توصيه مطلب
۰
 
ما فقط خواهان احترام هستیم
 

"شی جی یپنگ" رئیس جمهور چین، در مراسم آغاز به کار نشست اقتصادی این کشور با آمریکا، عنوان داشت که پکن و چین باید به حاکمیت یکدیگر احترام بگذارند.
ما فقط خواهان احترام هستیم
 
ایراس؛ چین و آمریکا دو رقیب جدی در دنیای امروز هستند. چین اقتصادی رو به رشد دارد و بر اساس پیش بینی ها پکن در سال ۲۰۲۵ میلادی اقتصاد آمریکا را پشت سر می گذارد. اما اقتصاد تنها زمینه رقابت دو کشور نیست بلکه واشنگتن و پکن در زمینه های متعددی از جمله بحث نظامی و همچنین نفوذ در جهان با یکدیگر رقابت دارند.

آمریکا برای کنترل چین برنامه های متعددی را در دستور کار قرار داده و حتی در سال ۲۰۱۰ میلادی استراتژی نظامی خود را از تمرکز بر خاورمیانه به تمرکز بر آسیا تغییر داد تا با نزدیک شدن به مرزهای این کشور کنترل بیشتری بر آن داشته باشد.

انجام این اقدامات موجب خشم پکن شده از همین رو "شی جی پینگ" رئیس جمهور چین، امروز چهارشنبه ۱۸ تیر در دیدار با "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، که برای افتتاح نشست اقتصادی دو کشور به پکن سفر کرده گفت: "تقابل میان چین و آمریکا ویرانگر خواهد بود و هر دو کشور باید به حاکمیت یکدیگر احترام بگذارند."

مذاکرات اقتصادی چین و آمریکا دو روزه است و علاوه بر کری، "جک لیو" وزیر خزانه داری ایالات متحده نیز به پکن سفر کرده است.

رقابت واشنگتن و پکن در عرصه های مختلف در حالی است که اختلافات موجود میان چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی در دریای چین جنوبی نیز موجب شده تا فرصتی مناسب برای آمریکا مهیا شود تا از این طریق پکن را بیش از گذشته تحت فشار قرار داده و آن را درگیر مسائل منطقه ای کند تا شاید اهداف بین المللی چین با تاخیر بیشتری به تحقق برسند.

اما وضعیت کشور چین در این میان به گونه ای است که آمریکا نیاز به همکاری با این کشور نیز دارد به همین جهت از یک سو به دنبال همکاری با پکن در مسائل مختلف بوده و از سوی دیگر تلاش می کند تا با کنترل قدرت چین از تبدیل شدن آن به یک رقیب جدی تر جلوگیری کند.

تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36810