توصيه مطلب
۰
 
هفتمین نشست امنیتی سازمان شانگهای در چين
 


ايراس: هفتمین نشست امنیتی سازمان همكاری شانگهای امروز ( چهارشنبه ) درپكن برگزار می شود. به گزارش ايراس به نقل از ایرنا؛ در این نشست دو روزه نمایندگان اعضای اصلی سازمان همكاری شانگهای درباره اوضاع امنیتی منطقه ، گسترش همكاری های سازمان در زمینه امنیتی و تدارك برای نشست سران شانگهای رایزنی خواهند كرد. این نخستین بار است كه نشست امنیتی سازمان همكاری شانگهای در چین برگزار می شود. این نشست رویداد مهمی قبل از برگزاری اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای محسوب می شود.
سران سازمان همكاری شانگهای قرار است خرداد ماه امسال در چین گردهم آیند. ریاست هیات چین در اجلاس امنیتی پكن برعهده ' مینگ جیانجو ' عضو شورای دولتی چین است. پیش نویس مسایل مرتبط با همكاری های امنیتی منطقه ای در سال 2012 در این نشست مورد بحث قرار می گیرد و به تصویب خواهد رسید. چین به عنوان یكی از اعضای دائم ریاست سازمان همكاری شانگهای را در سال جاری میلادی برعهده دارد.
مبارزه با سه تهدید تروریسم ، افراط گرای و جدایی طلبی ، مقابله با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با جرایم فرامرزی و اینترنتی از دیگر مباحث مطروحه در نشست شورای امنیت سازمان همكاری شانگهای خواهد بود. سازمان همكاری شانگهای كه چین ، روسیه ، قرقیزستان ، قزاقستان ، تاجیكستان و ازبكستان اعضای دایمی آن هستند در سال 2001 تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران ، پاكستان و افغانستان از اعضای ناظر این سازمان هستند.
'لیو وی مین'، سخنگوی وزارت امور خارجه چین خاطر نشان كرد ، پكن امیدوار است شركت كنندگان در نشست امنیتی سازمان همكاری شانگهای در پكن بتوانند برنامه همكاری در زمینه های امنیتی را به شكل مطلوب طراحی كرده و در زمینه های مبارزه با افراط گرایی و تجزیه طلبی و تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جنایات فرامرزی و جنایات اینترنتی به تفاهم تازه ای دست یابند.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 23101