توصيه مطلب
۰
 
عجایب هفتگانه روسیه
 

عجایب هفتگانه روسیه
 

ایراس؛ پروژه "عجایب هفتگانه روسیه" در سال ۲۰۰۸ میلادی، با هدف شناخت و معرفی شگفتی ها و آثار تاریخی و طبیعی سرزمین های پهناور کشور روسیه کلید خورد. رای گیری برای تعیین بهترین آثار از نظر مردم روسیه، در سه مرحله و با همکاری روزنامه "ایزوستیا"، کانال تلویزیونی "روسیه" و ایستگاه رادیویی "مایاک" برگزار شد. 

این رای گیری از طریق پیام کوتاه و اینترنت صورت گرفت و از میان ۴۹ اثر پیشنهاد شده از ۷ منطقه فدرال کشور روسیه، در نهایت هفت اثر واقعاً شگفت انگیز با عنوان عجایب هفتگانه روسیه انتخاب شدند. آثاری از جاذبه های گردشگری شگفت انگیز روسیه که در سطح جهان در نوع خود بی نظیر و باعث افتخار مردم این مرز و بوم هستند. این مطلب، با هدف آشنایی با شگفتی های یاد شده برای علاقه مندان به شناخت کشور روسیه و جذابیت های توریستی آن، به تحریر در آمده است. 


► دریاچه بایکال 

یک جاذبه طبیعی فوق العاده در روسیه است. این دریاچه با منشأ زمین ساختی در جنوب شرقی سیبری، عمیق ترین دریاچه بر روی سیاره زمین و بزرگ ترین مخزن آب شیرین طبیعی است. عمق متوسط آن در حدود ۷۳۰ متر و بیشترین ژرفای آن ۱۶۳۷ متر است. آب دریاچه دارای خلوص بالایی است و آن چنان شفاف است که گاه سنگ های واقع در عمق ۴۰ متری از بیرون قابل مشاهده هستند. سن دریاچه ۲۵ تا ۳۵ میلیون سال تخمین زده شده است. در سال ۱۹۹۶، بایکال به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بیش از نیمی از سال، دریاچه یخ بسته است. در دریاچه و مناطق حاشیه آن بیش از ۲۶۳۰ گونه منحصر به فرد گیاهی و جانوری شناسایی شده است که بیشتر از ۶۷% آن ها را گونه های بومی و خاص این دریاچه تشکیل می دهند. مردم محلی و بسیاری در روسیه به طور سنتی این دریاچه را دریا می نامند. بایکال در پروژه عجایب هفت گانه روسیه، مقام اول را به خود اختصاص داده است. ► دره آب فشان کامچاتکا
 
دره چشمه های آب گرم کامچاتکا، یکی از بزرگ ترین میدان های چشمه آب گرم در جهان می باشد و در منطقه اوراسیا بی همتاست. مناظر زیبا و بی نظیر این دره باعث شده تا در مجموعه عجایب هفتگانه روسیه قرار گیرد. دره آب فشان کامچاتکا تا سال ۱۹۴۰ میلادی کشف نشده، باقی مانده بود. امروزه با هدف حفظ و نگهداری از این جاذبه طبیعی، دسترسی به آن محدود شده است و تنها راه دسترسی به این منطقه هوایی و فقط توسط بالگرد است. در محدوده ای به وسعت ۲ کیلومتر مربع حدود ۲۰ آب فشان بزرگ و چشمه های زیادی وجود دارد که آب تقریبا جوشانی از آن ها خارج می شود (۹۵ ° C) و در همه جا بخار آب گرم ساطع می شود. 


در یک دوره زمانی به علت سیلاب ها، این جاذبه طبیعی در معرض نابودی قرار گرفت، اما با تلاش های دولتی دوباره احیا شد؛ سطح آب پایین رفت و اکثر چشمه ها بار دیگر سر بر آوردند. 


► مامایف کورگان و مام وطن در شهر ولگا گراد 

ارتفاع مرکزی روسیه با ساختن این بنا، درست در  مسیری که جنگ بزرگ میهنی رخ داد، تغییر کرد. دو اثر تاریخیِ با شکوه و یادبود "قهرمانان نبرد استالینگراد" در این مکان ساخته شده است تا داستان شجاعت و شهامت مدافعان استالینگراد در طی یک نبرد بزرگ را برای حفظ شهر، تا برای همیشه جاودانه کند.

بنای یاد بود شامل مجسمه غول پیکر مادری است که فرزندانش را به نبرد فرا می خواند و مجسمه های فرزندان نیز در اطراف او نشان از آماده بودن جوانان برای نبرد و پیروی از دستور مادر دارند. اثر یاد شده، یکی از به یاد ماندنی ترین آثار یادبود در جهان به شمار می رود و تاریخ آن پر از لحظات سراسر تراژدی و نگرانی هایی است که بخش جدایی ناپذیر تاریخ کشور روسیه به شمار می آید. 


هر سال ده ها هزار نفر از بازماندگان جنگ و فرزندانشان در این مکان گرد هم می آیند تا یاد قهرمانان به خاک افتاده ای را که با جان فشانی، یک کشور آزاد را برای ملت روسیه به ارمغان آوردند، زنده نگه دارند. (شدت نبرد در مکانی که مامایف کورگان بنا شد، چنان بود که از کل ۲۰۰ روز نبرد استالینگراد، ۱۳۵ روز درگیری فقط در این منطقه اتفاق افتاد. سراسر این منطقه پر از گودال های ناشی از انفجار بمب و مین شده بود. حتی در روزهای برفی نیز دود و سیاهی بود که فضا را پر می کرد. تراکم آتش در آن جا چنان بود که برف با رسیدن به زمین و در مواجهه با آتش توپخانه فورا ذوب می شد. در یک متر مربع زمین بین ۵۰۰ و ۱۲۵۰ گلوله و ترکش فرود می آمد.) 


► شهر پیترگوف 

مجموعه ای از کاخ ها و پارک ها واقع در ساحل جنوبی خلیج فنلاند و در ۲۹ کیلومتری شهر سنت پتربورگ قرار گرفته است. این که این مجموعه در فهرست عجایب هفتگانه روسیه قرار گرفته است، نه تنها به دلیل بی نظیر بودن آن در روسیه، بلکه در سراسر جهان است. این مجموعه واقعا شگفت انگیز است و هیچ بازدید کننده ای را بی تفاوت نمی گذارد.

محدوده پارکی شهر پیترگوف به دو قسمت پارک بالا و پارک پایین تقسیم شده است، در محدوده پارک ها، مجموعه فواره ها و مجسمه های زیبا و بی نظیری واقع شده است که نظیر آن در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شود. پارک پایین بیش از ۱۰۲ هکتار وسعت دارد و کانال آب ۲۲ کیلومتری، نشات گرفته از چشمه های زیر زمینی نه چندان دور برای آبیاری فضای سبز پارک تعبیه شده است. عمارت کاخ در مرکز پارک قرار دارد و بخش پایینی را از بالایی جدا می کند. فواره بزرگی به نام سامسون که ارتفاع آن به ۲۰ متر می رسد، در جلوی کاخ قرار گرفته است. در دو طرف آن فواره های بزرگ ایتالیایی و فرانسوی واقع شده اند. باغ بالا در طرف دیگر از کاخ بزرگ بر شیب طبیعی بیشتری نسبت به پارک پایینی قرار گرفته است. 


این باغ وسعت کمی دارد (در مقایسه با پارک پایین) و به شکل مستطیل، از سه طرف توسط حصاری احاطه شده که در قرن هجدهم توسط معمار سرشناس روس "راسترلی" ساخته شده است. از جمله جاذبه های برجسته این شهر می توان به «پارک الکساندر»، «باغ و کاخ انگلیسی»، «پارک علف زار»، چندین کاخ و پارک دیگر، ویلاها و خانه های روستایی و در میان کلیساها، «کلیسای جامع پترو پاولوسکی» و «کلیسای سرافیما ساروسکوا» اشاره کرد. 


► کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو 

یکی از معروف ترین جاذبه های روسیه است که برای بسیاری از ساکنان کره خاکی ما، به عنوان نماد تغییر ناپذیر شهر مسکو پذیرفته شده است. به همین دلیل است که کلیسای جامع سنت باسیل یکی از فینالیست ها و برندگان پروژه "عجایب هفتگانه روسیه" شده است.


کلیسای جامع سنت باسیل با غرور در میدان سرخ مسکو همواره پذیرای مهمانان پایتخت مسکو است. تا قرن هفدهم میلادی کلیسا را «ترویسکی» می نامیدند، چرا که برای اولین بار در محل آن کلیسایی چوبی به نام ترویسکی ساخته شده بود. 


ایوان مخوف از تزاران روسیه، به مناسبت فتح کازان، دستور ساخت این کلیسا را داد و مطابق خواست او و متمایز از سایر کلیساهای اروپایی که زمان طولانی صرف ساخت آن ها می شد، این کلیسا در مدت ۵ سال (۱۵۶۰-۱۵۵۵) بنا شد. در میان مردم عامه روایت می شود که وقتی احداث این کلیسا به پایان رسید، معماران آن را کور کردند تا دیگر نتوانند مشابه کلیسای جامع سنت باسیل را در جایی بسازند. کلیسای جامع از ۸ کلیسای کوچکتر تشکیل شده است که هر کدام نماد یک جنگ کلیدی در کازان است. این ۸ را کلیسا با گنبد های پیازی شکل تزئین شده اند که کلیسای جامع را از سایر بنا های مشابه متمایز می کند. 


► هفت قوی مردِ صخره ای یا ستون های بادگیر 

مجموعه ای از ۷ ستون سنگی غول پیکر و غیرعادی واقع در غرب کوه های اورال واقع در جمهوری کومی هستند. حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش در محل این ستون های سنگی کوه هایی برافراشته بودند که در اثر پدیده های جوی چون باران، برف، باد و یخبندان های بزرگ به تدریج بخش های سست خاک این کوه ها از بین رفته اند و تنها این ستون های سخت که از جنس کوارتز اند، تا به امروز بر جای مانده اند. این ستون ها در مکانی خالی از سکنه و به دور از هر تمدنی و آبادی قرار گرفته اند. گردشگران برای رفتن به این مکان، نیاز به کسب اجازه رسمی و آمادگی های کافی برای پیاده روی طولانی دارند. در میان مردم عامه روسیه، داستان ها و افسانه های فراوانی در وصف ستون های یاد شده روایت می شود. 
► کوه های البروس در قفقاز 

البروس یکی از آتشفشان های غول پیکر و خاموش کره خاکی ماست. قله ای در باختر رشته کوه قفقاز در شمال فلات ایران در روسیه و نزدیک به گرجستان است. ارتفاع البروس ۵۶۴۲ متر است. این قله بلندترین نقطهٔ قارهٔ اروپا است. نام این قله، با نام "البرز" همریشه است و هر دو شکلی از یک واژهٔ ایرانی به معنای "کوه بلند" است. تعداد کمی از کوه های آتشفشانی جهان، ارتفاعی بیشتر از البروس دارند. در میان کوه های آسیا، البروس بلندترین قله آتشفشانی و در کنار آن، قله دماوند با ۳۸ متر در رتبه دوم قرار دارد. با مشخصات یاد شده شکی نیست که البروس به حق می تواند، یکی از عجایب هفتگانه روسیه باشد.منابع:
دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا
LifeGlobe.net
russia.edu.ru
۱۰russia.ru

نویسنده: علیرضا چاروسایی، عضو شورای فرهنگی ایراس؛ 


پایان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35550