متن/ 


Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36678