توصيه مطلب
۰
 
استقلال جمهوری بلاروس
 

جمهوری بلاروس یکی از کشورهایی است که در حوزه شوروی سابق قرار داشت. این کشور هر ساله سوم جولای را به عنوان روز استقلال خود جشن می گیرد
استقلال جمهوری بلاروس
 
ایراس؛ بسیاری از کشورهای حوزه جماهیر شوروی هر ساله استقلال خود از این حوزه را جشن می گیرند اما بلاروس از این قاعده مستثنا بوده و این جشن را به مناسبت استقلال پایتخت خود یعنی "مینسک" از اشغال نازی ها در سوم جولای ۱۹۴۴ به پا می دارد.

جمهوری بلاروس تا پیش از سال ۱۹۹۶ هر ساله ۲۷ جولای – استقلال از اتحاد شوروی- را به عنوان روز استقلال خود جشن می گرفت اما از این تاریخ به بعد با برگزاری رفراندوم همگانی، تصمیم به برگزاری جشن در تاریخ ۳ جولای گرفتند و اکثریت آرا از سوی افرادی که برای آزادی مینسک از حضور نیروهای نازی در جنگ جهانی دوم جنگیده بودند داده شد.

بلاروس در طول جنگ جهانی دوم صدمات بسیاری متحمل شد. از زمانی که نیروهای نازی در اطراف مینسک چادر به پا کردند و در آن جا ۰۰۰/۲۰۰ نفر کشته شدند تا سال ۱۹۴۱ که نیروهای نازی به روسیه حمله کردند و بلاروس در خون غلطید. بالاخره با تلاش نیروهای ارتش سرخ، نازی ها از بلاروس بیرون رانده شدند و این کشور در ۳ جولای ۱۹۴۴ طعم آزادی را چشید.

بخش غربی بلاروس نیز که تحت لوای لهستان بود بر مبنای معاهده ریگا در پایان جنگ جهانی دوم رسما به این جمهوری الصاق شد. دهه ۱۹۹۰ سراسر از اتفاقات مهمی است که فروپاشی شوروی و ایجاد جمهوری های مستقل از جمله بلاروس یکی از آن ها بوده است.(۱)

استقلال بلاروس از نیروهای نازی همانطور که ذکر شد هر ساله در سوم جولای جشن گرفته می شود و این روز را یکی از تعطیلات رسمی محسوب می نمایند. در این جشن مراسم ویژه ای برپاست که مهم ترین آن ها رژه نظامی در مینسک است که در واقع نوعی قدردانی از افراد فداکار در این راه می باشد. پس از این اجرا برخی برنامه های سرگرمی نیز نمایش داده می شود. برخی اتفاقات ورزشی و موسیقی، برپایی نمایشگاه و اجرای کنسرت نیز با این برنامه ها همراه می باشند.

گفتنی است که در این روز پرچم ملی جمهوری بلاروس در آسمان مینسک به اهتزاز در می آید و آسمان شهر نیز با منورهای رنگی نور افشان می شود.(۲)

منابع:

(1)http://www.mapsofworld.com/belarus/independence-day.html
http://belarusfacts.by/en(2

تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36765