توصيه مطلب
۰
 
مهمترین بند نقشه راه اردوغان چیست
 

ترکیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و در این میان "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر کنونی ترک ها، نقشه راهی را ترسیم کرده که در صورت پیروزی اقدام به پیاده سازی آن خواهد کرد.
مهمترین بند نقشه راه اردوغان چیست
 
ایراس؛ "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در نظر دارد در صورت پیروز شدن در انتخابات ماه آگوست برای ایجاد تغییرات در قانون اساسی این کشور فشار بیاورد.
 
اردوغان معتقد است که ترکیه قدیمی چیزی مربوط به گذشته است از همین رو باید یک کشور مدرن ایجاد شود. وی و حامیانش می گویند : قانون اساسی جدید در مسیر ترکیه جدید یکی از اولویت های در صورت پیروزی در انتخابات خواهد بود. قانون اساسی جدی به معنای آینده جدید است."
 
اردوغان این مطلب را در سخنرانی خود که روز گذشته در استانبول ایراد شد نیز بر زبان آورد و در جمع هوادارانش اعلام کرد که به دنبال ایجاد تغییرات در قانون اساسی ترکیه خواهد بود. 

بر اساس این گزارش، یکی از اهداف اردوغان در ایجاد این تغییرات، افزایش قدرت پست ریاست جمهوری در ترکیه است. در این میان پیش بینی ها حکایت از آن دارد که وی می تواند بدون مشکل خاصی در انتخابات ماه آگوست پیروز شود. نخست وزیر کنونی در نظر دارد تا سال ۲۰۲۳ میلادی که صدمین سالگرد شکل گیری ترکیه مدرن است به عنوان قدرت نخست این کشور در عرصه سیاسی حضور داشته باشد.

اردوغان در بخشی از سخنرانی روز گذشته خود در مورد لزوم تغییر قانون اساسی گفت: "اطمینان حاصل کردن از طبیعی سازی سیاست و جامعه ، ارتقاء سطح زندگی و قرار گرفتن در میان ۱۰ اقتصاد برتر دنیا، این یک دموکراسی رو به رشد است."

در همین رابطه اردوغان، سندی را به نام "در مسیر ترکیه جدید" منتشر کرده که به عنوان نقشه راه رسیدن به اهداف مورد نظر وی مطرح است.

اردوغان همچنین در صبحت های روز گذشته خود در استانبول تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات پیگیر جریان صلح با کردها (حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک)خواهد بود.

ترکیه در تاریخ ۱۰ آگوست سال جاری میلادی صحنه انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و اردوغان به همراه "اکمل الدین احسان اوغلو" جدی ترین نامزدهای این دوره از رقابت های ریاست جمهوری ترکیه هستند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36848