توصيه مطلب
۰
 
سه نشست مهم منطقه‌ای در روسيه
 


نشست سران کشورهای عضو اتحادیه گمرکی (اوراسیا)، گردهمایی وزرای سازمان پیمان امنیت جمعی و همچنین غیر رسمی سران کشورهای عضو مشترک المنافع (همسود)، 3 رویداد مهم منطقه‌ای است که طی امروز و فردا در مسکو برگزار می‌شود. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ ظهر امروز قرار است نشست روسای جمهور 3 کشور عضو اتحادیه گمرگی شامل قزاقستان، بلاروس و روسیه در مسکو پایتخت روسیه برگزار شود. به همین منظور، صبح امروز "نور سلطان نظربایف" وارد مسکو شد و قرار است در ساعت‌های آینده با "دمیتری میدویدیف" و "الکساندر لوکاشنکو" ملاقات کند.
این در حالی است که فردا 29 آذرماه (20 دسامبر) نشست روسای جمهور کشورهای همسود و نشست وزرای خارجه کشورهای پیمان امنیت جمعی در مسکو نیز برگزار خواهد شد.در همین ارتباط، "امامعلی رحمان" رئیس جمهور تاجیکستان به همراه هیئتی از مقامات عالی رتبه این کشور وارد مسکو شدند.
قرار است رحمان ملاقات‌های جداگانه‌ای با سران برخی از کشورهای همسود انجام دهد. در این نشست در مورد عملکرد آزاد تجارت و نیروی کار در راستای اقتصاد مشترک بین کشورهای اتحادیه گمرکی و مرزهای خارجی و یک پارچه سازی این کشورها و عضویت روسیه به سازمان تجارت جهانی تبادل نظر خواهد شد. در همین حال، "سرگی پریخودکو" دستیار رئیس جمهور روسیه این نشست را "تاریخی" خواند و گفت: اگر آنچه که برای این نشست مدنظر قرار گرفته است، به مورد تصویب و اجرای سران کشورها برسد، در حوزه اقتصاد منطقه موفقیت‌های چشمگیری بدست خواهیم آورد.
طرفین در این نشست با تاکید بر اتحادیه گمرکی بر افزایش همکاری تاکید خواهند کرد. همچنین قرار است صبح فردا نشست غیر رسمی سران کشورهای مشترک المنافع نیز برگزار شود. تاکید مجدد بر تعهدات کشورهای عضو سازمان همسود و همکاری در قالب این اتحادیه، تقویت تعاملات متقابل و همکاری‏ها، بهبود و ارتقا سطح زندگی شهروندان کشورهای همسود، تبیین استراتژیک همکاری در کشورهای مستقل مشترک المنافع و امضا اسناد مربوطه از مهمرین برنامه کار کلیدی اجلاس مذکور پیشبینی و برنامه ریزی شده‏ است.
تبیین برنامه‏های تعاملات و همکاری کشورهای مستقل مشترک المنافع در حوزه اقتصاد و انرژی، فرهنگی، علمی، انسانی، برگزاری و نظارت بر انتخابات در سال 2012 از دیگر برنامه این نشست اعلام شده ‏است. گزارش‏ها حاکیست که اعلام پایتخت فرهنگی سازمان کشورهای مشترک مستقل المنافع در سال 2012 که شهر آستانه قزاقستان و شهر مرو ترکمنستان نامزد آن می‏باشند، از دیگر برنامه‏های اجلاس مذکور پیشبینی شده‏ است.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 21042