توصيه مطلب
۰
 
شهر اسرار‌آمیز در پاکستان
 

شهر اسرار‌آمیز در پاکستان
 

ايراس؛ شهر اسرارآمیز "موهنجودارو" موسوم به "تپه مردگان" از جمله آثار به جای مانده از تمدن باستانی "سند" است که حکایت از وجود تمدنی پیشرفته و اعجابانگیز در این منطقه دارد. در پاکستان بناهای تاریخی زیادی وجود دارد اما شهر باستانی که در سال ۱۹۲۲ توسط "سر جان مارشال" باستانشناس انگلیسی در نزدیکی رود سند کشف شد در نوع خود بینظیر است.

شهر باستانی مورد نظر که به "موهنجودارو" (به اردو: «موئن جودڑو» و به هندی: मोहन जोदड़ो)‏ به معنای "تپه مردگان" معروف است و حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت داشت، بر فراز تپهای به ارتفاع ۱۴ متر بنا شده است. قدمت این شهر به عصر فلز و تقریبا به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد. با اینکه تمدن این شهر از تمدن هندو (قدیمیترین تمدن در شبهقاره) قدیمیتر است اما نحوه ساخت شهر حکایت از یک نظام شهری بسیار پیچیده و پیشرفته دارد. باستانشناسان معتقدند مردم این شهر هم عصر با مردم مصر باستان، بابل و چین باستان که در نزدیکی رود سند زندگی میکردند، بودند. 

در زمانی که مصریها و بابلیها به سبب محرومیت از امکانات اولیه زندگی سختی را میگذراندند مردم موهنجودارو از بیشتر امکانات رفاهی از جمله آب بهداشتی، سیستم فاضلاب پیشرفته، خیابانهای بزرگ و انبارهای غله پیشرفته برای ذخیره مواد غذایی برخوردار بودند.

شهری باستانی با استخر و حمام 
در خیابانهای اين شهر جویهای آبی دیده میشود که برای ذخیره آب باران تعبیه شده بودند و برای اینکه از ورود حشرات و سایر مواد آلوده به آب جلوگیری شود روی این جویها با شبکههای توری مانند که از سنگ درست شده بود، پوشانده شده بودند. سیستم آبرسانی این شهر نیز بهگونهای بود که ساکنان هر خانه به آب بهداشتی دسترسی داشتند. این در حالی است که تمام خانهها دارای حمام بوده و مسیرهایی نیز برای تخلیه فاضلاب طراحی شده بود. 

یک استخر بزرگ نیز در وسط شهر دیده میشود که به احتمال زیاد حمام عمومی شهر است. این استخر به طول ۱۲ متر و عرض ۷ متر و ژرفای ۲ متر با دیواره داخلی از آجر، ملات و ساروج ساخته شده و برای انجام مراسم مذهبی و پاک شدن به کار میرفته است. مواد غذایی مورد نیاز مردم نیز در انبار غله بزرگی که در مکانی مرتفع ساخته شده، نگهداری میشدند که حتی در زمان خشکسالی نیاز مردم را تأمین میکرد. 

همچنین در هر خیابان مکانی برای جمعآوری زباله و انتقال به بیرون شهر ساخته شده بود و مکانهایی نیز برای گردهمایی و برپایی جمعهای دوستانه در نظر گرفته شده بود. نوع طراحی خیابانها نیز نشان میدهد که خیابانهای شهر برای عبور گاریهایی که به کمک گاو حرکت میکردند طراحی شدهاند. اندازه دقیق آجرها، سبک ساخت خانهها که به صورت یکسان ساخته شده و سیستم آبرسانی پیشرفته این شهر نشان دهنده وجود تمدنی پیشرفته و منحصر به فرد در این منطقه است.

کشفیات جالب تپه باستانی سند
از خرابههای شهر موهنجودارو ۴۰ هزار قطعه شیء باستانی از جمله ظروف سفالی انواع مهر و مجسمه پیدا شده که نشان میدهد مردم برای حمل و نقل و جابجایی از گاو نر استفاده میکردند. مردم سند باستان محصولات کشاورزی خود از جمله گندم و پنبه را با سایر کشورها مبادله کرده و در عوض اشیای قیمتی از جمله انواع جواهرات و فلز دریافت میکردند. بیشتر اشیای ساخته شده که از این شهر به دست آمده از مس ساخته شده است. همچنین بزرگان سند باستان صفحهای شبیه به شطرنج طراحی کرده و با مهرههایی از عاج فیل و عقیق بازی خاصی را انجام میدادند که گفته میشود این بازی بعدها تکامل يافته و به شکل شطرنج امروزی درآمده است.

آنچه موهنجودارو را از سایر تمدنهای معاصرش متمایز میکرد داشتن واحدهایی برای وزن کردن و اندازهگیری بود. مجموعهای کامل از وزنههای کوچک و بزرگ بهدست آمده از این شهر نشان از دقت عمل مردم در قد و وزن و وجود نظارتهای دقیق قانونی در این باره دارد. این وزنهها از قطعات کامل صیقلی، سنگ چخماق، مرمر سفید، سنگ آهک و پشم ساخته شدهاند.

تپه "موهنجودارو" چرا "تپه مردگان" نامیده شد
از جمله دلایل سقوط تمدن دره سند و موهنجودارو میتوان به مواردی چون خشکسالی تدریجی، خسارات ناشی از طغیان رود سند، شیوع یک بیماری ناشناخته، هجوم اقوام غارتگر و غیره اشاره کرد. اگرچه تاریخ دقیق نابودی تمدن سند معلوم نیست اما بیشتر باستانشناسان بر این باورند که این تمدن اعجابانگیز در ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به طور اسرار آمیزی نابود شده است. باستانشناسان معتقدند در حمله اقوام غارتگر به موهنجودارو حتی یک نفر از ساکنان این شهر زنده نمانده است. این در حالی است که بعد از این کشتار، اجساد تا مدتها در این مکان به حال خود رها شدند و به همین علت این شهر به "تپه مردگان" شهرت یافت. 

انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس
کد خبر: 32527