توصيه مطلب
۰
 
الهام علی اف میزبان مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا
 

"الهام علی اف" رییس جمهور آذربایجان میزبان هیئتی از مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا بوده است. در این دیدار طرفین گفتگو بر گسترش همکاری ها تاکید کردند.
الهام علی اف میزبان مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا
 
ایراس؛ "الهام علی اف" رییس جمهور جمهوری آذربایجان روز ۲۸ ژوئن میزبان نمایندگان مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا بود. ریاست این هیئت را "رنکو کریووکاپیک " سخنگوی پارلمان جمهوری مونته نگرو به عهده داشت.
 
در این دیدار طرفین بر اهمیت برگزاری بیست و سومین نشست سالانه مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در باکو تاکید کردند. در این گفتگوها دو طرف به این نکته اشاره کردند که در سال های اخیر روابط دو جانبه میان جمهوری آذربایجان و مونته نگرو در زمینه های سیاسی، اقتصادی و دیگر حوزه ها به خوبی توسعه یافته است. آنها همچنین بر اهمیت روابط بین پارلمانی دو کشور در زمینه تقویت همکاری ها تاکید کردند.
 
در سال های پس از فروپاشی شوروی، جمهوری آذربایجان همواره تلاش کرده است جایگاه خود را با برقراری ارتباط با قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای به خصوص اسراییل و اتحادیه اروپا گسترش دهد.
 
رابطه با جمهوری آذربایجان برای اتحادیه اروپا نیز اهمیت زیادی دارد. این کشور دارای منابع انرژی است و با گسترش روابط، اتحادیه اروپا می توانست منابع تامین انرژی خود را متنوع تر کند و بدین ترتیب از فشارهای روسیه بکاهد.
 
همچنین یکی از مهم ترین مسائل سیاست خارجی جمهوری آذربایجان، مناقشه قره باغ و تهدید امنیتی آن برای این کشور است. اتحادیه اروپا نیز در طول این سال ها با تشکیل گروه مینسک سعی در حل این بحران داشته است.
 
بنابراین گسترش رابطه برای طرفین در دو بعد اقتصاد انرژی و امنیت اهمیت زیادی دارد. در سال ۱۹۹۶ قرارداد مشارکت و همکاری میان اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان امضا شد. البته این قرارداد تا سال ۱۹۹۹ عملی نشد اما از آن تاریخ دو طرف سعی در گسترش و تعمیق روابط خود داشته اند.
 
اگرچه در بعد امنیتی اتحادیه اروپا نتوانسته نقش موثری در حل مناقشه قره باغ بازی کند، اما در حوزه اقتصادی و تبادل انرژی روابط تجاری پرسودی وجود داشته است و به نظر می رسد گسترش و تعمیق این روابط در دستور کار این دولت ها قرار دارد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36730