توصيه مطلب
۰
 
نشست وزیران امورخارجه کشورهای عضو سازمان شانگهای
 

ايراس: وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در نشست امروز خود ضمن فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست سران این سازمان (ماه مهر سال جاری) بر مقابله مشترک با تروریسم بینالمللی و افراطگرایی تاکید کردند. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای امروز در شهر «چولان آته» در قرقیزستان برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست در این مسئله با یکدیگر هم عقیده بودند که مقابله با تروریسم و افراطگرایی باید در اولویت همکاریهای این سازمان قرار داشته باشد.

"ارلان آیدیلدایف"، وزیر امور خارجه قرقیزستان امروز در پایان نشست وزیران کشورهای عضو شانگهای اعلام کرد: در جریان این نشست تاکید شد که روابط بینالمللی روندی جدی داشته و روی اقدامات برای تحقق سیاستیهای مشترک سیاسی و اقتصادی تاثیرگذار است. در همین رابطه نخستین هدف در هماهنگی اقدامات مشترک برای مقابله با تهدیدات امنیتی، تامین توسعه پایدار اجتماعی-اقتصادی در حوزه نفوذ شانگهای با مبارزه مشترک با پدیده تروریسم و افراط گرایی است.

به گفته وزیر خارجه قرقیزستان، در جریان نشست وزیران همچنین تصمیماتی در رابطه با فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست سران شانگهای که قرار است در تاریخ ۱۳ ماه سپتامبر در بیشکک برگزار شود، اتخاذ شد. سازمان شانگهای، سازمانی منطقهای است که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد. اعضای آن شامل روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان هستند و کشورهای ایران، پاکستان، هند، مغولستان و افغانستان نیز بعنوان عضو ناظر در آن عضو میباشند. کشورهای بلاروس، ترکیه و سریلانکا نیز بعنوان شرکای مذاکراتی در نشستهای این سازمان حضور دارند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 29259