توصيه مطلب
۰
 
درخواست شورای امنیت به دسترسی نامحدود به محل سقوط هواپیمای مالزی
 

مسئله سقوط هواپیمای خطوط بین المللی مالزی و نبود امکانات تحقیق برای کشف علت واقعی سانحه موجب شد تا پای این قضیه به شورای امنیت و صدورقطعنامه کشیده شود.
درخواست شورای امنیت به دسترسی نامحدود به محل سقوط هواپیمای مالزی
 
ایراس؛ شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۱ جولای، با صدور قطعنامه ای خواستار ایجاد شرایط برای دسترسی نامحدود و امن به محل سقوط هواپیمای ام اچ ۱۷ مالزی شد.

به گزارش ایراس به نقل از شینهوا، در این قطعنامه که به اتفاق آرا در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد اعضای شورای امنیت سقوط هواپیمای ام اچ ۱۷ مالزی که روز ۱۷ جولای در دونتسک توسط شلیک موشک باسک سقوط کرد را  شدیدا محکوم کردند. در اثر سقوط این هواپیما تمامی خدمه و مسافران جان خود را از دست دادند.

۱۵ عضو شورای امنیت همچنین در این بیانیه بر لزوم انجام یک تحقیق کامل، دقیق و مستقل بین المللی مطابق با دستور العمل های بین المللی سازمان ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی) تاکید کردند.

پس از اعلام گزارش هایی مبنی بر دسترسی ناکافی و محدود گروه های تحقیق بین المللی برای بررسی علت سقوط هواپیما از سوی نیروهای جدایی طلب، اعضای این شورا خواستار توقف تمامی فعالیت های نظامی در منطقه شدند.

توقف سریع تحرکات نظامی و تامین امنیت نیروهای بین المللی از دیگر مواردی بود که اعضای شورای امنیت بر ضرورت ایجاد آن برای پیشبرد تحقیقات تاکید کردند.

تمامی ۱۵ عضو شورای امنیت درباره این قطعنامه رای مثبت صادر کردند و ۹ کشور دیگر که اتباعشان در هواپیما جان خود را از دست دادند حمایت خود را از این قعطنامه اعلام کردند.

همچنین وزاری امورخارجه هلند و استرالیا و دیگر دیپلمات های حاضر در این جلسه از روسیه خواستند تا از نفوذ خود در جدایی طلبان شرق اوکراین در زمینه ترغیب آنها به اجرای این قطعنامه استفاده کند. بیش از ۱۰۰ نفر از مسافران این هوپیما اتباع هلند بودند که باعث شده تا مقامات این کشور نسبت به سقوط آن واکنش نشان دهند.

فرانتس تیمرمان، وزیر امورخارجه هلند که پیش از این با لحنی تند با روسیه صحبت کرده بود در جلسه شورای امنیت در نیویورک اعلام کرد:"تنها می توان امیدوار بود حالا که روسیه مسئولیتی به عهده دارد نسبت به آن مسئولانه برخورد کند و از انجام آن شانه خالی نکند.در غیر این صورت روسیه قطعا از سوی جامعه جهانی طرد و منزوی خواهد شد."


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : شینهوا
کد خبر: 36991