توصيه مطلب
۰
 
روس‎ها یاد اتحاد جماهیر شوروی را گرامی می‎دارند؛
روبان‌های روسی برای قفقاز
 

در هیاهوی بحران اوکراین، روس‌ها و حامیان آنان در جمهوری‌های اسبق اتحاد جماهیر شوروی قرار است جشن نه می‌، سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی را از همیشه باشکوه‌تر برگزار کنند.
روبان‌های روسی برای قفقاز
 
ایراس؛ فعالان روسی با همکاری کرملین در نظر دارند تا نهم ماه می در سطح گستردهای روبانهایی به رنگ نارنجی و قرمز را در جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی منتشر کنند. اوکراینیهای حامی روسیه هم در این روز با پوشیدن لباسهایی به رنگ نارنجی و قرمز قصد دارند تا با قدرت نمایی به دولت جدید حامی غرب این کشور و ملی گرایان افراطی نشان دهند که تلاش برای پاک کردن حافظه تاریخی مردم اوکراین (حداقل بخش شرقی آن) امکان پذیر نیست. 

خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داده است که نهاد کمپین سالانه روبان سنت جورج اعلام کرده است که نهم ماه می، مصادف با شصت و نهمین سالروز غلبه اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در سال ۱۹۴۵ میلادی، میلیونها روبان در جمهوریهای سابق اتحاد جماهیر شوروی از جمله در قفقاز جنوبی منتشر خواهد شد. به گزارش این خبرگزاری، قرار است در باکو، پایتخت آذربایجان راهپیمای گسترده با حضور «هواداران روسی روبان به دست» برگزار شود. گرچه مقامهای آذربایجانی برگزاری چنین مراسمی را تکذیب کردهاند. 

گفته شده این روبانها قرار است در سفارتهای روسیه در ارمنستان، آذربایجان و مولداوی و حتی گرجستان نیز پخش شود. روسیه و گرجستان روابط دیپلماتیک خود را دو سال پس از جنگ در اوستیای جنوبی و آبخازیا از سر گرفتهاند. 

روبان سنت جورج یکی از نمادهای شناخته شده برای تجلیل از «شجاعت نظامی» در روسیه مدرن است که به مناسبت بزرگداشت پیروزی شوروی بر آلمان نازی برگزار میشود. این روز برای روسها نماد نوستالژی و تجسم قدرت اتحاد جماهیر شوروی است. 

تحریریه ایراس/


Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35605