توصيه مطلب
۰
 
تالستوی از زبان نوه اش
 

عصر سه شنبه ۹/۲/۱۳۹۳ محفلی پرشور و گرم با هدف بررسی اجمالی آرا و افکار تالستوی در سالن اجتماعات شهر کتاب بهشتی برگزار گردید.
تالستوی از زبان نوه اش
 
ایراس؛ دکتر"ابوذر ابراهیمی ترکمان" رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که با همکاری دکتر "فرزانه شفیعی" اقدام به انتشار کتاب «راه رفتن با کفش های تالستوی» نموده است با اشاره به دوران جوانی تالستوی تصریح کرد: "تالستوی در سفری به تاتارستان با آداب و رسوم زندگی مسلمانان آشنا می گردد و قرآن را به زبان فرانسه مطالعه می کند و به زودی در می یابد که تحول در سطح آموزش امری ضروریست و درنتیجه برای بررسی نظام های آموزشی دنیا به کشور های مختلفی سفر می کند و پس از آن اقدام به تاسیس مدرسه ای در یاسنایا پالیانا می نماید و پس از سال ها در خانه ی پدری خویش به نویسندگی به صورت حرفه ای روی می آورد."

وی خاطر نشان کرد: "با وجود تناقضات و تعارضات بسیار که در یادداشت ها و آثار او عیان است در آخرین دهه ی حیاتش تغییر شگرفی در آثار وی مشهود است. تالستوی که از منتقدین کلیسا می باشد، در این سال ها از سوی کلیسا مرتد خوانده می شود."

"ولادیمیر تالستوی" از نوادگان این نویسنده ی حکیم و رئیس سابق موزه ی تالستوی در "یاسنایا پالیانا" با اظهار شگفتی بر حفظ دقیق خاطرات، یادداشت ها و اموال پدربزرگش افزود: "تاتیانا دختر لف تالستوی در سن ۳۶ سالگی سرانجام بر خلاف میل پدر ازدواج کرد و به علت ازدواج دیر هنگام پس از شش تجربه ی ناموفق بارداری به خواهش مادر بر روی کاناپه ی مرموز چرمین مشکی رنگ به یادگار مانده از اجداد خویش سر انجام وضع حمل نمود و به گفته ی "سوفیا" مادر وی، معجزه ای رخ داد .تالستوی نیز در هفت اثر خویش از جمله "آنا کارنینا" به توصیف و شرح مفصل این کاناپه پرداخته است.

تمامی دست نوشته های تالستوی در گاوصندوقی در مسکو نگهداری می شود. کتابخانه ی وی که شامل ۲۹۰۰۰ جلد به ۳۸ زبان زنده ی دنیا می باشد. همچنان در اتاقش محفوظ است. وی میز تحریر یادگار از پدر را همیشه و در همه جا با خود نقل مکان می کرد و آرامگاه وی طبق وصیت بدون هیچ صلیبی در وسط جنگل قرار گرفته است.

ولادیمیر در ادامه با لحنی گرم و دلنشین همگان را دعوت به یافتن تکه چوبی اسرار آمیز در یاسنایا پالیانا نمود و افزود: "برادر تالستوی در دوران کودکی افسانه ای از تکه چوب سبز رنگی که بر روی آن اسرار خوشبختی نگاشته شده است و به یابنده ی خود سعادتی ابدی می افزاید را بارها برای او نقل کرده بود و تالستوی قبل از مرگش در مقاله ای به اسم تکه چوب سبز رنگ، با درماندگی، اعتراف به نیافتن این قطعه چوب در زندگی اش کرد."

همچنین در ادامه سخن "دکتر کریم مجتهدی" استاد فلسفه ی دانشگاه تهران در نگاهی دقیق بر اثر "رستاخیز" تصریح نمود: "رمان رستاخیز که بسیار مفید و شایسته ی توجه برای علاقه مندان به حرفه ی نویسندگی می باشد، با توصیف زیبایی و لطافت بهار آغاز و با شرح تاریکی زندان زنان پایان می یابد. در این اثر زن جوانی به نام "کاترین" مظنون به قتل می باشد و بر حسب اتفاق یکی از عاملین اصلی قتل "نخلیدف" از اعضای هیات منصفه است که از هیچ تلاشی برای نجات زن قربانی و رهایی خویش از عذاب وجدان فروگذار نمی کند. گویا با توجه به آن که کتاب کانت در کتابخانه ی تالستوی موجود است، قهرمان رستاخیز و خود نویسنده از درون و مطابق میل و اراده ی خویش منقلب می گردند چرا که برای کانت اخلاق، ضرورتی درونیست."

دکتر "رضا داوری اردکانی" رئیس فرهنگستان علوم در تاملی بر "مرگ ایوان ایلیچ" افزود: "شاعران و نویسندگان زمانی که از مرگ سخن می گویند، خواهان گفتگو از عشق هستند چرا که مردمان چنان می میرند که زندگی کرده اند و زندگی در فضای ابدی اش همچنان جاری است و تالستوی در مرگ ایوان ایلیچ عظمت آدمی را دیده است و در بطن کلام خویش جامعه ی مرگ اندیش را از عهده سر و سامان دادن به کارها خارج می یابد."

در پایان "دکتر مهناز صدری" مترجم اثر "پدر سرگی" اطلاعاتی دقیق منطبق بر کتاب "تالستوی در لوبیانکا" به حاضرین در جلسه نقل نمود: "لوبیانکا، میدانی قدیمی در مرکز مسکو می باشد که پس از انقلاب اکتبر ساختمان مرکزی کمیته ی امنیتی در آن جا ایجاد می گردید که نامش رعشه بر تن هر فرد روس می انداخت و در آن جا نامه هایی از تالستوی پنهان بود. پس از انقلاب اکتبر، راهنمایان بولشویکی موزه ی یاسنایا پالیانا به دروغ مرتب حکومت شوروی را کوشا در حفظ و نگهداری یاسنایا پالیانا می شمردند اما در نامه ای از تاتیانا به برادرش عیان می گردد پس از انقلاب امرار معاش بر خانواده ی تالستوی بسیار سخت و طاقت فرسا گردیده است چرا که از طرفی یاسنایا پالیانا از دشمنان دولت جدید به شمار می آمدند و از طرف دیگر آن جا خانه ی تالستوی نامدار بود که حتی خود لنین نیز معترف به عظمت شخصیت وی بود.

رژیم وقت که از هیچ تلاشی برای پاک کردن اذهان از هر اندیشه و تعالیم اخلاقی تالستوی فروگذار نبود سه نسل از مردم روسیه را از اندیشه های تالستوی محروم کرد ولی با این حال یاران و پیروان وی در همه حال ساکت ننشستند و به تلاش ایشان اندیشه های تالستوی در دنیا انتشار یافت."

تهیه و تنظیم: مهدیه سالاری، عضو شورای فرهنگی ایراس؛
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35522