توصيه مطلب
۰
 
تلاش روسیه برای گسترش اتحادیه اقتصادی اوراسیا
 

پس از امضای توافق نامه ایجاد اتحادیه اقتصادی اورآسیا توسط روسای جمهور ارمنستان، روسیه و قزاقتسان در تاریخ نهم خرداد، تلاش های مسکو برای اضافه کردن کشورهای جدید به آن آغاز شده است.
تلاش روسیه برای گسترش اتحادیه اقتصادی اوراسیا
 
ایراس؛ دیمیتری مدودف" نخست وزیر روسیه در دیدار با "هاویک آبراهامیان" همتای ارمنی خود، درباره امکان اضافه شدن ارمنستان به این اتحادیه به بحث و رایزنی پرداخت. در این دیدار میان دو طرف درباره افزایش سطح همکاری های مسکو و ایروان تبادل نظر شد و آبراهامیان از موافقت روسیه برای کمک ۳۰۰ میلیون دلاری برای بازسازی نیروگاه اتمی ارمنستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، کشورهای غربی مسکو را متهم می کنند که با ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا درصدد احیای اتحاد جماهیر شوروی است اما "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه، به شدت این موضوع را رد می کند.

این اتحادیه که قرار است پس از تایید پارلمان های سه کشور از ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز به کار کند، تجارت میان اعضا را بهبود بخشیده و تسهیلات بسیاری را در این زمینه برای سه کشور عضو به ارمغان می آورد.

کرملین اعلام کرد که بر مبنای این پیمان سه کشور موافقت خود را با مبادله و جابجایی آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده اند. اعضای اتحادیه اقتصادی اورآسیا همچنین اعلام کرده اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

پوتین پیشتر اعلام کرده بود اتحادیه اقتصادی را به گونه ای تنظیم می کند که حتی امکان اضافه شدن کشورهایی همچون ترکیه و هند نیز به آن وجود داشته باشد. اتحادیه اقتصادی اوراسیایی اقدامی است که روسیه برای مقابله با اقدامات بروکسل برای اضافه کردن کشورهای مستقل شده از اتحاد جماهیر شوروی به اتحادیه اروپا انجام می دهد و مسکو برای پیوستن کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی به این اتحادیه جدید امتیازات فراوانی به آنها می دهد که به نظر می رسد کمک ۳۰۰ میلیون دلاری به ارمنستان نیز در همین رابطه انجام می شود.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36181