توصيه مطلب
۰
 
هدف سفر فرماندهان ارتش جمهوری آذربایجان به گرجستان
 

هدف سفر فرماندهان ارتش جمهوری آذربایجان به گرجستان
 

ايراس؛ منابع خبری جمهوری آذربایجان روز یکشنبه اول دسامبر از سفر هیاتی از فرماندهان ارشد نظامی این کشور به گرجستان خبر دادند. هدف از این سفر پیگیری برنامه همکاریهای نظامی گرجستان و جمهوری آذربایجان در زمینههای مختلف از جمله ارتقای سیستم آموزش نظامی دو کشور عنوان شده است. 

سفر مقامات ارشد نظامی آذری به گرجستان اگر چه ناظر بر رویکرد باکو و تفلیس به گسترش مناسبات نظامی دو طرف است اما برخی علل و عوامل منطقهای و نیز، روندهای حاکم بر سیاست خارجی جمهوری آذربایجان و گرجستان در انجام این مهم بی تاثیر نبوده است. 

سفرهای پی در پی وزرای دفاع دو کشور به باکو و تفلیس و تاکید وزیر دفاع گرجستان بر ضرورت توسعه و گسترش همکاریهای این کشور با جمهوری آذربایجان در جریان سفر اخیر وی به باکو در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. به ویژه که در جریان همین سفر بود که "ایراکلی ال آسانیا " وزیر دفاع گرجستان بر ضرورت توسعه همکاریها و برنامه ریزی برای برگزاری دورههای آموزش نظامی مشترک بین نظامیان دو کشور تاکید کرده بود.
 
واقعیت آن است که این دو جمهوری منطقه قفقاز همچنان در سودای پیوستن به نهادهای غربی از جمله ناتو هستند و برای تحقق این مهم، در پی ارتقای سطح آموزش نظامیان دو کشور با هدف رسیدن به استانداردهای تعریف شده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) هستند. تا جایی که دو کشور در ردیف بازیگرانی قرار دارند که با اعزام نیروی نظامی به عراق و سپس افغانستان همه تلاش خود را برای همسویی با دولتهای غربی و البته رسیدن به استانداردهای ناتو به کار گرفتهاند. 

از طرفی، با توجه به درگیر بودن جمهوری آذربایجان و گرجستان در مناقشات منطقهای از جمله قرهباغ و بحران امنیتی اوستیای جنوبی و آبخازیا، هر دو چشم به راه کمکها و حمایتهای سیاسی دولتهای غربی برای حل این مناقشات هستند. 

پیشتر برخی خبرگزاریها از توقف همکاری نظامی روسیه با گرجستان و جمهوری آذربایجان خبر داده بودند که این موضوع نیز نه فقط باکو و تفلیس را به همکاری بیشتر با نهادهای اروپایی ترغیب کرد بلکه به محرکی برای همکاری نظامی دو جانبه جمهوری آذربایجان و گرجستان تبدیل شد. البته بعدها با طرح موضوع فروش سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه به جمهوری آذربایجان و بهبود مناسبات سیاسی دو کشور تا حدودی حساسیتهای مسکو نسبت به همکاری نظامی باکو با ناتو و دولتهای غربی کاهش یافت.
 
اما اکنون با توجه به تحرک دوباره غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر تحقق برنامه مشارکت شرقی و نیز فراهم آوردن زمینههای جذب جمهوریهای منطقه قفقاز و نیز اوکراین و مولداوی به این اتحادیه، حساسيت هاي مسکو به نوع همکاری ساختاری و دوجانبه این کشورها دو چندان شده است. به ویژه که گفته میشود سفر فرماندهان نظامی جمهوری آذربایجان به گرجستان، رویکرد همسو و غربگرایانه این دو جمهوری منطقه قفقاز را نزد مقامات مسکو تداعی میکند.
 
ضمن اینکه پیشینه همکاری نظامی امریکا و اسرائیل با گرجستان و جمهوری آذربایجان بر کسی پوشیده نیست، هیچ بعید نیست که باکو و تفلیس بنابر توصیه واشنگتن و تل اویو در پی گسترش به اصطلاح همکاری نظامی دو جانبه خود برآمدهاند. حضور مستشاران نظامی امریکایی و اسرائیلی در ساختار ارتش جمهوری آذربایجان و گرجستان و تاکید این دو جمهوری بر آنچه همکاری دو طرف برای اجرای برنامههای آموزش نظامیان آذری و گرجی عنوان شده، بیش از هر زمان دیگری مجموعه تحرکات نظامی باکو و تفلیس را زیر ذره بین مقامات نظامی مسکو برده است. 

به ویژه که جمهوری آذربایجان و گرجستان علاوه بر همکاری نظامی با امریکا و اسرائیل، در مقاطع مختلف رزمایشهای مشترکی نیز با نظامیان ترکیه داشتهاند و این همه بر حساسیتهای مسکو در خصوص رفتار نظامی باکو و تفلیس افزوده است؛ حتی اگر این رفتار در همکاری دو طرف برای به اصطلاح همسو سازی برنامههای آموزشی نظامیان آذری و گرجی باشد.
 
منبع: سایت رسمی خبر معاونت برونمرزی صدا و سيما

انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 32212