توصيه مطلب
۰
 
گردشگري ارمنستان
 

گردشگري ارمنستان
 

ايروان
شهر ایروان یكی از سه شهر مهم قفقاز جنوبی، پایتخت ارمنستان و محبوب ارمنیان جهان است. شهری با تاریخ بیش از ۲۸۰۰ سال در دامنه كوه آرارات و بر كرانه رود هرازدان. آنچه ابتدا قلعه اِربونی در تمدن اورارتو بود، در دهه ۱۹۳۰ چهره عوض كرد و از نو ساخته شد و امروز ایروانِ زیباست. 

با موقعیت استراتژیك مهم خود بارها نبردگاه عثمانیها، پارسها و امپراطوران روس بوده است. از این نبردها آنچه نصیب ایروان شد ویرانیهای پیاپی بود كه بلایایی طبیعی چون زلزلهای در قرن هفدهم، كه شهر را یكپارچه به خاك نشاند، نیز بر آن افزود. با این حال بناهایی از اریوانِ كهن تا به حاضر دوام آوردهاند كه ایستایی مردمش را نیز به یاد میآورد. 

در دوران شوروی شهر بطور جدی بازسازی شد. بر پایه نقشههای الكساندر تمانیان معمار شهر بی نقص زمان شد. مركز شهر، گرچه كمتر از روی نقشهها پیش رفت، چون جواهری از سبك معماری نخستین شوروی است. در آن زمان شهر را بر مبنای رنگ سنگهای بكار رفته در بناهایش، شهر صورتی نامیدند.

جاذبههاي ايروان
از جاذبههای اصلی گردشگری شهر میتوان از بازماندههای یک دژ اورارتویی، قلعه اربونی، متعلق به قرن هفتم پیش از میلاد نام برد. موزهها، خانه/موزهها، مناظر طبیعی شگرف و پاركها از دیگر دیدنیهای شهر بشمار میروند. از جمله ديگر جاذبههاي ايروان عبارتاند از:

گالری ملی ارمنستان
آدرس: ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری (هانراپتوتیان هراپاراك)
تلفن: ۰۸۱۲ ۵۸ (۱۰ ۰۰۳۷۴)
ساعات بازدید: روزهای دوشنبه تعطیل است
بهای ورود: ۸۰۰ درام
یكی از موزههای هنری مهم در دنیاست كه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده. مجموعهای غنی با بیش از ۱۹۰۰۰ اثر از هنرمندان روس، ارمنی و اروپای غربی. برخی از آثار از موزههای هریتاژ (سنت پترزبورگ) و ترتیاكوف (مسكو) به این موزه انتقال داده شده. آثار هنرمندان ارمنی قرون هفده و هجده میلادی و مجموعه خانواده لازارِو، بنیانگزاران موسسه زبانهای شرقی در مسكو، موزه را غنا بخشیده است. بخشی از موزه به هنرمندان ارمنی خارج از كشور اختصاص دارد. آثار بینظیری از هنرمندان اروپای غربی همچون وان دایك و روبنس نیز در این موزه نگهداری میشود. هنرمندان ارمنی آثار زیبایی را بر مبنای فرهنگ و آداب و رسوم خود خلق كردهاند كه برای شیفتگان هنر و علاقهمندان به فرهنگ ارمنستان بسیار جذاب است.

تالار ملی اپرا و باله الكساندر اسپندیاریان
آدرس: ارمنستان، ایروان، خیابان تومانیان، شماره ۵۴
تلفن: ۶۳۱۱ ۵۸ (۱۰ ۰۰۳۷۴)
گروه: اپرا، تالار كنسرت
ساختمان وسیع و بسیار زیبای تالار اپرا یكی از جاذبههای دیدنی شهر ایروان است. پارك بزرگی در نزدیكی ساختمان قرار دارد كه شامل دریاچه قو، میدان آزادی و كافههای روباز بسیاری است. اگر علاقهمند به موسیقی هستید، در خیابانهای منتهی به تالار تابلوهای تبلیغاتی برنامههای اپرا را اعلام میكنند و میتوانید بسته به زمان بازدید یكی از آنها را انتخاب كنید.

بازار ورنیساج (بازار هنر و صنایع دستی)
آدرس: ارمنستان، ایروان، نزدیك ایستگاه متروی میدان جمهوری
ساعات كار: شنبه و یكشنبه (آخر هفتهها)، از صبح تا پنج بعدازظهر
بازار بزرگ و روباز ورنیساج آخر هفتهها (شنبه و یكشنبه) در نزدیكی میدان جمهوری (ریپابلیك) تشكیل میشود و یكی از جاذبههای گردشگری و محبوب جهانگردان است. انواع جواهرات، نقرهجات، نقاشیها، صنایع دستی، انواع اشیاء آنتیك، كتابها و چیزهای دیگر در اینجا به فروش میرسند.

پارك دنیای آب ایروان
آدرس: ارمنستان، ایروان، خیابان میاسنیكیان، شماره ۴۰
تلفن: ۴۰۰۰ ۵۲ (۱۰ ۰۰۳۷۴)
ساعات بازدید: فصل كاری از ۱ ژوئن تا ۳۰ سپتامبر
دوشنبه تا جمعه: ۱۲:۰۰ – ۱۹:۰۰
شنبه و یكشنبه: ۱۱:۰۰ – ۱۹:۰۰
مجموعه روباز تفریحات آبی در دو هكتار، شامل استخر شنای موج دریا، جكوزی بار، سرسرههای آبی، بازیهای آبی، استخر كودكان و ... مسابقات و بازیهای بسیاری در این پارك آبی برگزار میشود. اجرای موسیقی زنده، رستوران غذاهای دریایی، بار سرو نوشیدنیها از دیگر امكانات مجموعه است.

موزه قلعه اربونی
آدرس: ارمنستان، ایروان، خیابان اربونی، شماره ۳۸
تلفن: ۳۲۰۲ ۵۷ (۱۰ ۰۰۳۷۴)
ساعات بازدید: سهشنبه تا یكشنبه از ۱۰:۰۰ تا ۱۳:۰۰، دوشنبهها تعطیل است.
بهای ورود: بالغین ۱۰۰ درام، كودكان ۵۰ درام
گروه: موزهها، تاریخی، بناها
امپراطوری اورارتوها كه حدود سه هزار سال پیش در حوالی دریاچه وان در تركیه امروزی ساكن بودند شهر ایروان را با بنای قلعه اربونی بنیان نهادند. این قلعه در جنوب شرقی شهر و بر روی تپهای قرار دارد. در پای تپه ساختمان آرینبرد، اكنون یافتههای باستانشناسان از این قلعه، از جمله فلزكاریهای زیبای اورارتویی، را به نمایش گذارده است. ساختمان موزه نقشبرجستهای برنجی از پیكرههایی اورارتوری را بر نمای خود دارد. قلعه خود توسط آرگیشتی اول پسر منوا، پادشاه اوراتو در سال ۷۸۲ پیش از میلاد بنا شده و اولین استحكامات اورارتویی در شرق رود ارس بود. اربونی ریشه نام ایروان است كه در طول زمان تغییر یافته است.

قوانین و مقررات
۱. واحد پول این کشور درام میباشد که نرخ تبدیل آن به دلار در نوسان است. در حال حاضر نرخ برابری هر دلار بین ۵۰۰ تا ۵۳۰ درام متغیر است. 

۲. سیستم حمل و نقل ارمنستان بر اساس ساختارهای بجا مانده از الگوی اتحادیه جماهیر شوروی سابق مورد استفاده قرار میگیرد. این کشور بدلیل عدم دسترسی به آب های بین المللی فاقد خطوط حمل و نقل دریایی است. 

۳. عید سال نو میلاد مقدس حضرت مسیح، جشن چهارشنبه سوری، عید پاک، جشن آب پاشی و جشن تقدیس انگور از مهمترین اعیاد مذهبی و ملی ارامنه میباشند. 

۴. از آوردن هرگونه داروهای کدئین دار بدون نسخه جدا خودداری کنید چون اینگونه داروها جزء مواد مخدر محسوب میگردد و درصورت به همراه داشتن آن ضمن ارائه نسخه پزشک معالج، این مسأله حتما می باید در اظهار نامه قید گردد.
 
۵. در صورت محکومیت به مجازات های پیش بینی شده برای قاچاق مواد مخدر، لازم است دو سوم محکومیت و درشرایط خاص یک دوم مدت مذکور در این کشور گذرانده شود. قوانین مربوط به مواد مخدر بسیار سخت گیرانه و شدید و متعاقب با محکومیت های طولانی است. جهت محکومین غیر مواد مخدر میتوان تقاضای عفو کرد ولی برای محکومین مواد مخدر تقاضای عفو غیر ممکن میباشد.
۶. در ازای هریک روز بازداشت موقت ۵/۱ روز از مدت محکومیت کسر میگردد. 

۷. برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. 

۸. به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید. 

۹. چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد. 

الزامات ورود و اقامت
۱- دریافت ویزا برای اتباع تمام کشورهای خارجی به استثنای کشورهای مشترک المنافع جهت ورود به ارمنستان ضروری است. داشتن گذرنامه با حداقل ۴ ماه اعتبار نیز از شرایط لازم دریافت روادید است. 

۲- برای دریافت روادید ( یکبار ورود ) ۲۱ روزه، نیازی به داشتن دعوت نامه رسمی از ارمنستان نیست ولی برای اقامت بیش از ۲۱ روز و یا دریافت انواع دیگر روادید، داشتن دعوتنامه رسمی از ارمنستان ضروری است.
 
۳- میزان ارز همراه باید در اظهار نامه ثبت گردد تا در صورت خروج آن از کشور با مشکلی مواجه نشوید.
۴- هزینه روادید:
یکبار ورود (ترانزیت) ۱۸ دلار
برای دو بار ورود (تزانزیت) ۳۶ دلار
روادید توریستی (۲۱ روزه) ۶۰ دلار
روادید معمولی (۲۱ روزه) ۶۰ دلار
برای یکبار ورود با دعوتنامه ۳۵ دلار
چند بار ورود با دعوتنامه ۶۵ دلار
۵- جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت وزارت امور خارجه ارمنستان مراجعه نمائید.

بهداشت
۱- گسترش بیماریها در ارمنستان به دلیل پاکیزگی آب و هوا و کمی جمعیت بسیار محدود است.
 
۲- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر دراین کشور وجود دارد:
هپاتیت A/ هپاتیت B/ تب تیفوئید
سرما خوردگی و آنفولانزا: درفصل سرما و به دلیل عدم دسترسی همگان به میوه جات و سبزیجات حاوی ویتامین (ث) این بیماری اپیدمی شده و شیوع آن بیشتر است این مورد در افراد خردسال بیش از بزرگان دیده شده و دولت ارمنستان به دلیل ضعف در بخش بهداشت و درمان با طولانی نمودن دوره تعطیلات زمستانی از گستردگی این بیماری به طور نسبی جلوگیری می نماید. 

۳- بیماریهای کلیوی به دلیل نوع آب آشامیدنی ارمنستان که حاوی املاح بسیار زیاد میباشد در سطح بالای جدول بیماریها قرار دارد. عدم تصفیه صحیح آب آشامیدنی بعضا حتی بیماریهایی همچون وبا را در دوران گذر و تحول و حتی سالهای بعد از آن در سطح شهرها داشته است اما به تدریج با برقراری ثبات بهتر اقتصادی در کشور و بالا رفتن توان دولت در امور بهداشتی این امر در سالهای اخیر کمتر دیده شده است. از جمله راههای پیشگیری این بیماری استفاده از آبهای آشامیدنی تصفیه شده میباشد. 

۴- توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد. 

۵- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید. 

۶- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید. 

۷- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

اطلاعات مفيد
۱- رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۹۸ در این کشور در حال فعالیت میباشد. آدرس این مرکز عبارت است از:
ایروان، خیابان سبوح، ساختمان شماره ۳
تلفن: ۲۷۴۷۰۱-۲۷۵۸۶۰ 

۲- بانک ملت ایروان وابسته به شرکت سهامی خاص، به عنوان شعبه بانک ملت جمهوری اسلامی ایران در ماه می سال ۱۹۹۲ درشهر ایروان تاسیس شده است. 

آدرس: ایروان، امیریان ۶ تلفن:۰۰۳۷۴۱۵۸۱۷۹۱ نمابر: ۵۴۰۸۸۵
۳- سازمان اجتماعی تجار و تولید کنندگان ایرانی:
سازمان اجتماعی تجار و تولید کنندگان ایرانی بعنوان یک مرکز اجتماعی درسال ۱۹۹۷ تاسیس و شروع به کار نموده است. تجار ایرانی دارای مرکزی بنام بازار ایرانیان و شورای بازار مذکور میباشند.
آدرس: ایروان، خیابان کیویان، ساختمان شماره ۲۶ پلاک ۱/A تلفن و نمابر: ۰۰۳۷۴۱۲۷۸۵۹۳ 

۴- دفتر هواپیمائی کاسپین در ایروان:
آدرس: ایروان، خیابان نعلبندیان تلفن: ۲۳۱۸۴۸-۲۳۱۸۵۸-۲۳۵۶۶۷ ۰۰۳۷۴۱ نمابر ۲۳۰۶۶ 

۵- مدرسه جمهوری اسلامی ایران (شهید فهمیده) در ایروان که در این مدرسه فرزندان ایرانیان مقیم و همچنین ارامنه مشغول به تحصیل میباشند.
تلفن و نمابر: ۲۵۰۲۹۷ ۰۰۳۷۴۱ 

۶- نمایندگی ایران خودرو در ایروان که نمایندگی محصولات مختلف شرکت ایران خودرو را در ارمنستان به عهده دارد. 
آدرس: ایروان،خیابان تومانیان شماره ۱۶/۱۵ تلفن: ۰۰۳۷۴۱۵۴۴۲۰۳ 

۷- شرکت صانیر در ایروان از بزرگترین گروه شرکت های ایرانی فعال در زمینه صنایع آب و برق میباشد که با توانمندیهای موجود زمینه حضور در بازارهای بین المللی و همچنین ارمنستان را فراهم آورده است. 

۸- در بدو ورود به این کشور چنانچه درایروان اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید. 

۹- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.
آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان
NO. ۱. BUDAGHYAN- KOMITAS AVE- ۳۷۵۰۱۴ YERVAN
تلفن: ۲۳۴۹۸۲-۲۳۴۹۸۳-۲۸۰۴۵۷-۲۳۲۹۵۲-۲۳۴۹۸۱-

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24462