توصيه مطلب
۰
 
جغرافيا ارمنستان
 

جغرافيا ارمنستان
 


جمهوری ارمنستان با ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت، در غرب آسیا و در قسمت جنوب غربی منطقه قفقاز و با کمی فاصله از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه واقع شده و همچون کمربندی بین مرزهای جمهوری اسلامی ایران از یک سو و جمهوری آذربایجان و گرجستان از سوی دیگر گسترده شده است.
 
این کشور از نظر وسعت کوچکترین جمهوری اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد كه از جنوب با جمهوری اسلامی ایران و از جنوب غربی با جمهوری خود مختار نخجوان، غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. ارمنستان کشوری کوهستانی است که در شمال فلات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. این کشور در کمربند زلزله قرار دارد. 

از زلزله های بزرگ آن که در سال ۱۹۸۸ رخ داد شهر اسپیتاک با جمعیتی حدود ۲۵۰۰۰ نفر به کلی ویران شد. ارتفاع ارمنستان از سطح دریا ۵۹۰۰ پا (۱۸۰۰) متر است و تنها کمتر از ۱۰% سرزمین ارمنستان ارتفاع کمتر ۳۳۰۰ پا ارتفاع دارند.

بلندترین قله ارمنستان
آراگاتس یا آلاگیاز است که در شمال غرب این جمهوری واقع است و ۴۰۹۰ متر ارتفاع دارد. از قلل معروف این کشور می توان بازوم پامباک آرکونی شاخداگ واردنیس می توان نام برد.

منابع آب
نکته مهم در مورد ارمنستان عدم دسترسی این کشور به آبهای آزاد است. مهمترین دریاچه ارمنستان دریاچه سوان، در شرق این کشور واقع شده است و نقش بسیار چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا می کند و چون در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته است، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.
با توجه به کوهستانی بودن این کشور رودهای ارمنستان اکثرا کوتاه و بسیار سریع هستند. اکثر رودهای ارمنستان یا به طور مستقیم به رود ارس ریخته و از آن طریق نهایتا به دریاچه خزر سرازیر می شوند و یا از طریق رودهای کورا یا آخوریان به رود ارس می ریزند. 

مهمترین رود های ارمنستان: رود کورا که از گرجستان سرچشمه می گیرد و به خزر می ریزد. آخوریان که در مرزهای ارمنستان با ترکیه قرار دارد. هرازدان که از شهر ایروان می گذرد. رود آریا که به دریاچه سوان وصل شده. وروتان یا بارگیوشات که از رودهای مهم است.
 
مسئله حائز اهمیت در باره رودهای ارمنستان این است که رودهای این کشور اگرچه می توانند به عنوان منبع خوبی برای تامین انرژی الکتریسته و آب مصرفی کشور به کار روند ولی به واسطه وجود آبشارها، سرعت زیاد آب جاری در آنها و پهنای کم این رودها قابل کشتیرانی نبوده و این امر مشکل ارتباطات و حمل و نقل در ارمنستان را که یک سرزمین بسته است افزایش داده است.

شهرها
پایتخت ارمنستان شهر ایروان است که بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد. از دیگر شهر های مهم ارمنستان شهر گیومری (لنیناکان) آبویان آخوریان آنادزور (کیروواکان)آماسیا مارالیک آپاران تساخکاهوویت آرتاشات آشتاراک اجمیادزین قاپان گوریس گوگارک اوکتمبریان هرازدان ایجوان مارتونی ماسیس الاوردی وادنیس کامو را می توان نام برد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24454