توصيه مطلب
۰
 
ترکمنستان اعلام کرد به اتحادیه اقتصادی اوراسیایی نخواهد پیوست
 

سفیر ترکمنستان در روسیه اعلام کرد علیرغم آن که کشورش به روسیه به چشم شریک استراتژیک می نگرد اما ترکمنستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نخواهد پیوست.
ترکمنستان اعلام کرد به اتحادیه اقتصادی اوراسیایی نخواهد پیوست
 
ایراس؛ به گزارش ایراس به نقل از خبرگزاری ریانوستی، "بردی مراد رجب اف" سفیر ترکمنستان در روسیه اعلام کرده است کشورش به اتحادیه اقتصادی اوراسیایی نخواهد پیوست. این مقام دیپلماتیک گفت "قربان قلی بردی محمداف" رییس جمهور ترکمنستان در جلسه ای که با سفرا داشته بر اهمیت استراتژیک روابط عشق آباد- مسکو تاکید کرده است. 

سفير تركمنستان در روسيه افزود:" از نقطه نظر سیاسی، ترکمنستان و روسیه از یکدیگر در سازمان هایی مانند سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان کشورهای مستقل هم سود و دیگر نهادهای بین المللی حمایت می کنند. همچنین ما دیدگاه های مشترکی در زمینه مسائل دریای خزر داریم". رجب اف تصریح کرد در رابطه با اتحادیه اقتصادی اوراسیایی عشق آباد روابط دو جانبه را در سیاست خارجی خود ترجیح می دهد. 

اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در ۲۸ مه امسال در شهر آستانه تشکیل شد و سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس اعضای تشکیل دهنده این اتحادیه هستند. اگر چه برخی ناظران بر این باور بودند که اقدام پوتین در تشکیل این اتحادیه شتاب زده و هدف وی ارسال پیام به اوکراین بوده است، اما به هر حال باید اذعان کرد که این سه کشور از اقتصادهای بزرگ منطقه هستند و بازار این اتحادیه با ۱۷۰ میلیون جمعیت می تواند بستر مناسبی برای سرمایه گزاری های خارجی محسوب شود. 

در این میان کشورهای منطقه از تسلط روسیه بر سیاست های اقتصادی خود بیم دارند و در طول سال های پس از فروپاشی این کشورها همواره بر استقلال خود از مسکو تاکید کرده اند. نکته دیگر آن که آنها به صورت دوجانبه نیز درگیر تنش های منطقه ای هستند. به طور مثال دو کشور قزاقستان و ترکمنستان به عنوان اقتصادهای بزرگ آسیای مرکزی رقیب اصلی یکدیگر محسوب می شوند. همین امر روندهای همگرایی در حوزه های مختلف را میان این کشورها با دشواری رو به رو کرده است. 

در واقع بسیاری از اقدامات اقتصادی در این کشورها تحت تاثیر ملاحظات امنیتی و سیاسی صورت می گیرد و به همین لحاظ اگرچه این اتحادیه گام موثری در جهت همگرایی و همکاری های اقتصادی است اما لازم است دیگر کشورها نیز در جریان این روندها قرار بگیرند چرا که وجود جریان های همگرایی می تواند از بروز بحران های منطقه ای جلوگیری کند. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : آپا
کد خبر: 36902