توصيه مطلب
۰
 
گسترش همكاري هاي کتابخانه ملی ترکیه با رایزنی فرهنگی ايران
 

گسترش همكاري هاي کتابخانه ملی ترکیه با رایزنی فرهنگی ايران
 

ايراس؛ "لطفی تئومان" رئیس کتابخانه ملی ترکیه با "خلج منفرد" رايزن فرهنگي كشورمان در آنكارا ديدار و بر گسترش همكاري هاي دوجانبه تاكيد كرد.

به گزارش ايراس، لطفی تئومان رئیس کتابخانه ملی ترکیه، به همراه رئیس بخش مخطوطات فارسی کتابخانه ملی با خلج منفرد رايزن فرهنگي كشورمان در آنكارا در دفتر وي ديدار و بر گسترش همكاري هاي دوجانبه و همچنين توسعه همکاری های علمی و احیای میراث مشترک فرهنگی تاكيد كرد.

در این دیدار خلج منفرد با اشاره به سوابق طولانی روابط و علایق فرهنگی و ادبی دو کشور و وجود اسناد فراوان همکاری های دو جانبه بر گسترش همکاری ها و اجرای طرح های مشترک تاکید کرد.

وي ضمن اشاره به برگزاری هشتمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه که در اردیبهشت ماه سال جاری در شهر بورسا، با همکاری بنیاد تاریخ ترکیه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار خواهد شد، اظهار داشت: چنانچه موضوعات مشخصی در زمینه های فرهنگی و ادبی بین کتابخانه های ملی دو کشور تعریف شود، می توان با استفاده از تجربه فوق، همایش های مستمر دو جانبه در ایران و ترکیه برگزار کرد.

منفرد افزود: به عنوان مثال می توان درباره شخصیت های بزرگی همچون مولانا و ابن سینا همایش برگزار کرد و ضمن معرفی نسخه های خطی موجود در دو کشور از محققین و پژوهشگران ایرانی و ترکیه ای برای ارائه مقاله دعوت به عمل آورد.

" تئومان" نیز با استقبال از پیشنهادات مطرح شده، آمادگی خود را برای توسعه همکاری های علمی و احیای میراث مشترک فرهنگی اعلام نمود و گفت: ما براي تبادل کپی دیجیتال نسخه های خطی موجود در کتابخانه ملی ترکیه اعلام آمادگي مي كنيم و برخی از طرح های مورد علاقه خود را برای اجرا به طرف ایرانی ارائه خواهیم داد.

وي با ابراز علاقه برای سفر به جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تهیه و اجرای چند طرح مشترک پژوهشی با طرف ایرانی در زمینه های گوناگون از جمله نسخه های خطی، شخصیت های ادبی و علمی همچون مولانا و فضولی اعلام کرد و بر جلب همکاري گروه های زبان فارسی دانشگاه های ترکیه و مراکز تحقیقاتی این کشور، برای تسهیل و انجام این طرح ها از جانب کتابخانه ملی تاکید کرد. 


پايان خبر/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34976