توصيه مطلب
۰
 
"کار و تفریح پشت پرده آهنین"
 

هنر روسیه نزد لندن در قالب نمایشگاهی برپا شده است که تاریخچه هنر و صنعت را از انقلاب 1917 تا پروسترویکا نشان می دهد.
"کار و تفریح پشت پرده آهنین"
 
ایراس؛ هنر روسیه در دوره شوروی سوژه نابی برای برپایی نمایشگاه در لندن شده است که از این طریق زندگی روزانه در شوروی سابق برای همگان به نمایش گذاشته شود.


نمایشگاهی تحت عنوان "کار و تفریح پشت پرده آهنین" در لندن برپا شده است که در آن تغییرات هنر شوروی ازانقلاب ۱۹۱۷ تا پروسترویکا نشان داده می شود.

موضوعات کلیدی زیادی در این نمایشگاه عرضه شده که نشان دهنده هنر و طراحی زیبا و فریبنده دهه ۱۹۵۰ اتحاد شوروی است. قوانین سختگیرانه موجود در هنر و صنعت این دوره به واسطه مدل ها و عکس های گرفته شده از ماشین های مسلح تا وسایل منزل به تصویر درآمده است.


بخشی از نمایشگاه نیز به هنر در حال پیشرفت روسیه اختصاص یافت که نمایش برخی وسایل ناشناخته اما پرکاربرد موضوع آن را تشکیل می دهد.

قسمت عمده هنر و صنعت در شوروی به صنایع کارخانه ZIL اختصاص دارد. این کارخانه چندین دهه یکی از بنگاه های اقتصادی معروف در کشور بود. موتور سیکلت تولید اصلی آن را تشکیل می داد اما در زمینه ساخت ماشین آلات صنعتی و ادوات نظامی نیز کارهایی را عرضه می کرد. کارخانه مذکور ساخت لیموزین برای بخش های خصوصی را نیز در برنامه کاری خود قرار داده بود. "ZIL " در سال ۱۹۵۰ تعداد زیادی یخچال تولید کرد که موضوع مهم و اساسی جمهوری های شوروی را تشکیل می داد.


تمامی این دوره ها یعنی از ساخت اولین نمونه موتور سیکلت تا دوره هایی که عکس های آن قبلا دیده نشده بود، تاریخچه کارخانه، تغییرات زندگی کارگران همگی در این نمایشگاه دیده می شود.

توسعه محصولات شرکت ZIL از موتور سیکلت به یخچال نشان دهنده گذر زمان است. در دهه ۱۹۵۰ که میلیون ها به اصطلاح خروشچفکا یا بلوک های آپارتمانی استاندارد در کل اتحاد شوروی بسط و توسعه می یافت نیازها متفاوت می شد.اما آن چه اهمیت این موضوع را دوچندان کرده بود برپایی نمایشگاه ملی آمریکا در مسکو بود. این گونه تصور می شد که پیشرفت ها سبب تضعیف نمایشگاه ملی آمریکا شود اما واقعیت این بود که اگرچه شوروی "اسپوتنیک" را دو سال زودتر از آمریکا به راه انداخته بود، شرایط بد زندگی و فقدان وسایل خوب مصرفی موضوعات مهم تری به شمار می رفت و همین امر سبب می شد تا بازدیدکنندگان نمایشگاه ملی آمریکا ترجیح دهند از نوشیدنی های پپسی مصرف کنند.


موضوعات اقتصادی و فرهنگی خروشچف را بر آن داشت تا برنامه اقتصادی خود را با عنوان "تولید روزافزون و سبقت از سرمایه داری" به پیش ببرد و وسایل رفاه و آسایش خانواده ها را تامین نماید.

علاوه بر موضوعات مذکور هنر در عصر جدید بخش دیگری از نمایشگاه را به خود اختصاص داده است که در آن نمایی از زندگی روزانه در ساختمانه های جدید که نشان از پیشرفت و تکنولوژی در این کشور است را می توان دید.


گفتنی است که موارد محبوب و دوست داشتنی بلوک شرق از جاروبرقی و اسکوتر تا شکلات و عروسک در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند که علاوه بر بازدید از آن ها، فرصت نابی جهت آشنایی با زندگی روزانه در اتحاد شوروی ایجاد شده است.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36786