توصيه مطلب
۰
 
آبخازیا، چند ماه عقب تر از اوکراین
 

آبخازیا نیز این روزها دچار بحران شده است. این بحران تا حد اشغال کاخ ریاست جمهوری و خروج رئیس جمهور این کشور پیش رفته است. تنها امید رئیس جمهور برای بازگرداندن اوضاع به وضعیت قبل خود «راهکارهای حقوقی» است.
آبخازیا، چند ماه عقب تر از اوکراین
 
ایراس؛ بحران آبخازیا محور اصلی دیدار "رشید نورگالیف" معاون دبیر شورای امنیت روسیه و مقامات آبخازیا در عصر چهارشنبه بود.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از معاون دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه در خبری اختصاصی از نشست مشترک نورگالیف با اعضای شورای عالی امنیت آبخازیا برای بررسی روند این بحران و پیدا کردن راهکاری برای مقابله با آن خبر داد. (1)

سه شنبه گذشته حزب مخالف دولتِ آبخازیا هزاران نفر از مردم را برای تظاهرات علیه دولت در سوخوم، پایتخت آبخازیا جمع کرد. معترضان در این جمع خواستار استعفای دولت، دادستان کل و روسای مناطق شرقی این جمهوری بودند. این جمع معترض با رهبری احزاب مخالف توانستند در حمله شبانه ساختمان ریاست جمهوری را تصرف کنند. "الکساندر آنکواب" رهبر جمهوری خودمختار آبخازیا، پس از این واقعه از آبخازیا خارج شد اما این حرکت را «کودتایی نافرجام» خواند.

به گزارش ایتارتاس، پس از مذاکرات ناموفق با رئیس جمهور، "رائول خادجیمبا" رهبر مخالفان اعلام کرد که یک شورای هماهنگ از احزاب و سازمان های مخالف تحت عنوان دولت موقت اداره کشور را به دست خواهد گرفت.

پس از مطرح شدن ادعای رهبر مخالفان، آنکواب، رئیس جمهور آبخازیا در اظهارنظری تلویزیونی عنوان کرد: "این اقدام کودتایی نافرجام است چرا که همچنان راه های حقوقی برای بازگرداندن کشور به حالت اولیه وجود دارد."

ایتارتاس همچنین در خبری به نقل از آنکواب در خصوص محتوای مذاکرات او با رهبران اپوزیسیون این کشور گفت: "خواسته اصلی آنها این بود که من و تمام کابیه استعفا بدهیم. بعد از اینکه ما از آنها درخواست کردیم که برای بررسی جزئیات به ما فرصت بدهند، مذاکره را رها کردند و با تحریک جمعیت مخالفان کنترل ساختمان ریاست جمهوری را به دست گرفتند." (2)

اختلاف بر سر دریافت پاسپورت از سوی مقامات وقت نقطه اصلی شروع نزاع در آبخازیا میان دولت مردان وقت و مخالفان بوده است. قسمت اعظم جمعیت مخالفان را اتباع گرجی تشکیل می دهند که برای به دست آوردن تابعیت آبخازیا باید شهروندی گرجستان را رها کنند، چرا که داشتن هم زمان هر دوی اینها خلاف قوانین آبخازیا است. به گفته مخالفان ۲۷ هزار نفر از افراد به صورت غیرقانونی پاسپورت آبخازیا را دریافت کرده اند. به عقیده رهبر مخالفان این یک بحران سیستماتیک است و به اقدامات فوری برای کنترل هرچه سریعتر نیاز دارد. تشکیل یک دولت که مورد اعتماد عموم مردم باشد و تقسیم قدرت میان مجلس و دولت از جمله این اقدامات است.

منابع:

1-http://en.itar-tass.com/russia/۷۳۳۸۲۱
2-http://en.itar-tass.com/world/۷۳۳۶۴۱


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایتارتاس
کد خبر: 36127