توصيه مطلب
۰
 
راهبرد امريكا براي مقابله با همگرایي جديد در حوزة «سي‌آي‌آس»
 


ايراس: در حالی روسیه تلاش‌های همگرایانه خود در حوزه کشورهای منطقه را افزایش داده است که به نظر می‌رسد، بنابر استراتژی جدید آمریکا برای تضعیف این پروسه، حضور و نقش این کشور در سرزمین‌های پساشوروی، پررنگ‌تر از گذشته خواهد شد. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ در سال‌های اخیر خصوصاً پس از روی کارآمدن پوتین و تقویت روند اوراسیاگرایی در روسیه، این کشور به دنبال تقویت جایگاه خود در تحولات جهانی و بازیافتن موقعیت و نفوذ خود در سرزمین‌های پساشوروی، است که قطعاً این موضوع در تقابل با نفوذ گسترده آمریکا در این منطقه می‌باشد.
در همین رابطه آمریکا نیز به منظور مهار روسیه، چین و ایران به دنبال گسترش نفوذ و پیشبرد استراتژی خود در این کشورها می‌باشد. این در حالی است که در استراتژی جدید آمریکا، روسیه تنها به عنوان یک کشور که با ایالات متحده در برخی مناطق همکاری دارد، اشاره شده است اما هیچ تضمینی در خصوص استقرار سپر موشکی در نزدیکی مرز این کشور و یا در مورد گسترش ناتو به شرق داده نشده است. بر طبق استراتژی جدید، دولت آمریکا در نظر دارد طی سال‌های 2012 تا 2015 به منظور مقابله با فرایند یکپارچه‌سازی روسیه در منطقه میزان مشارکت خود را در حل مناقشات در اوراسیا، افزایش دهد.
کارشناسان بر این باورند که چنانچه حوادث کشورهای عربی به آسیای مرکزی سرایت کند، قطعا این سناریو بیش از همه مورد توجه آمریکایی‌ها قرار خواهد گرفت. این در حالی است که اخیرا "ویلیام کورتنی" سفیر سابق آمریکا در قزاقستان در مقاله‌ای تحت عنوان "قزاقستان در یک موقعیت خطرناک است" می‌نویسد، علیرغم اینکه ایالات متحده منافع حیاتی زیادی در محدوده تولید انرژی، نابودی سلاح‌های هسته‌ای و بیولوژیک و همچنین نقش محوری قزاقستان در ترازیت کالا برای نیروهای ناتو در افغانستان، دارد اما مردم این کشور آزادی بیشتری می‌خواهند و به دنبال حمایت واشنگتن و اروپا در این زمینه هستند.
وی در ادامه می‌نویسد، پس از گذشت 20 سال از استقلال این کشور با وجود اقتصاد در حال رشد و افزایش سطح رفاه در این کشور، میزان فساد و خودکامگی در این کشور نیز افزایش یافته است در ضمن میزان نارضایتی جامعه از نابرابری اقتصادی و نحوه اداره پارلمان نیز در حال افزایش است.
به نظر می‌رسد، دولت‌های غربی به منظور حفظ منافع خود در این منطقه فرصت تعمیق همکاری با رهبران آینده را از دست نخواهند داد و در تلاش هستند تا با تبادل فعال تجربه‌های حرفه‌ای و آموزشی تحت عنوان روند دموکراتیزاسیون نسل جدیدی از رهبران سیاسی جوان طرفدار غرب را در کشورهای پسا شوروی، به وجود آورند.
بدین منظور بایستی آموزش نیروهای نظامی و امنیتی این منطقه توسط غربی‌ها افزایش یابد که در این رابطه، امضای توافقنامه‌های جدید از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا با حکومت‌های منطقه گسترش یابد. کارشناسان معتقدند که علیرغم پیچیدگی اوضاع در ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان دیر یا زود شرایط این کشورها نیز مشابه قزاقستان پیش خواهد رفت. با این حال، بدیهی است که آمریکا و غرب طرح‌هایی را برای تغییر رژیم‌های منطقه آسیای مرکزی آماده کرده‌اند که اجرای آنها در صورتی که ایران کنترل خود را بر اوضاع کابل از دست دهد و آمریکایی‌ها با موفقیت استقرار پایگاه‌های نظامی در افغانستان را سازماندهی کنند، شروع خواهد شد در این صورت بدون تردید باید ناآرامی‌های اخیر در قزاقستان را در همین رابطه ارزیابی کرد.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 21619