توصيه مطلب
۲
 
ناظران سیاسی روس هشدار می‎دهند:
تکرار فاجعه یوگسلاوی، این بار در اوکراین
 

با ادامه بحران اوکراین و سرکوب گسترده حامیان روسیه در شرق این کشور، "آلکساندر پاویچ" تحلیلگر سیاسی، در گفت‌و‌گو با روزنامه روسی راشاتودی نسبت به تکرار فاجعه یوگسلاوی در دهه ۱۹۹۰ میلادی هشدار داده است.
تکرار فاجعه یوگسلاوی، این بار در اوکراین
 
ایراس؛ پاویچ میگوید، غرب از عمل گرایان افراطی که بعضا اعتقادات فاشیستی دارند حمایت میکند. این رویکرد به تندروهای ملی گرا اجازه میدهد تا دست به هر کاری بزنند. وقتی تلاش میشود شهروندان مسلحی را که درصدد حمایت از خود در برابر دولت جدید اوکراین در کی یف و ملی گرایان افراطی هستند خلع سلاح کنند، راه را برای جنایت در این کشور باز میکنند. این دقیقا همان کاری است که اتحادیه اروپا در مورد یوگسلاوی در دهه ۱۹۹۰ مرتکب شد؛ درست زمانی که از تندروها و افراطیون حمایت کرد.
 
شرایط در اوکراین بسیار نگران کننده است. ما شاهد تکرار وقایعی هستیم که ۲۰ سال پیش رخ داده است. همانند هنگامی که غرب تنها راه حل پیش رو را، راه حل در خدمت منافع خود می دانست. دو دهه پیش غرب به دنبال آنچه رفت که خود میخواست و ما به جای صلح، از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ چهار دهه جنگ داخلی خونین را در یوگسلاوی داشتیم.
 
پاویچ در ادامه با انتقاد از دولتمردان غربی و اروپایی میگوید: "تا زمانی که غرب به این روش خود در برخورد با مسائل بین المللی ادامه بدهد و تنها منافع خود را در نظر بگیرد و تا زمانی که ما افرادی با نگاه و ذهنیتهای مشابه را در مسند ریاست در واشنگتن، بروکسل، لندن و برلین داریم، انتظار انتشار خبرهای خوش در آیندهی نزدیک نباشید. 

جنگ داخلی یوگسلاوی نزدیک به ۱۰ سال به طول انجامید و سرانجام منجر به فروپاشی کامل این کشور و قربانی شدن میلیون تنها انجامید. بسیاری تحولات اخیر اوکراین را نیز به منازعه غرب و شرق در این کشور تعبیر می‎کنند. 

ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35659