توصيه مطلب
۰
 
نشست هجدهم
 

نشست هجدهم
 

ايراس:هجدهمين نشست شوراي نويسندگان مؤسسه مطالعات ايران و اوراسيا (ايراس) روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ در محل اين مؤسسه برگزار شد و طي آن اعضاء اين شورا به بررسي آخرين اخبار و تحولات منطقة اوراسيا و روابط ايران با كشورهاي حاضر در اين حوزة جغرافيايي مبادرت كردند كه از جمله مهمترين موضوعات مطروحه در اين نشست ميتوان به احتمال لغو المپیک زمستانی در مسکو، سفر جو بایدن به روسیه، آینده ریاست جمهوری روسیه و گمانهزنیها پیرامون پست بعدی ولادیمیر پوتین، کمکهای بشر دوستانه روسیه به لیبی، نگرانی روسیه از قدرت گرفتن افراطیون در شمال آفریقا، اعطای بالاترین نشان دولتی روسیه به گورباچف، دیدار بینتیجه مقامات ارمنستان- آذربایجان- روسیه، سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به ایران، امضای قرار داد نظامی میان روسیه و امارات، سفر اتونبایوا به آمریکا، ادامه اعتراضها به منع حجاب در جمهوری آذربایجان، ارسال تجهیزات نهایی نیروگاه سنگ توده تاجیکستان و تعویق در راهاندازی نیروگاه بوشهر اشاره كرد. شايان ذكر است كه در ابتداي اين نشست، بحث ويژه در خصوص تحولات داخلي، سياست خارجي تاجيكستان و تعاملات ميان تهران و دوشنبه انجام و اعضاء شوراي نويسندگان ايراس اين موضوع را با مهمان موسسه در ميان گذاشتند. 

سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به روسیه
اعضاء شوراي نويسندگان مؤسسه ايراس در ابتداي هجدهمين نشست اين شوراي ضمن اشاره به سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا به روسیه به بررسی روابط این دو کشور و تلاش آنها در جهت بهبود روابط پرداختند و برخي گمانهزنيها پیرامون "بازسازی" روابط آمریکا با روسیه را مطرح نمودند. به عقیده اعضا، انتخاب مجدد پوتین به عنوان رئیس جمهور آتی روسیه موجب توقف روند بهبود روابط روسیه و آمریکا شده و با وجود آمادگی اين كشور برای توسعه روابط راهبردي با واشنگتن، مانع بزرگی در ادامه این مسیر خواهد بود. كارشناسان ايراس با اشاره به گذشت دو سال از تصمیم مسکو و واشنگتن برای بهبود روابط و ضمن اشاره به دیدارهای مقامات آمریکایی با رهبران گروههای مخالف دولت روسیه، مسائلی را درباره فاز جدید روند حل اختلافات میان دو کشور مطرح نمودند.

آینده ریاست جمهوری روسیه و گمانهزنیها پیرامون پست بعدی ولادیمیر پوتین
كارشناسان ايراس با اشاره به استمرار گمانهزنیها پیرامون آینده کاری پوتین در صورت عدم کاندیداتوری وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه، به ارائه نظرات کارشناسان در این رابطه پرداخته و ریاست کمیته بینالمللی المپیک و دبیرکلی سازمان ملل متحد را دو گزینه مطرح شده در این رابطه دانستند. كارشناسان شورای نویسندگان ايراس با تحلیل این مساله و طرح ممنوعیت ریاست اتباع کشورهای عضو شورای امنیت بر سازمان ملل؛ انتخاب پوتین به دبیرکلی سازمان ملل متحد را مردود دانستند. کارشناسان با اشاره به اینکه سیاست خارجی روسیه روند خاصی را طی میکند و نهادی نیست، تاکید نمودند که سیاست خارجی این کشور سمت و سوی خاصی دارد و در این روند، فرد خاصی نمیتواند تاثیرگذاری زیادی داشته باشد و مسیر خاص خود را طی مینماید.

دیدار بی نتیجه مقامات ارمنستان- آذربایجان- روسیه
كارشناسان مؤسسه مطالعات ايران و اوراسيا با اشاره به تحولات اخير منطقه و دیدار بی نتیجه مقامات ارمنستان- آذربایجان- روسیه، پيرامون محتوای مذاکرات و علل به نتیجه نرسیدن آن به بحث و بررسی پرداختند. اعضاء شوراي نويسندگان مؤسسه ايراس همچنين با اشاره به انتشار محتوای مذاکرات و موکول شدن نتیجه نهایی به نشست گروه مینسک، مواضع طرفین را مورد تحلیل قرار دادند. كارشناسان با اشاره به انعطاف مواضع ارمنستان در این نشست، بازگشایی مرز این کشور با ترکیه، زیانهای اقتصادی این کشور و ابتکار عمل روسیه و فعالیت مستقل این کشور از گروه مینسک را از جمله علل این موضوع دانستند. 

كارشناسان مؤسسه مطالعات ايران و اوراسيا با اشاره به دیدگاه برخی تحلیلگران در مورد عدم تمایل روسیه برای حل و فصل بحران قرهباغ، به رویه کجدار و مریض این کشور اشاره نموده و خاطر نشان کردند از آنجایی که روسیه اولین شریک تجاری ترکیه میباشد، حل و فصل بحران قرهباغ با ابتکار عمل روسیه، موجب کاهش تهدید اقتصادی ترکیه میشود. اعضا ضمن تاکید بر امنیتی بودن شرایط قفقاز تصریح نمودند که در حال حاضر شرایط به نفع روسیه میباشد.

نگرانی روسیه از قدرت گرفتن افراطیون در شمال آفریقا
كارشناسان موسسه مطالعات ايران و اوراسيا در ادامه نشست هجدهم شوراي نويسندگان اين موسسه با اشاره به نگرانی کشورهای مختلف و از جمله روسیه نسبت به قدرت گرفتن افراطیون در شمال آفریقا، به تحلیل بیانیه مشترک این کشور با کشورهای اروپایی برای کمک به مردم این منطقه پرداختند و کمکهای بشر دوستانه روسیه به مردم لیبی نشانه حسن نیت این کشور دانستند.

سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به ایران
كارشناسان ايراس در هجدهمين نشست شوراي نويسندگان اين موسسه با اشاره به سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به کشورمان، به بررسی توافقات صورت گرفته میان مقامات دو کشور پرداخته و تاسیس بانک مشترک و توافق در زمینه کشتیرانی را از جمله مهمترین نتایج این سفر برشمردند. اعضاء اين شورا، همچنين با اشاره به بازگشایی ۲۴ ساعته گذرگاه مرزی دو کشور، خاطر نشان کردند که روزانه حدود ۲ تا ۳ هزار نفر از اتباع آذربایجان به ایران سفر میکنند.

ادامه اعتراضها به منع حجاب در جمهوری آذربایجان
اعضاء شوراي نويسندگان مؤسسة ايراس با اشاره به ادامه اعتراضها به منع حجاب در جمهوری آذربایجان و گسترش دامنه آن، به تحلیل علل این ممنوعیت پرداخته و تجمع ۲۰ هزار نفری مردم این کشور در حمایت از حجاب را پدیدهای بیسابقه در این کشور توصیف نمودند. كارشناسان ايراس با اشاره به اینکه اعتراضات ذکر شده صرفا به مساله حجاب برمیگردد و ارتباطی با مسائل حاکمیتی آذربایجان ندارد، ضمن تاکید بر ذهنیت منفی مردم این کشور به جبهه‎های سیاسی دیگر تصریح کردند که مردم آذربایجان مخالف حرکت ضد دینی حاکمان خود هستند و ضمن نارضایتی از حل نشدن مشکلات اساسیشان از سوی حکومت، اعمال محدودیت برای حجاب را جایز نمیدانند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24508