توصيه مطلب
۰
 
نتایج انتخابات افغانستان، دولت موازی و هشدار آمریکا
 

سرانجام پس از کش و قوس های بسیار نتایج انتخابات افغانستان اعلام شد و "اشرف غنی احمدزی" با کسب 56 درصد آرا به پیروزی رسید اما "عبدالله عبدالله" این نتایج را قبول نکرده و متعاقب آن آمریکا در مورد قطع کمک های خود به کابل هشدار داده است.
نتایج انتخابات افغانستان، دولت موازی و هشدار آمریکا
 
ایراس؛ در حالی که اختلافات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد ادعای تقلب انجام گرفته در دور دوم انتخابات همچنان لاینحل باقی مانده، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج اولیه این انتخابات را اعلام کرد.

بر این اساس "یوسف نورستانی" رئیس کمیسیون مذکور گفت: از مجموع ۸ میلیون رای شمارش شده "اشرف غنی احمد زی" با ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار و ۸۸۸ رای در مقام نخست قرار گرفته و توانسته ۵۶.۴۴ درصد آرا را از آن خود کند. همچنین "عبدالله عبدالله" با ۳ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۶۳۹ رای و با کسب ۴۳.۵۶ درصد آرا در مقام دوم جای گرفته است.

این نتایج در حالی اعلام می شود که عبدالله عبدالله گفته است تا زمانی که "آرای پاک از ناپاک جدا نشود" نتایج را به رسمیت نخواهد شناخت. این در حالی است که در دور نخست انتخابات عبدالله عبدالله توانسته بود با به دست آوردن ۴۵ درصد آرا در مقابل ۳۱.۵۶ درصد آرای اشرف غنی احمد زی، رتبه نخست را به دست آورد.

عبدالله همچنین این نتایج را نوعی توطئه علیه رای مردم افغانستان خوانده و از احتمال تشکیل دولت موازی خبر داد. در پی این موضع عبدالله، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای هشدار داد که واشنگتن کسب قدرت در افغانستان از روش های غیر قانونی را تحمل نخواهد کرد.

کری در بیانیه خود همچنین هشدار داده که اگر چنین اتفاقی در افغانستان رخ بدهد آمریکا کمک های خود به کابل را قطع خواهد کرد.

به هر حال آنگونه که مشخص است نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نفع جریان احمدزی در جریان است و عبدالله همانند دور قبلی انتخابات، بازنده بزرگ این رقابت هاست. باید منتظر ماند دید که آیا وزیر خارجه سابق افغان ها این نتایج را می پذیرد یا آنکه افغانستان را به سمت هرج و مرج بیشتر سوق می دهد. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36794