توصيه مطلب
۰
 
نمايشگاه كتاب‌هاي غيرداستاني، سنتي ديرينه در روزهاي پاياني سال
 

نمايشگاه كتاب‌هاي غيرداستاني، سنتي ديرينه در روزهاي پاياني سال
 

ايراس: حدود ۲۵۰ ناشر و موسسه ادبي از ۱۸ كشور جهان در چهاردهمين نمايشگاه بينالمللي كتابهاي غيرداستاني كه پنجشنبه ۲۹ نوامبر در مسكو گشايش يافت، حضور داشتند. اين رويداد فرهنگي كه تا ۲ دسامبر ادامه داشت، سنتي ديرينه در روزهاي پاياني سال است و نگاهي گذرا و كوتاه به وقايع جالب ادبي در سال ۲۰۱۲ دارد.

بازديدكنندگان شاهد رونمايي از كتابهاي جديد بودند و با نويسندگان محبوب خود ملاقات كردند. در غرفههاي مختلف اين نمايشگاه، بحثهاي داغي بر سر ادبيات معاصر انجام شد و ادبيات غيرداستاني در سالي كه رو به پايان است در بوته نقد قرار گرفت. امسال، آلمان ميهمان ويژه اين رويداد ادبي و فرهنگي بود كه البته اين مساله چندان جاي تعجبي هم نداشت زيرا سال ۲۰۱۲ در دو كشور روسيه و آلمان سال فرهنگ روسي – آلماني اعلام شده بود و در اين سال تلاشهاي فراواني براي تبادل فرهنگ بين اين دو منطقه انجام شد.

«سرگي نيكلاويچ» سردبير مجله اسناب روسيه گفت: نمايشگاه كتابهاي غيرداستاني، بعد و جنبه ادبي خاص خود را دارد. در حال حاضر هر روز بر تعداد كساني كه طرفدار كتابهاي غيرداستاني يا ادبيات واقعي هستند افزوده ميشود كه بسيار جاي خرسندي دارد و نشانه علاقه مردم به كارهاي پرمعناست ولي از اين نكته هم نميتوان غافل شد كه متاسفانه از تعداد كتابخوانها و افرادي كه مطالعه مستمر دارند روز به روز كاسته ميشود.

وی افزود: در روزگاران گذشته ما مفتخر بوديم كه يكي از كتابخوانترين كشورها هستيم ولي حالا ديگر اوضاع به گونهاي ديگر رقم خورده است.البته اين معضل تنها به كشور ما محدود نميشود و همهگير است. با ورود اينترنت و گجتهاي مختلف، مردم روز به روز از كتاب خواندن فاصله گرفته و علاقه به مطالعه مستمر در آنها كمرنگ شده است. در چنين شرايطي، ما از هر ايده و ابتكاري كه باعث افزايش عادت كتابخواني در مردم شود استقبال ميكنيم.

مجله اسناب پروژهاي جديد در اين زمينه دارد كه در نمايشگاه كتابهاي غيرداستاني مسكو، آن را ارایه كرده است. در اين پروژه، مجموعهاي از داستانها و مقالات مربوط به سفر نويسندگان صاحبنام در كتابي با نام «پيكان سرخ» جمعآوري شده است. نام كتاب براي بسياري آشناست و آنها را به ياد قطار سريعالسيري با همين نام مياندازد كه ۷۰ سال است مسير مسكو تا سنپترزبورگ را ميپيمايد.

اين كتاب در واقع وقايع نگاري سفر و ماجراهاي پيرامون آن است يعني هر چيزي را كه در جاده ميتواند اتفاق بيفتد در آن ميبينيد اينجا ديگر فقط به مناظر بديع و زيبا توجه نميشود بلكه يادداشتهايي خاص از سفر توسط نويسندگان معروفي همچون زاخار ژريلژين، تانيانا تالستايا، ليودميلا پتروشوسكايا و بسياري ديگر از نويسندگان روس و خارجي در آن جمعآوري شده است.

در اين نمايشگاه كودكان هم از نظر دور نماندند و طيف گستردهاي از برنامهها براي كودكان و نوجوانان تدارك ديده شده است. ۱۳۰ موسسه چاپ و نشر، كتابهاي غيرداستاني خود ويژه كودك و نوجوان را در غرفهاي خاص با عنوان «قلمرو دانايي» ارایه كردند و كودكان و نوجوانان توانستند نويسندگان محبوب خود را هم در اين غرفهها ملاقات كنند. البته امسال زماني هم به برگزاري كنسرت، بازي و... اختصاص داده شد.

منبع: ايبنا

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26785