توصيه مطلب
۰
 
چخوف و "باغ آلبالو"
 

"آنتون پاولوویچ چخوف" از نویسندگان معروف و نامی روسیه در عرصه نمایش نامه نویسی بسیار خوش درخشیده است و آثار پرمایه ای را از خود به جای گذاشته است. "باغ آلبالو" از نامی ترین آثار نمایش نامه این نویسنده بزرگ روسیه به شمار می رود.
چخوف و "باغ آلبالو"
 
ایراس؛ "آنتون پاولویچ چخوف" (۱۹۰۴-۱۸۶۰) هفتم ژانویه سال ۱۸۶۰ در شهر "تاگانروک" از شهرهای بندری جنوب روسیه چشم به جهان گشود. آثار او درخشان ترین صفحات ادبیات روسیه را به خود اختصاص داده است. داستان ها و نمایش نامه های چخوف زندگی اجنماعی اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ روسیه را به تصویر می کشند. فعالیت ادبی چخوف از سال های تحصیلش در مدرسه شروع شد. اولین تجربیات هنری چخوف با چاپ کاریکاتور، فکاهی و هم چنین نمایش نامه "بی پدر" در زندگی ادبی نویسنده به ثبت رسیده است.

شهرت چخوف در جهان مختلف است. در اروپای غربی او را به عنوان یک نمایش نامه نویس بزرگ و توانا می شناسند. بنا به گفته "ولادیمیرباریسییویچ کاتایف" معتقد و چخوف شناس معاصر روسیه "نمایش نامه های او بیشتر از نمایش نامه های شکسپیر در انگلستان و هم چنین بیشتر از نمایش نامه های مولیر در فرانسه به روی سن می آیند، اما شهرت او در روسیه به خاطر داستان هایش می باشد."

با ظهور نمایش نامه های چخوف، تئاتر نوین در روسیه رونق گرفت. قبل از چخوف نویسندگان و نمایش نامه نویس های نامی قرن ۱۸ و ۱۹ روسیه هر یک نمایش نامه هایی نوشتند که در اجرا نتوانست معروفیت جهانی نمایش نامه های چخوف به خصوص "باغ آلبالو" را کسب کند. این اثر که از نمایش نامه های نوین ادبیات روسیه است از هنرمندی نویسنده ای سخن می گوید که در اوج بیماری و با علم به مرگ زودرس، توانست آخرین نمایش نامه جاودان خود را در سال ۱۹۰۳ به دنیای ادبیات غنی روسیه و جهان هدیه کند.

سال ۱۹۰۳ چخوف در بحبوبه کار بر روی "باغ آلبالو" به دوستانش چنین می نویسد: "نمایش نامه سر تا سر شاد و سبک سرانه است." البته انتخاب موضوع نمایش نامه برای چخوف تازگی ندارد؛ چراکه نویسنده در اولین نمایش نامه خود "بی پدر" هم به این موضوع پرداخته است. موضوع فروش ملک و از دست رفتن خانه یکی از موضوعات مهمی است که مورد توجه چخوف در کلیه آثارش بوده است و موضوع "ملکی که با تبر از بین می رود" در نمایش نامه "باغ آلبالو" برگرفته از حوادث و عواملی است که نویسنده در زندگی خود، شاهد آن بوده است:

- ورشکست شدن پدر چخوف و فروش خانه در تاگانروگ؛

- آشنایی با خانواده کیسی لوف، صاحب ملک باب کینو در حومه مسکو، جایی که خانواده چخوف سال های ۱۸۸۷-۱۸۸۵ تابستان را در آن جا گذراند و بعدها ملک به علت بدهی فروخته شد و آ.س.کیسی لوف در بانک مشغول کار شد. کاری که قرار است لی آنید آندره یویچ گایف بعد از فروش باغ آلبالو بکند؛

- تابستان سال های ۱۸۸۸ و ۱۸۸۹ در خارکف و حومه زمانی که چخوف در ملک خانواده لینت وارووی به سر می برد، شاهد املاک متروکه و در حال نابودی اشرافی بود که با آخرین پس اندازهای خود زندگی را می گذراندند؛

- نظیر چنین حوادثی را نویسنده در سال های ۱۸۹۸-۱۸۹۲ (زمانی که در ملک خود در ده ملیخوا، ملکی که بعدا نویسنده آن را در سال ۱۸۹۹ فروخت) و هم چنین ۱۹۰۲ (تابستانی که مهمان استانیسلافسکی در لوبی مفکا در حومه مسکو بو) نیز شاهد بود.

وقوع حوادث برشمرده در طی سال های متمادی در برابر دیدگان نویسنده و تاثیر آن بر او در نهایت منجر به شکل گیری اثری به نام "باغ آلبالو" شد.(1)


منبع:

(1) "باغ آلبالو"، ترجمه و تحلیل: دکتر مرضیه یحیی پور و دکتر جان اله کریمی مطهر


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36758