توصيه مطلب
۱
 
گریگوری راسپوتین، قدیس یا متقلب؟
 

گریگوری راسپوتین، قدیس یا متقلب؟
 

ايراس؛ چندی پیش یک استودیوی امریکایی به نام كمپاني برادران وارنر (Warner Brothers) راجع به ساخت فیلمی درباره گریگوری راسپوتین خبر داد. نقش راسپوتین شخصیت معمایی و چهره بحث برانگیز اوایل قرن بیستم روسیه را ستاره هالیوود "لئوناردو دی کاپریو" بازی خواهد کرد. فیلم های زیادی درباره راسپوتین ساخته شده و کتاب های متعددی به نگارش درآمده است اما نام این شخص همچنان توجهات بسياري را برمي انگيزد. رمز و راز نام راسپوتین در چیست؟ 

برخی گناهان بزرگی را به پای او نوشته اند و عده ای دیگر او را شخصیتی مقدس می دانند. زندگی این کشاورز ساده که دوست خانوادگی "نیکلای دوم" آخرین تزار روس بود، بسیار معماگونه است. تاریخ تولد راسپوتین معلوم نیست و در شرح زندگی او در پتربورگ نقاط ابهام زیادی وجود دارد، اما راجع به مرگ وحشتناک راسپوتین افسانه هاي زيادي وجود دارد. 

چهره محبوبِ خانواده تزار، در روستای کوچکی به نام «پاکروف» واقع در سیبری به دنیا آمد. طبق خاطرات به جا مانده از یکی از هم روستاییانش، او در دوره جوانی مشکلات زیادی برای مردم روستا به وجود آورد. علاقه زیادی به نوشیدن مشروبات الكلي و زد و خورد داشت و حتی دست به دزدی می زد. کشاورزان در نهایت این جوان شرور را تا سرحد مرگ کتک زدند اما پس از آن زمان، گریگوری راسپوتین ظاهرا تغییري در رويه زندگي اش داد و تبدیل به انسانی دیندار شد. وي هزاران کیلومتر را از روستای خود طي مي كرد تا به زیارت صومعه ها برود. می گفتند که او قدرت پیشگویی دارد، معلوم نیست که این سخنان واقعیت است یا راسپوتین بازیگر خوبی بوده، اما به هر صورت، کم کم شایعات درباره این پیرمرد حیرت آور یعنی گریگوری و معجزات او تا شهر پتربورگ و پایتخت امپراطوری روسیه نیز رسید. سال ۱۹۰۴ میلادی، راسپوتین به خانه اشراف زادگان حاضر در پایتخت راه یافت و در مدتی کوتاه خانواده تزار با او آشنا شدند.

تمام کسانی که با راسپوتین معاشرت داشتند، می گفتند که او واقعا تاثیری جادویی بر افراد دارد. قطعا، کشاورز ساده ي روس واقعا از هنر هیپنوتیزم برخوردار بوده است. گریگوری از همان ملاقات اول تاثیری خارق العاده بر خانواده تزار گذاشت. "موریس پالیولوگ" سفیر فرانسه در روسیه درباره او می نویسد: "او آن ها را کور می ساخت و تحت فرمان خود درمی آورد. به نوعی آن ها را افسون می کرد." به غیر از افسون، دلیل مهم تری نیز وجود داشت و این دلیل وابستگی تزار و همسرش به راسپوتین بود. او فرزندِ پسرِ آن ها و وارث تخت و تاج تزار نیکلای یعنی آلکسی را درمان کرد. آلکسی از بیماری هموفیلی (عدم انعقاد خون) رنج می برد، کوچک ترین زخمی بر بدنش می توانست منجر به خونریزی شدید و ضعف او شود. بهترین پزشکان قادر به درمانش نبودند، اما پیرمرد معجزه گر، به شیوه ای که روشن نیست توانست خونریزی را قطع کند. راسپوتین به خانواده تزار این طور تلقین کرده بود که "وارث تاج و تخت تزار تا زمانی زنده خواهد ماند که من زنده هستم. مرگ من به مرگ شما منجر می شود." 

تاثیر این کشاورز که سواد کمی داشت در دوره حکومت تزار روسیه هر ساله بیشتر می شد. راسپوتین برای معاملات تجاری و لابی کردن در این معاملات رشوه می گرفت. حتی برای کمک به کارمندان دولتی و رسیدن به مقام و مرتبه نیز از آن ها پول دریافت می کرد. گریگوری در رفاه و آسایش زندگی می کرد. با زنان طبقات بالای جامعه در پتربورگ رفت و آمد داشت. شایعات ناپسندی درباره روابط جنسی راسپوتین با همسر تزار و دختران او پخش شده بود. همین مساله سبب شد که اعتبار خانواده سلطنتی در میان مردم جامعه به شدت پایین بیاید.

گریگوری راسپوتین دائما در مسایل سیاسی کشور دخالت می کرد. حتی نیکلای دوم، تزار روسیه را متقاعد می ساخت که در مناقشات نظامی وارد نشود. این شخصیت عجیب حوادث را از قبل احساس می کرد و این مساله برای خانواده سلطنتی به خیر نیانجامید. همانطوری که زندگی نشان داد، حق با گریگوری بود. زمانی که روسیه به جنگ جهانی اول کشیده شد، راسپوتین تزار را متقاعد ساخت که در فرماندهی ارتش دخالت داشته باشد، اما فرمانده ارتش نیکلای دوم اجازه نداد که چنین اتفاقی بیافتد. مدت کمی پس از این جریان، نفرت از راسپوتین همه گیر شد. 

برخی از مقامات بلندپایه به منظور نجات خانواده تزار از تاثیرات منفی این پیرمرد، تصمیم به کشتن او گرفتند. در شب ۱۷ دسامبر ۱۹۱۶، این افراد توطئه کرده و راسپوتین را به خانه شاهزاده «فلیکس یوسپوف» به صرف شراب و پیراشکی دعوت کردند و قوی ترین زهر موجود را در غذایش ریختند اما با کمال تعجب، زهر اثر نکرد. آنگاه یوسپوف از پشت به راسپوتین شلیک کرد و او به زمین افتاد. اما در زمانی که توطئه گران آماده می شدند تا جسد او را نابود کنند، ناگهان جسد زنده شد. راسپوتین با بدن زخمی به سرعت به خیابان فرار کرد. قاتلان به شلیک ادامه دادند و گریگوری دو مرتبه به زمین افتاد با این حال دست از زندگی نمی شست. توطئه کنندگان جمجمه راسپوتین را شکستند، سپس بدنش را به رودخانه انداختند. کارشناسان پس از بررسی جسد اعلام کردند که بدن آلوده به زهر و تیر خورده ي راسپوتین تا قرار گرفتن در اعماق آب های یخ زده رودخانه، هنوز زنده بوده است. گویا نیرویی ناشناخته سعی داشته او را در دنیای ما نگه دارد. 

قتل «استاد هیپنوتیزم» نتوانست خانواده سلطنتی را نجات دهد. در سال ۱۹۱۷ دو جریان انقلابی هم زمان روسیه را دچار لرزش و تنش کرد. ابتدا انقلاب ضد سلطنتی فوریه و سپس انقلاب اکتبر رخ داد که ساختار حکومتی را به طور کل تغییر داد. سال ۱۹۱۸، نیکلای دوم تزار روسیه و خانواده اش به دست بلشویک ها اعدام شدند و بدین ترتیب، پیشگویی راسپوتین راجع به تداوم زندگی شاهزاده در صورت زنده بودن راسپوتین به حقیقت پیوست. 

نويسنده: دیمیتری کازیونوف 

ترجمه:
دكتر فرزانه شفيعي، عضو شوراي فرهنگي ايراس؛پايان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33795