توصيه مطلب
۰
 
روسیه خواستار حمایت کشورهای پیمان امنیت‌جمعی از حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه شد
 

ايراس: "سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه امروز در نشست شورای وزیران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی که در سوچی (جنوب روسیه) در حال برگزاری است، اعلام کرد که مقامات مسکو از کشورهای عضو این سازمان میخواهند تا از تلاشهای روسیه و جامعه بینالملل برای حل و فصل مسالمتآمیز مناقشه داخلی در سوریه حمایت کنند.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ لاوروف گفت: ما نگرانی جدی در رابطه با اوضاع موجود پیرامون سوریه داریم، چرا که این مناقشه بطور واضح عواقب منفی نه تنها برای خاورمیانه، بلکه برای منطقه ما و در مجموع برای کل نظام حقوق بینالملل در پی خواهد داشت. وزیر خارجه روسیه یادآور شد: در چنین شرایطی ضروری است تا مشکلات مربوط به این مناقشه، از جمله مسئله تسلیحات شیمیایی در سوریه، هر چه سریعتر از طریق مذاکره و تنها از راههای دیپلماتیک و سیاسی حل و فصل شود.

به گفته لاوروف، روسیه روی این مسئله حساب میکند که همه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از تلاش مسکو و همچنین جامعه بینالملل در این راستا حمایت کنند. وزیر خارجه روسیه روز گذشته ضمن انتقاد از برخورد «باج طلبانه» آمریکا نسبت به روسیه در خصوص مشروط کردن همکاری در برنامه نابودی تسلیحات شیمیایی در سوریه به تصویب قطعنامهای در مورد این کشور که مجوز «استفاده از توان نظامی» را بر اساس بند هفتم منشور سازمان ملل صادر کند، اعلام کرده بود که روسیه ضامن نابودسازی سلاحهای شیمیایی در سوریه نیست. مسئولیت مقامات مسکو راضی کردن دولت سوریه براي پیوستن به کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی بود که آن را انجام داده است. اکنون این سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی است که مسئول تحقق این برنامه است.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 30626