توصيه مطلب
۰
 
چرايي و واكنش‌ها به تهديد روسيه عليه جمهوري آذربايجان و گرجستان
 ايراس: به تبع اعلام‌نظرهاي اخير مقامات كرملين در باب اهميت امنيت قفقاز جنوبي براي روسيه، رسيم موسابکوف، کارشناس سياسي و نماينده پارلمان آذربايجان اعلام نمود اظهارات برخي کارشناسان روس و ارمني در مورد قصد ولاديمير پوتين براي اتخاذ موضع قطعيتر در مورد اين منطقه اغراق‌آميز است. وي گفت «من درک نميکنم ماهيت اين قاطعيت چگونه خواهد بود؟ حتي اگر اين امر ماهيت لفظي داشته باشد، بايد توجه داشت كه امروز ترساندن ساير كشورها کار دشواري است. به ويژه اينكه جمهوري آذربايجان اكنون از لحاظ انرژي خودکفا است و امکانات مالي و عضو شوراي امنيت سازمان ملل را نيز داراست.
مسکو طي دهههاي گذشته تمام ابزارهاي اعمال فشار نظامي، ديپلماتيک، اقتصادي و اطلاعاتي را نسبت به گرجستان و آذربايجان بکار گرفت و نتيجهاي نصيبش نشده است. از خيلي وقت پيش بر همگان عيان شده که روسيه در پس درگيري‌هاي منطقه اعم از آبخازستان، استياي جنوبي و قره باغ قرار دارد. اين درگيري‌ها توسعه گرجستان و جمهوري آذربايجان را جداً دشوار ميکند، ولي آنها را وادار نکرده سر تعظيم در برابر مسكو فرود آورده و به دست نشاندههاي بياختيار تبديل شوند.
تجاوز نظامي مستقيم که - با توجه به انتقال نيروهاي روسي به مرزهاي گرجستان و آذربايجان و پياده کردن رزمايشها – روسيه به آن متمايل ميشود کار خطرناکي بوده و مي‌تواند مسکو را با تمام جهان رويارو کند. اين نوع اقدامات در قرن بيست و يکم قابل قبول نيست. اما ابزار سياست خارجي روسيه چون ممنوعيت واردات فرآوردههاي مختلف از طرف انيشچنکو، سرپزشک بهداشتي روسيه نميتواند به آذربايجان و گرجستان لطمه جدي وارد کند.
گرجستان روابط تجاري - اقتصادي خود با روسيه را به حداقل رسانده، اما بخش اعظم صادرات آذربايجان از مواد انرژي تشکيل شده است. در وهله اول خريدار روس است که به محصولات مرغوب کشاورزي آذربايجان نياز دارد. حتی اگر سر راه آن به دلايل ساختگي مانع ايجاد شود حجم اين صادرات 200 ميليون دلار ميباشد که در مقايسه با حجم 30 ميليارد دلاري بازرگاني خارجي آذربايجان ناچيز است. اما در مورد تهديدات نظامي بايد گفت اعلاميه عبدا... گل رئيس جمهور ترکيه را ميشود در حدودي پاسخي به مسکو تلقي کرد.
اين اظهارات نشان داد ترکيه اجازه خودسري روسيه در اين منطقه را نخواهد داد». وي تأکيد نمود «از قرار نيازي به يادآوري نيست که نه تنها ارمنستان و روسيه، بلکه آذربايجان و ترکيه هم متحد يکديگر هستند». وفا گولوزاده، کارشناس سياسي بنوبه خود معتقد است روسيه سياست قطعي خود نسبت به آذربايجان را ادامه خواهد داد. وي گفت «موضع روسيه در منطقه ما هم اکنون سختگيرتر ميشود.
لاوروف در باکو پاسخ مثبتي به هيچ کدام از ابتکارات روسيه دريافت نکرد، بلكه بوضوح به لاوروف فهمانده شد که به صورت ساکت و صامت با تمام پيشنهادهاي روسيه موافقت نميشود. پوتين سعي دارد به استقرار پدافند ضدموشکي آمريکا در قفقاز پاسخ غيرمتناسب بدهد. امکان دارد روسيه از درگيري غرب و ايران استفاده کرده و به بهانه دفاع از منافع خود اقدام تحريک آميزي عليه باکو عملي کند. ولي به نظر نمي‌شود آمريکا از اين مقاصد مسکو بيخبر باشد و اتفاقي نبود که بلافاصله پس از ديدار لاوروف از منطقه، رئيس جمهور ترکيه به لحن شديدي اعلام نمود کشورش نسبت به وقايع منطقه قفقاز بيتفاوت نخواهد بود.
يعني گل فهماند که در صورت تجاوز جديد نسبت به آذربايجان ترکيه از باكو دفاع ميکند. خلاصه کلام «جنگ سرد» ادامه دارد و در اين ميان، روسيه، آمريکا، اروپا و ترکيه به حادتر کردن اوضاع منطقه ادامه ميدهند». لازم به ذکر است كه رئيس جمهور ترکيه اعلام نمود «ترکيه نميتواند نسبت به وقايع جهان عرب بيتفاوت باشد، چنانچه نسبت به سرنوشت برادران آذربايجاني رانده شده از خانههايشان در ناگورنو قرهباغ بيتفاوت نيست». وي گفت «روابط تاريخي و خويشاوندي ما را به ملتهاي ساکن قفقاز، بالکان، خاورميانه و آسياي مرکزي پيوند زده و به همين دليل ما نسبت به وقايع آن بيتفاوت نخواهيم ماند».

منبع: regnum.ru
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 23086