توصيه مطلب
۰
 
منتقدان کرملین:
بازسازی تاریخ توسط روسیه، اتفاقی نیست
 

اگرچه انتقادهای جهانی از سیاست روسیه در قبال تحولات اوکراین بالا گرفته است اما نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که عملکرد پوتین در این زمینه باعث افزایش محبوبیت وی میان روس‌ها شده است.
بازسازی تاریخ توسط روسیه، اتفاقی نیست
 
ایراس؛ تنش روسیه و اوکرین به سطح بی‎سابقه‎ای در تاریخ هر دو کشور رسیده است. به این اختلافات باید «چگونگی برگزاری جشن پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی» را هم افزود. چرا که کی‎یف معتقد است مسکو از این مراسم به عنوان ابزاری برای توجیه سیاست خود در قبال تحولات شرق اوکراین استفاده می‎کند.

این اختلاف وقتی بالا گرفت که طی قانونی جدید که اواخر هفته گذشته به امضای ولادیمیر پوتین رسید، هر کسی که تلاش کند تا دوران نازیسم را بازسازی کند یا نقش روسیه را در جنگ جهانی دوم زیر سوال ببرد به پنج سال زندان و جریمه سنگین مالی محکوم خواهد شد.

روزنامه نیویورک تایمز مینویسد، کرملین سالها پیروزی بر هیتلر ر به عنوان یک پیروزی بزرگ تاریخی گرامی میدارد. با این حال منتقدان معتقدند که تاکید زیاد بر این پیروزی آن هم در دو ماه گذشته به ابزاری کاملا سیاسی به ویژه در سیاست خارجی کرملین تبدیل شده است. به اعتقاد این گروه از منتقدان، پوتین با تلاش برای صیغل دادن گذشته اتحاد جماهیر شوروی، تلاش دارد تا با نقاب ضدفاشیسم به عنوان یک ابرقدرت به صحنه بین الملل بازگردد.

«نیکیتا سوکولوف» مورخ روسی، در این باره میگوید: "شکی نیست که این پیروزی بزرگی بود که توسط مردم شوروی تحت رهبری حزب کمونیست حاصل شد. حزب کمونیست دیگر قدرتی زیادی ندارد اما اینکه در این مقطع کنونی رهبری مدرن روسیه ایدئولوژی این حزب به همراه اصلاحات جدید، را مورد استفاده قرار میدهد، تصادفی نیست."

سکولوف در ادامه میگوید: "پس از جنگ جهانی هر کجا که ما وارد جنگ شدهایم طرف مقابل فاشیست بوده است؛ فاشیستهای افغانی، فاشیستهای گرجستانی و اکنون هم فاشیستهای اوکراینی."

اگرچه منتقدان داخلی پوتین، تحلیل‎گران، رسانه‎ها و رهبران غربی انتقادهای گسترده‎ای را از سیاست فعلی کرملین دارند اما یک واقعیت را نباید نادیده گرفت و آن افزایش محبوبیت پوتین و حمایت داخلی از سیاست‎های وی در عرصه بین‎الملل است. مرکز نظرسنجی «لوادا» مارس سال جاری با انتشار یک نظرسنجی از افزایش محبوبیت پوتین در روسیه خبر داده و اعلام کرد که بیش از ۸۰ درصد کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردهاند از عملکرد وی در قبال تحولات اوکراین رضایت دارند. این موسسه تحقیقاتی همچنین اعلام کرده که میزان محبوبیت حزب حاکم «روسیه متحد» نیز در چند ماه گذشته افزایش یافته و با ۵۶ درصد حمایت به بیشترین میزان محبوبیت در پنج سال اخیر دست یافته است.

تحریریه ایراس/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35810