توصيه مطلب
۰
 
عضویت کامل گرجستان در اتحادیه اروپا پس از 10 سال
 

پیوستن پر پیچ و خم گرجستان به اتحادیه اروپا پایان کار نیست و در واقع آغازی بر یک مقابله به مثل رسمی با سیاست های روسیه در این کشور است.
عضویت کامل گرجستان در اتحادیه اروپا پس از 10 سال
 
ایراس؛ "ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان پس از امضای موافقتنامه سیاسی و اقتصادی با اتحادیه اروپا اعلام کرد که این کشور برای عضویت کامل در اتحادیه اروپا نیازمند پیمودن یک راه ۱۰ ساله است و از این منظر همه چیز بستگی به سرعت پیشرفت کشورش دارد.

به گزارش ایراس به نقل از ترند، نخست وزیر اوکراین روز ۲۷ ژوئن پس از امضای موافقت نامه با اتحادیه اروپا در کنفرانسی مطبوعاتی در این باره گفت: "گرجستان این توانایی را دارد که به یکی از اعضای کامل اتحادیه اروپا تبدیل شود. ما به طور کامل برای اجرای تمام اصلاحات در کشور جهت تامین الزامات پیوستن به اتحادیه اروپا متعهد هستیم. من به شخصه انجام امور لازم را برای این کار را تضمین می کنم."

گرجستان، مولداوی و اوکراین روز ۲۷ ژوئن با امضای موافق نامه تجاری اجازه ورود به منطقه آزاد تجاری اروپا را پیدا کردند. "خوزه مانوئل بارسو" رئیس کمیسیون اروپا در این نشست گفت: "تصمیم بر این بود که تاریخ مشخصی برای پیوستن این سه کشور به اتحادیه اروپا مشخص  نشود و هر سه آنها باید به دنبال روند پیوستن خود به اتحادیه اروپا باشند."

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به معنی خروج این کشور از تبدیل شدن به حیاط خلوت روسیه است. تلاش تفلیس برای پیوستن به خانواده اتحادیه اروپا تنها با این موافقتنامه به نتیجه نخواهد رسید، چرا که این عضویت نوعی تقابل با سیاست های روسیه است.

بنا بر پیش بینی کارشناسان اتحادیه اروپا، گرجستان می تواند از طریق صادرات محصولات کشاورزی از سود ۹ میلیون دلاری در هر سال استفاده کند که نتیجه آن یک رشد ۳/۴ درصدی برای اقتصاد این کشور است. در مقابل هشدار کارشناسان اتحادیه اروپا حاکی از آن است که گرجستان تا زمانی که اصلاحات کامل و گسترده ای در قوانین و مقرارت و سیستم سیاسی اش ایجاد نکند نمی تواند امیدی به استفاده از این سود های کلان در کشورش داشته باشد.تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36721