توصيه مطلب
۰
 
اولین سفر بعد از 18 سال
 

"حسن روحانی" فردا دوشنبه 19 خرداد عازم ترکیه می شود؛ این اولین سفر رئیس جمهور ایران به این کشور از سال 1996 میلادی تا کنون است.
اولین سفر بعد از 18 سال
 
ایراس؛ ترکیه و ایران دو کشور مهم در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند که ارتقاء روابط آن ها می توانند فواید زیادی برای دو طرف به دنبال داشته باشد. از همین رو زمانی که "حسن روحانی" رئیس جمهور ایران، اولین سفر خود به ترکیه را در تاریخ ۹ ژوئن انجام دهد دست کم شش توافق نامه سیاسی و اقتصادی میان دو کشور به امضا می رسد که هدف از آن ارتقای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان این دو همسایه است.

سفر حسن روحانی به ترکیه که به دعوت "عبدالله گل" رئیس جمهور این کشور، انجام می شود و اولین سفر رئیس جمهور ایران به ترکیه از سال ۱۹۹۶ تا کنون محسوب می باشد. پیش از روحانی، "علی اکبر هاشمی رفسنجانی" رئیس جمهور اسبق ایران نیز به این کشور سفر کرده بود.

به غیر از موضوعات دو جانبه، مقامات ترکیه در دیدار با روحانی درباره مسائل مهم منطقه ای نیز گفتگو خواهند کرد. بر همین اساس سوریه یکی از مهمترین موضوعاتی است که در خصوص آن گفتگوهایی میان طرفین انجام می شود. علاوه بر سوریه، عراق نیز از دیگر موضوعات مهم گفتگو میان طرفین خواهد بود.

گویا مقامات ترکیه سعی دارند در این سفر به دنبال حل یکی از مشکلات قدیمی خود با ایران باشند که این مشکل بهای گاز صادراتی از جمهوری اسلامی به این کشور است. از قرار معلوم تهران حاضر نیست به میزانی که آنکارا می خواهد در بهای گاز صادراتی خود به ترکیه تخفیف بدهد و این امر مشکلاتی را میان دو کشور بوجود آورده، به طوری که حتی ترکیه در این رابطه به دیوان داوری بین المللی نیز شکایت کرده است.

در اسفندماه سال گذشته و حدو یک هفته پس از پایان جلسه دیوان داوری بین المللی درباره شکایت ترکیه برای کاهش قیمت گاز وارداتی٬ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد که بهای گاز صادراتی ایران به ترکیه در چارچوب قرارداد فعلی کاهش نمی یابد.

به هر ترتیب این سفر می تواند آغازگر دوره شکوفایی روابط ایران و ترکیه باشد، دوره ای که به جز این دو کشور منافع زیادی برای دیگر کشورهای منطقه نیز به دنبال خواهد داشت. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36297