توصيه مطلب
۰
 
آنا آخماتووا: شاعره نامدار روس
 

"آنا آخماتووا" بزرگترين شاعر زن روس است كه در دوره حيات خويش آثار ارزشمندي را به جاي گذاشت. امروز 125مين سالروز ولادت اين نويسنده نامدار مي باشد كه در بطن فرهنگ و حتي سياست روسيه نيز از وي ياد مي شود.
آنا آخماتووا: شاعره نامدار روس
 
ايراس؛ "آنا آخماتووا" شاعر و نویسنده اهل روسیه و از بنیان گذاران مکتب شعری آکمه ئیسم بوده است. بن مایه های اشعار وی را گذر زمان، خاطرات و یادبودهای گذشته، سرنوشت زن هنرمند و دشواری ها و تلخی های زیستن و نوشتن در زیر سایه استالینیسم تشکیل میدهد.

آنّا در ۲۳ ژوئن ۱۸۸۹ در بالشوی فانتان نزدیکی بندر اودسا متولد شد. جد مادریاش، احمدخان از خان های تاتار و از نسل چنگیزخان بود. وي كودكي خود را در تسارسكويه -جايي كه پوشكين نيز جواني خود را گذرانده بود سر كرد كه این تقارن برای وي الهام بخش بود و همیشه از آن سخن می گفت.

نخستین شعر آخماتووا با نام "بر انگشتان دست او حلقه های درختان است" در نشریه روسی زبان سیریوس که در پاریس منتشر میشد، به چاپ رسيد.

در سال ۱۹۱۰ در بیست و یک سالگی با وجود مخالفت خانوادهاش با شاعری به نام نیکولای گومیلیف ازدواج کرد. این ازدواج كه نتیجهٔ عشق یک طرفهٔ گومیلیوف و چند بار اقدام به خودکشی وي بود دیری نپایید. آنا علاوه بر زندگي شخصي در زندگي هنري خود دچار رنج و سختي فراوان شد.

در زمان ديكتاتوري تزار هر چند اکثریت نویسندگان و هنرمندان و فرهیختگان روس از دیکتاتوری به تنگ آمده بودند و به استقبال انقلاب اکتبر رفتند اما آخماتووا، هرگز حاضر نشد جلای وطن کند و به صف مخالفان حکومت جدید در خارج از اتحاد جماهیر شوروی بپیوندد. وي از همان آغاز هم راه چندانی با انقلاب نداشت و با اعدام همسر سابقش و فضای خفقانآوری که حکومت استالین حکمفرما کرده بود، در صف ناراضیان جای گرفت.

طی سال های دهه ۳۰ میلادي هر چند تحت سانسور شدید حکومت استالین قرار داشت اما به مطالعه و تحقیق در مورد معماری پترزبورگ باستانی و شاعر کلاسیک روس، پوشکین پرداخت و عضو آکادمی علوم در پوشکینشناسی شد و مقالات متعددی از او در مورد پوشکین منتشر شد. با مرگ ‍ژوزف استالين و باز شدن فضاي سياسي انتظار مي رفت تا فضاي فرهنگي از آزادي مناسبي برخوردار شود. آخماتووا با ناباوری به بازشدن فضای فرهنگی نگاه میکرد با اين حال مجددا به عضویت اتحادیهٔ نویسندگان پذیرفته شد و به عضویت هیئت رئیسه آن درآمد.

از اين پس آنا سال هاي پاياني عمر خويش را در آرامش گذراند و به نويسندگي مشغول شد؛ در واقع سالهای آخر عمر آنا آخماتووا سرشار از فعالیت ادبی بود و او در اوج شهرت و محبوبیت بهسر میبرد. تا آن که سرانجام در پاییز ۱۹۶۵ دچار حمله قلبی شد و دیگر هرگز سلامت خود را بهطور کامل بهدست نیاورد و در ۵ مارس ۱۹۶۶ در بیمارستان دمو ددوو در حوالی مسکو درگذشت و جسد وي را در لنینگراد به خاک سپردند. او پس از مرگش، بزرگترین شاعر زن روسیه نامیده شد.

خروسک طلایی ،آدولف بنیامین سونستان، میهمان سنگی، شامگاه و تسبيح از جمله آثار وي مي باشند.


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36605