توصيه مطلب
۰
 
کمربندیِ طلایی روسیه
 

نمايي از شهر ياروسلاو
 
نمايي از شهر ياروسلاو

ايراس؛ کمربندی طلایی(1) نام جاده توریستی است که از مسیر شهرهای باستانی روسیه می گذرد. تمامی این شهرها در گذشته پایتخت شاهزادگان فئودال بودند. کمربندی طلایی از مسکو آغاز شده و به مسکو نیز ختم می شود. به همین دلیل به آن کمربندی گفته می شود و علت طلایی بودن آن هم این است که در هر یک از شهرهایی که در مسیر این جاده قرار دارند میراث ارزشمندی از روزگار روسیه کهن به یادگار مانده است. 

اولین بار اصطلاح کمربندی طلایی توسط نویسندهای به نام "یوری بیچکوف" استفاده شد و آن زمانی بود که وی در سال ۱۹۶۷ میلادی یادداشت هایی را برای روزنامه ادبیات شوروی مینوشت. با گردش در این شهرها میتوان دریافت که شهرهای روسیه باستان قرنها پیش چگونه بودهاند. و به نوعي روح روسیهي باستان به وضوح در این شهرها حس میشود.

شهرهایی که در مسیر این کمربندی قرار دارند مربوط به شش ایالت روسیه هستند: مسکو، ولادیمیر، ایوانوف، کاستروم، تِوِر، یاروسلاو. هشت شهر از میان شهرهای مختلف موجود در این کمربندی مهم تر و با ارزش تر هستند: سرگییف پاساد، راستوف، یاروسلاو، کاستروما، ایوانووا، سوزدال، ولادیمیر و پرسلاول زالسکی. 


سرگییف پاساد 

شهری است که در ایالت مسکو واقع شده است. این شهر به علت داشتن بناهای تاریخی از شهرت خاصی برخوردار است. از جمله این آثار تاریخی عبارتند از: صومعه «تروئیتس سرگییف», کلیساهای «جمعه» و «وِوِدنسکایا» ساخته شده به سال ۱۵۴۷میلادی, کلیسای «رستاخیز» به سال ۱۶۵۴ میلادی و واحدهای تجاری ساخته شده در اوایل قرن ۲۰ میلادی و ... 


پرسلاول زالسکی 

شهری است در ایالت «یاروسلاو». طبق آمارهای موجود در سال ۲۰۰۹ میلادی تعداد ۲۹۲۰۶ نفر از این شهر دیدن کردهاند. در واقع ۹۱ درصد از این افراد گردشگرانی بودند که برای بازدید از این شهر تاریخی آمده بودند و جالب آن که تنها ۲ درصد از این گردشگران افراد خارجی بودند. در این شهر ۵ صومعه و ۹ کلیسای باستانی وجود دارد. 


راستوف 

شهری با تاریخچه چند هزار ساله که روزگاری همچون «کیيف»؛ پایتخت روسیه باستان، مهم بوده كه حتی آن را راستوف عظیم نام نهاده بودند. این شهر در ساحل دریاچه «نرو» قرار دارد. عصرگاهان صدای ناقوس های معروف راستوف به روی امواج دریاچه طنینانداز میشود. امروزه نیز همچون گذشته، انسانهایی بیشماری از سرتاسر دنیا برای آگاهی از راز ناقوسهای راستوف به این شهر میآیند. کرملینِ راستوف در قرن ۱۷ میلادی با الهام از معماری کرملینِ مسکو بنا نهاده شد. کرملین راستوف از تمام زوایای دریاچه قابل رویت است. 


یاروسلاو 

در قرن ۱۱ میلادی در ساحل رود «ولگا» ساخته شد. در قرن ۱۷ میلادی این شهر به لحاظ شمار جمعیت و حجم تجارت در رتبه دوم پس از مسکو قرار گرفت. تاجران این شهر حتی از خود تزار هم ثروتمندتر بودند. با حمایت های مالی آنان کلیساها و ساختمان های بزرگی ساخته شده اند. صومعه «اسپاسا پرآبراژنسکی» در یاروسلاو بنایی است که اولین دست نوشته مربوط به ادبیات روسیه باستان تحت عنوان «سخنی درباره هنگ ایگور» در آن یافت شد. اولین تئاتر حرفه ای نیز در یاروسلاو افتتاح شد. 


کاستروما 

در قرن ۱۲ میلادی توسط تزار ایوان دراز دست بنا نهاده شد. ارزشمندترین و قدیمی ترین بنای موجود در این شهر صومعه «ایپاتوسکی» است که در قرن ۱۴ میلادی ساخته شد. در همین صومعه بود که در سال ۱۶۱۳ میلادی از "میخائیل فئودورویچ رومانوف" دعوت شد تا بر تخت سلطنت بنشیند. میخائیل فئودورویچ رومانوف اولین فردی از خاندان رومانوف ها بود که به سلطنت رسید و تا سال ۱۹۱۷ میلادی حکومت این خاندان بر روسیه ادامه یافت. امروزه در حوالی صومعه ایپاتوسکی می توان تِمثال هایی از معماری روسیه باستانی قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی را مشاهده کرد. در مرکز شهر ساختمان های تجاری قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی، برج آتش نشانی باستانی و دیگر بناهای یادبود جالب از معماری روسیه گذشته به چشم می خورد. 


ایوانووا 

این شهر از ادغام دو روستای ایوانووا و وازنسنسکی پاساد بنا نهاده شد. ایوانووادر به واسطه صنعتی بودن، وجود موسسات آموزش عالی و تاریخچه انقلابی اش معروف است. از عناوین و القابی که به این شهر داده اند عبارت است از: «عروس شهرها»، «مهد نخستین شورا»، «بهشت رنگارنگ»، «پایتخت نساجی روسیه» و همچنین «منچستر روسیه». 

در دهه آغازین قرن بیستم میلادی که بسیاری از کارگران از شرایط کاری خود ناراضی بودند دست به اعتصابات گسترده زدند. همزمان با انقلاب اول روسیه در اين شهر شورای نمایندگان کارگری تاسیس شد که در واقع اولین محفلی از این دست به شمار می آید. این شهر به علت داشتن بناهای باستانی که عمدتا در عصر سازندگی بنا نهاده شده اند معروف است. از جمله این بناها مي توان به «خانه کشتی» به سال ۱۹۳۰ میلادی، «خانه پادکووا» به سال۱۹۳۴میلادی، «ساختمان بانک محلی» به سال۱۹۲۷ میلادی و «کاخ هنر» به سال ۱۹۳۹ میلادی اشاره كرد.


ولادیمیر
 

شهری در ساحل رودخانه «کلیازم» که در قرن ۱۲ میلادی به دستور شاهزاده ولادیمیر "ماناماخ" و به نام او ساخته شد. افسانه ها حکایت از آن دارد زمانی که ولادیمیر به همراه لشكر خود به این منطقه آمد ساکنین محلی برای فراری دادن مهمانان ناخوانده خرسی را برای حمله به وی آزاد نمودند. اما شاهزاده توانست بر خرس پیروز شود و از آن زمان خرس سمبل شهر گشت. 

در ولادیمیر بناهای خارق العاده سنگی به رنگ سفید باقی مانده اند. کلیساهای «اوسپنسکی» و «دمیترییفسکی» با نقاشی های زیبا و نیز سنگفرش های رنگارنگ هر بیننده ای را به وجد می آورد. شاید بتوان به عنوان بهترین بنای تاریخی این شهر از معبد پاکروف در نرلی یاد کرد که در سال ۱۱۶۵ میلادی ساخته شده است. این معبد با تمثال های سنگی از شخصیت های کتاب مقدس, حیوانات و پرندگان تزئین شده است. 


سوزدال 

این شهر نیز توسط ولادیمیر ماناماخ بنا شد. جالب آنکه این موزه-شهر حتی در عصر حاضر فضای تاریخی و باستانی خود را حفظ کرده است. در پس خانه ای قدیمی می توان معابد و کلیساهای باستانی را مشاهده کرد. همچنین بناهای باستانی نظیر «ریزاپالوژنسکی»، «اسپاسایفیمییف»، «پاکروفسکی» و ... در این شهر قرار دارند. قدیمی ترین بنای موجود در شهر کلیسای راژدستونسکی است. همچین در سوزدال موزه بسیار جالب از بناهای یادبود روسیه ساخته شده است. در این موزه می توان خانه ای روستایی با مبل، ظروف قدیمی، لوازم زندگی و کلیساهای قدیمی که حتی یک میخ هم در ساختشان استفاده نشده است مشاهده کرد. از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۸ بانک روسیه به عنوان یادبود از شهرهای کمربندی طلایی، سکه هایی از طلا و نقره ضرب نموده است. 

(1): (Золотое кольцо) 

منابع:
۱. کوزنیتسُف آ.ل. از تاریخ فرهنگ روسی، مسکو، ۲۰۰۷.
۲. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%۹۷%D۰%BE%D۰%BB%D۰%BE%D۱%۸۲%D۰%BE%D۰%B۵_%D۰%BA%D۰%BE%D۰%BB%D۱%۸C%D۱%۸۶%D۰%BE_%D۰%A۰%D۰%BE%D۱%۸۱%D۱%۸۱%D۰%B۸%D۰%B۸ 

نویسنده: سیده مهنا رضایی، عضو شوراي فرهنگي ايراس؛ 


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33526