توصيه مطلب
۲
 
گردشگري قرقيزستان
 

گردشگري قرقيزستان
 

شهرهاي مهم قرقيزستان
بیشکک
بیشکک (به قرقیزی و روسی: Бишкек) پایتخت کشور قرقیزستان است. بیشکک در قرون ۶ تا ۱۲ میلادی جول (Jul) نامیده میشد. در سال ۱۸۲۵ خان ازبک در مکان کنونی استحکامات نظامی کوچکی ایجاد کرد و این نقطه یکی از ۳۵ دژ نظامی این حکومت در منطقه بود. ۱۶ سال پس از تصرف این منطقه توسط روسها که در سال ۱۹۶۲ اتفاق افتاد، در این مکان بنایی جدید ساخته شد. بنای اولیه شهر کنونی بیشکک در سال ۱۸۷۸ بهعنوان یک دژ نظامی متعلق به روسیه تحت نام «پیشپک» (Pishpek) گذاشته شده است. 

رونق واقعی شهر بیشکک نیز از این تاریخ شروع شد چون تا پیش از این سال مرکزیت منطقه شمال قرقیزستان در شهر تکماک قرار داشت ولی در این سال بسیاری از تأسیسات اداری و مسکونی این شهر بر اثر سیلهای متعدد تقریباً تخریب شد و بالاجبار مرکزیت سیاسی و اداری منطقه شمال قرقیزستان به بیشکک منتقل گردید. 

در فاصله زمانی ۱۹۲۶ تا ۱۹۹۱ نام این شهر براساس نام یکی از رهبران انقلاب بولوشویکی روسیه، میخائیل فرونزه که از نزدیکان لنین و متولد بیشکک کنونی بود و در جریان انقلاب ۱۹۰۵ و ۱۹۱۷ و شورش های داخلی دهه ۱۹۲۰ نقش بسیار چشمگیری داشت، به نام «فرونزه» نامیده میشد. جمعیت آن براساس آمار سال ۲۰۰۵ میلادی ۸۰۹ هزار نفر بوده است که با احتساب حومه آن تا یک میلیون نفر نیز میرسد. بیشکک کنونی، در محل نقطهای بسیار کوچک در مسیر جاده ابریشم واقع شده است.

اوش
اوش (به قرقیزی: Ош областы، اُش اُبلاستی) يکی از استانهای قرقيزستان است. مرکز آن، شهر اوش است.این شهر همسایه شهر مرزی اندیجان ازبکستان می باشد قرقیزها در سال ۲۰۰۲ سه هزارسالگی این شهر را جشن گرفتند. آرامگاه تاریخ تخت سلیمان روزگاری محل زیارت مومنین این دیار بوده است. سوزنی سمرقندی در توصیف این زیارتگه میگوید به سمرقند بسی کس به دعای تو شدند زعبادتگه کاسان و زیارتگه اوش. لغت شناسان قرقیزی در توصیف معنای اوش آن را به نام اشو زرتشت پیوند داده اند و ادعا کرده اند که محل تولد زرتشت پیغمبر ایرانی در این مکان بوده است. 

آنان سنت های بجا مانده از دوران زرتشتی مانند نوروز و.. را در تایید ادعاهای خود ذکر میکنند. سابقا این استان با استان جلال آباد یک استان را تشکیل داده بود که بعدا از همدیگر جدا شدند. یکی از حوادث بسیار ناراحت کننده در این شهر در اواخر سالهای شوروی در ۱۹۸۹ شورش و درگیری ازبکها و قرقیزهای ساکن این شهر بوده که موجب خونریزی تعداد زیادی از دو طرف شده است. این استان ۱,۲۹۹,۵۰۰ نفر جمعیت (آمار ۲۰۰۵م) و ۲۹,۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

استان باتکن
باتکن مرکز استان باتکن در قرقيزستان است. ریشه این نام فارسی سعدی است و به معنای شهر بادها است.مردم این شهر فقیر بوده و از راه دامپروری و پرورش اسب و کشاورزی روزگار می گذرانند. روزگاری یکی از مراکز زبان فارسی در قلب آسیای میانه به شمار می آمد. زبان قرقیزی رایج در این منطقه قرابت خاصی با زبان فارسی داردو پر از لغت های فارسی است. 

استان چوئی
چوئی يکی از استانهای قرقيزستان است. مرکز این استان شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان است. نام این استان از رودی به این نام که در آن جریان دارد گرفته شده است.

استان تالاس
تالاس يکی از استانهای قرقيزستان است. مرکز آن شهر تالاس است. جمعیت این استان در سال ۲۰۰۵ برابر با ۲۱۶٬۱۰۰ نفر بودهاست. از نقاط دیدنی اصلی این استان آرامگاهی است به نام گنبد ماناس. این بنای تاریخی که در دوران جغتایی و در سال ۱۳۳۴ میلادی ساخته شده به عنوان آرامگاه ماناس، قهرمان حماسی داستانهای قرقیزی ماناس معروف شده است. این بنا در هویتسازی ملی قرقیزی نقش مؤثری دارد و نقش ان بر روی پول قرقیزستان نیز چاپ شده است. درهٔ بشتاش که دریاچهای در بالای خود دارد از نقاط خوشمنظرهٔ این استان است.

استان جلالآباد
جلالآباد یکی از استانهای قرقیزستان است. این استان دارای نه بخش است: آقسی (به مرکزیت کربن) آلابوکا (به مرکزیت آلابوکا) بازار کرگن (به مرکزیت بازار کرگن) چتکل (به مرکزیت کانیش کیا) نوکن (به مرکزیت ماسسی) سوزاک (به مرکزیت سوزاک) تغوز ـ تورود (به مرکزیت کازارمان) تغتاگل (به مرکزیت تغتاگل سوت) و اوچ ترک (به مرکزیت اوچ ترک). شهرهای آن عبارتاند از: جلالآباد قرهکول کوکـ یانگاکا مایلیـ سو و تاشـ کومیر.

اماكن تفريحي و بازارهاي خريد قرقيزستان
اماكن تفريحي بيشكك
قرقيزستان آب و هوايي بسيار مطلوب و مناسب دارد كه در صورت فراهم شدن امكانات مناسب رفاهي، مي تواند توريستهاي بسياري را از سراسر جهان به اين كشور راهي سازد. در سطح شهر بيشكك اماكن تفريحي چنداني به جز چند پارك كوچك، سيرك، سينما، تنديس هاي شخصيت هاي ملي، تاريخي و سياسي، دو شهر بازي، چند ميدان قديمي (ميدان آلاتو و ميدان مادر) و چند موزه و سالن هاي قديمي و برخي ابنيههاي قديمي كه يادآور معماري «عظيم سازي» شوروي سابق است، وجود ندارد. 

ولي آنچه كه اين فقدان اماكن تفريحي درون شهري را جبران ميكند حاشيههاي خوش آب و هوا و سرسبز بيشكك است كه مهمترين آنها «آلاآرچاي»، «سيلينگ»، «چونتاش»، «تيپلوكلوچي»، «ايسيك آتا» (درياچه آب گرم)، «نوروس» (جهت ورزشهاي زمستاني) و درياچههاي كوچك و بزرگ متعددي است كه اطراف اين شهر وجود دارد و مكانهايي مناسب براي گذراندن اوقات استراحت آخر هفته مي باشد. در برخي از مناطق تفريحي خوش آب و هواي بيشكك تله كابين نيز وجود دارد.

اماكن تفريحي خارج از بيشكك
تقريبا تمامي استانهاي قرقيزستان سرشار از مناظر بديع طبيعي است . در خارج از استان چوي كه شهر بيشكك در آن واقع شده است در استان «ايسي كول» در حدود ۲۵۰ كيلومتري بيشكك نيز يكي از معروف ترين و خوش آب و هواترين محلهاي تفريحي منطقه آسياي مركزي، يعني درياچه «ايسي كول» و شهر «چالپان آتا» قرار گرفته است كه اصلي ترين مركز جذب توريست قرقيزستان محسوب ميگردد .

ويژگيهاي طبيعي درياچه ايسككوول
• دومين درياچه كوهستاني جهان پس از درياچه تيتيكاكا در آمريكاي جنوبي
• بزرگترين حجم ذخيره شده آب در آسياي مركزي معادل ۱۷۳۸ كيلومتر مكعب
• رتبه دوم از نظر سطح پس از درياچه آرال برابر با ۶۲۳۶ كيلومتر مربع
• عمق ۶۶۸ متر
• عرض ۶۰ كيلومتر و طول ۱۸۰ كيلومتر و طول سواحل آن ۶۸۸ كيلومتر
• در شمال و جنوب ۲ رشته كوه اين درياچه را محصور كرده اند كه همين امر مناظري بديع طبيعي را موجب مي شود.
• وا‍ژه ايسككوول يعني درياچه گرم و لذا آب آن در هيچ شرايطي يخ نمي زند.
براي رفتن به درياچه ايسككوول با تاكسي مي توان با پرداخت ۱۰ صوم بابت هر كيلومتر مسافت، به اين درياچه رفت. در اين شهر هزينه اجاره آپارتمان يك شبانه روز بين ۵۰ تا ۱۰۰ دلار و در هتل «آورورا » كه هتلي ۳ ستاره ( در برنامه بازسازي قرار گرفته است ) مي باشد يك سوئيت ۲ خوابه ۱۲۰ دلار مي باشد. 

اخيرا ويلاهايي با چوب توسط شركتهاي ترك در اين منطقه ساخته شده كه هزينه اجاره شبانه روز آنها بين ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار مي باشد. در سواحل اين درياچه امكاناتي جهت شنا، استراحت در ساحل و يا گشت و گذار در درياچه با قايق فراهم شده است. گرانترين ماههاي سال جهت اقامت در اين محل ماههاي جولاي و آگوست ( ۱۱ تيرماه لغايت ۱۰ شهريور) مي باشد كه توريستهايي از كشورهاي قزاقستان، روسيه، چين، كره و برخي كشورهاي اروپايي ( عمدتا آلماني هايي كه در دوران شوروي در اين كشور حضور داشته اند) به اين منطقه سفر مي كنند. 

علاوه بر استان ايسككوول، استان نارين در ۵۰۰ كيلومتري بيشكك نيز داراي طبيعت بسيار زيبا و دست نخورده و بافت و ساختار سنتي و روستايي است كه يكي از مكانهاي مهم قرقيزستان جهت گذران ايام فراغت محسوب ميگردد. طولاني ترين رودخانه قرقيزستان بنام نارين در اين استان قرار دارد كه ۶۰۰ كيلومتر طول دارد. اوش، دومين و قديمي ترين شهر بزرگ قرقيزستان، يكي از مناطق ديدني اين كشور محسوب مي شود. 

كوه سليمان كه زايران زيادي را به خود جلب ميكند و موزه تاريخي واقع در غار طبيعي درون كوه مذكور يكي از پرجاذبه ترين مكانهاي اين شهر مي باشد. در مسير جاده اوش – بيشكك ( در ۳۰۰ كيلومتري شهر بيشكك) درياچه اي بنام تخت گل وجود دارد كه پشت سد تخت گل ايجاد شده و داراي جاذبههاي توريستي شگفت انگيزي است.

رستورانهاي سطح شهر
در بيشكك رستوران هاي متعددي (در حدود ۲ هزار مورد) فعال مي باشند كه توسط اتباع قرقيزي، ترك، روسي، قزاقي، تاجيكي، ازبكي، اويغور، چيني، افغاني، پاكستاني، كره اي، ژاپني، اروپايي و ايراني اداره مي شود. برخي از آنها با مديريت اتباع تركيه، ايران، تاجيكستان، افغانستان و پاكستان فعالند كه غذاهاي حلال طبخ مي كنند. مهمترين رستورانهايي كه عموما مورد استفاده ايرانيان قرار مي گيرد «خليل ابراهيم»،«يوسا»، «فائزه»، «بتا»، «كاريزما» و «مدينه» كه در اين رستورانها يك پرس غذا بسته به نوع (شيشليك، دونر، جوجه كباب، لغمان« تركيبي از ماكاروني و گوشت كه به طرز خاصي آماده مي شود». آدنا كباب و ...) و كيفيت آن بين ۶۰ تا ۱۵۰صوم عرضه ميگردد. برخي رستورانهاي اويغوري و ازبكي نيز وجود دارد كه به لحاظ رعايت مسائل اسلامي، مورد استفاده ايرانيان مي باشد. در بيشكك ساندويج كباب تركي نيز تحت نام «گمبوگر» به قيمت ۱۵ صوم عرضه ميگردد. در خيابان ساويسكي نيز يك مركز عرضه پيتزا(توسط يك از اتباع پاكستان) فعاليت ميكند كه هر عدد پيتزا به قيمت ۱۴۰ صوم عرضه ميگردد.

رستورانهاي ايراني
در شهر بيشكك ۳ مورد رستوران وجود دارد كه توسط ايرانيان مديريت ميگردد، يك مورد «رستوران پارسي» است كه در خيابان تخت گل نزديك سفارت است، مورد ديگر رستوران آريا است كه در خيابان ساويسكي پس از چهار راه ساويسكي- گوركي است و مورد ديگر رستوران ميترا است كه در خيابان ژيبيگ ژيلوو واقع شده است.

قوانین سفر
۱- پلیس در اجرای اعمال مدیریت خود در سطح شهر، رفت و آمدها را زیر نظر داشته و مدارک مسافرتی خارجیان را بازرسی می نماید، لذا توصیه می گردد درصورت مراجعه پلیس اطمینان ازعنوان وی دراین خصوص با وی همکاری نموده و در صورت وجود موارد مشکوک از پلیس بخواهید شما را به نزدیکترین پاسگاه پلیس منتقل نماید.
۲- برای اینکه از نظر قوانین قرقیزستان با مشکل مواجه نشوید فقط در صرافی های مجاز نسبت به تبدیل ارز اقدام نمایند.
۳- وسایل همراه خودتان را در اماکن عمومی بی توجه رها نکنید و نیز وسایل افراد ناشناس را به منظورهای مختلف حتی جهت مواظبت از آن نپذیرید که بعضا مشکلاتی را بدنبال داشته است.
۴- پلیس و نیروهای مرزی، برای کنترل بیشتر مواد مخدر، بازرسی های دقیق از افراد به عمل می آورد. قوانین این کشور درخصوص مواد مخدر سخت گیرانه است و حبس های طولانی و اخراج از این کشور و مشکلات جانبی دیگر را بدنبال خواهد داشت.
۵- پس از ورود به این کشور، نسبت به ثبت اقامت خود در نزدیکترین مرکز کلانتری محل اقدام گردد.
۶- درصورت پرداخت مبلغی بابت عقد قرار داد و یا فعالیتهای اقتصادی حتی در حجم کم رسید دریافت دارید.
۷- حتی المقدور ازمراجعه بی مورد به پاسگاه و مرکز پلیس مگر در مواردی که کتبا از شما دعوت به عمل آمده یا مواردی نظیر آنچه قبلا به آن اشاره شد ، خودداری نمائید.
۸- برای رانندگی در قرقیزستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
۹- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
۱۰- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت
۱- اتباع کشورمان قبل از سفر به این کشور حتما باید از نمایندگی این کشور در تهران و مشهد روادید ورود دریافت دارند. داشتن روادید و گذرنامه با اعتبار بالای شش ماه از الزامات ورود به این کشور محسوب میگردد.
۲- در صورت داشتن همراه حتما نام همراه باید در روادید به تعداد درج گردد. در غیر اینصورت ورود آنان به این کشور با مشکلاتی همراه خواهد بود و بعضا از ورود همراه جلوگیری شده است.
۳- در صورت قلم خوردگی در روادید ، صادر کننده باید در بخش مربوطه کاملا توضیح دهد تا در مبادی ورود بامشکل مواجه نشوید.
۴- تاریخ صدور و اعتبار روادید باید کاملا روشن و بدون خط خوردگی باشد
۵- عدم تهیه مدارک مورد نیاز جهت کار و اقامت در این کشور موجب محکومیت و جریمه اتباع ایرانی گردیده وبعضا مسئولین امر را نسبت به رعایت حقوق اجتماعی هموطنان بی توجه نموده است.
۶- به هیچ عنوان تغییری در نوع روادید و تعداد ورود آن داده نمی شود درصورت نیاز ضروری است با نمایندگی کشورمان در بیشکک مشورت شود.
بهداشت
۱- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد
هپاتیت A /وبا / دیفتری/ فلج اطفال/ سل/تب تیفوئید
۲- باتوجه به عدم رعایت موارد بهداشتی در تهیه غذاهای آماده و ارزان قیمت، توصیه میگردد از استفاده و مصرف غذاهایی که در مراکز غیر بهداشتی تهیه می شود جدا خودداری گردد.
۳- به همراه داشتن سرنگ یکبار مصرف آنتی بیوتیک متناسب که مصرف می کرده اید بخصوص در مورد بیماران احتیاط خوبی است.
۴- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.
۵- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.
۶- امکانات داروئی و پزشکی و بیمارستانی این کشور در حد مطلوب نمی باشد بر این اساس توصیه میگردد در صورت نیاز از بیمارستان های مجهز برای مراجعه استفاده نمایند و چنانچه به بیماری خاصی مبتلی هستید قبلا نسبت به درمان آن در ایران اقدام نمائید.
۷- سعی شود از آب های بسته بندی استفاده گردد. 

امنیت
۱- اتباع کشورمان در صورت سفر به قرقیزستان باید ضمن رعایت احتیاط و هوشیاری بسیار، اخبار تحولاتی را که ممکن است امنیت و سلامتی آنها را تحت تاثیر قرار دهد دنبال نمایند.
۲- جرایم خیابانی و ناامنی های اجتماعی کم و بیش در این کشور به چشم می خورد بر این اساس توصیه میگردد جواهرات، اشیاء قیمتی، پول نقد و مدارک مسافرتی را در محل ایمن نگهداری نموده تا هدف افراد شرور و دزدان قرار نگیرد.
۳- از بیرون رفتن در هنگام شب و حضور در پارک ها و نیز محل تجمع افراد شرور و ولگرد اجتناب ورزید.
۴- برای تردد در شهر تنها از تاکسی های آرم دار و مشخص استفاده نموده و حداکثر از نشستن در صندلی جلوی تاکسی خودداری نمایند.
۵- در صورت سفر به این کشور، درب محل سکونت خود را بدون هماهنگی تلفنی با نزدیکترین مرکز کلانتری، بر روی پلیس و نیروهای انتظامی بعد از ساعت شش غروب باز نکنید چون ممکن است افرادی به عنوان پلیس قصد سرقت از محل سکونت شما را داشته باشند.

اطلاعات مفيد
۱- چنانچه براي اولين بار به قرقيزستان سفر مي نمائيد و آشنائي در اين کشور نداريد ممکن است با افراد شياد و شرور با عناوين مترجم ، راهنما و .........برخورد نمائيد . از اعتماد به افراد ناشناس خودداري و در صورت لزوم با سفارت تماس حاصل نمائيد .
۲- کشور قرقیزستان همچون دیگر کشورهای تازه استقلال یافته آسیائی میانه، برای سفر اتباع کشورمان خصوصا در ایام تعطیلات و فصل تابستان مکان مناسبی میباشد و ضروری است این سفرها در قالب تورهای مسافرتی انجام پذیرد.
۳- در سالهای اخیر سفر تجار به این کشور جهت معاملات تجاری درحال افزایش است. توضیه میگردد هرگونه اقدام تجاری با هماهنگی نمایندگی کشورمان انجام پذیرد تا در ادامه کار با مشکل مواجه نشوید.
۴-آدرس برخی از هتلهای موجود در قرقیزستان:
هتل حیات:
تلفن: ۶۶۱۲۳۴ فاکس: ۶۶۵۷۴۴
هتل پینارا:
تلفن: ۵ تا ۵۴۰۱۴۳ فاکس: ۵۴۲۴۰۸ و ۵۴۲۴۰۴
۵- چگونگی تماس با تلفن ثابت از ایران به بیشکک:
شماره تلفن +۳۱۲+۰۰۹۹۶
چگونگی تماس با تلفن همراه از ایران به بیشکک :
شماره تلفن +۵۰۲+۰۹۹۶
۶- در بدو ورود به این کشور چنانچه در بیشکک اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
۷- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

لطفا در تماس با سفارت یا سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران تردید نکنید!
آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک
No.۳۶,Rrazzakov St.۷۲۰۰۴۰,Bishkek
تلفن
Tel: (۰۰۹۶-۳۱۲)۶۲۱۲۸۱-۷
تلفن بخش کنسولی:
۶۲۴۹۱۷(۳۱۲-۰۰۹۶)
فکس
Fax : (۰۰۹۶-۳۱۲)۶۶۰۲۰۹
پست الکترونیک
embiran@mail.kg 

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24489