توصيه مطلب
۰
 
نمایشگاه صنایع دستی ایران
 

نمایشگاه صنایع دستی ایران
 
ایراس؛ نمایشگاه صنایع دستی ایران به کوشش «موسسه فرهنگی اکو» و «پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری» در تالار ایوان شمس موسسه فرهنگی اکو برگزار شد. در این مراسم "سلطانی فر" معاونت محترم رئیس جمهور در سازمان میراث فرهنگی، نمایندگان دیپلماتیک کشور های عضو اکو، مقامات و پرسنل پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و موسسه میزبان حضور به هم رسانده بودند.

در ابتدای مراسم پروفسور "افتخار حسین عارف" ریاست موسسه اکو به سخنرانی پرداختند. ایشان در ابتدا به جناب دکتر سلطانی فر معاونت محترم ریاست جمهور در سازمان میراث فرهنگی خیر مقدم عرض نموده و سپس سخنان خود را با موضوع اهمیت فرهنگ ادامه دادند و گفتند که مشتقات فرهنگی در منطقه وجود دارد و وجود همین مشتقات است که وظیفه ی خطیری را بر عهده ی موسسه اکو نهاده و سرمایه های هنگفتی را هم در نظر گرفته. این موضوع مسئولیت موسسه فرهنگی را بیش از پیش مهم تر می کند و مسئولیت این ایفای نقش بدون همکاری کشورها و دولت های منطقه میسر نخواهد بود.

سپس آقای افتخار حسین عارف سخنرانی خود را با موضوع صنایع دستی ادامه داده و فرمودند که امروزه اگرچه صنایع دستی بیش تر جنبه ی زینتی دارد اما در اصل بازتاب دهنده ی باور ها، رسوم، آداب و زندگی روزمره مردمی است که آن را به وجود آورده اند و احیا و بازسازی و نگهداری این آثار بر عهده تک تک افراد جامعه است.

پروفسور عارف در ادامه فرمودند: «موسسه فرهنگی اکو با سابقه ی چشمگیر و طولانی که در این زمینه دارد همین جا اعلام آمادگی می کند که با همکاری سایر مقامات ذی ربط چنین اقداماتی را در سایر کشور های منطقه انجام دهد.»

ایشان در پایان سخنرانی خود درباره این که همین مراسم آغازی باشد برای ادامه ی چنین فعالیت هایی در سایر کشورهای منطقه اظهار امیدواری نمودند.و در پایان سخنرانی شان نیز از تمامی دست اندرکاران و هنرمندان تشکر کردند.

پس از سخنرانی پروفسور عارف ویدیویی با نام "شکوه ایران" ساخته اداره تولیدات فرهنگی سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی پخش شد که در آن تصاویری از هنرهای دستی ایران نظیر منبت، خاتم، نگارگری، شیشه گری، فلزکاری نمایش داده شد.

در ادامه مراسم، دکتر "جلیل گلشن" رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سخنرانی پرداختند. ایشان سخنرانی خود را این گونه آغاز نمودند که بسیار خرسند هستند که در راستای تحقق و اعتلای همکاری و هم یاری دول و ملل عضو اکو؛ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نقشی موثر داشته باشد. سپس در ادامه فرمودند که باعث خرسندی مضاعف است که این مهم منطبق با دین مبین اسلام و توصیه های همیشگی پیامبر اعظم (ص) و پیشوایان دینی است.

ایشان سخنرانی خود را این گونه ادامه دادند که هر چند اکو سازمانی است که در ماهیت، همکاری های اقتصادی را در نظر دارد اما تاسیس موسسه فرهنگی اکو نشان از نقش اساسی فرهنگ در تمامی امور زندگی بشر از جمله اقتصاد پویا و پایدار دارد. امروز نقش فرهنگ روز به روز پررنگ تر و پراهمیت تر می شود و نمونه آن تصمیم اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص اهمیت و نقش آن و توسعه پایدار در برنامه های پس از سال ۲۰۱۵ می باشد.

خوشبختانه در سال های اخیر ایده میراث فرهنگی در سطح جهانی مورد توجه همگان قرار گرفته است و دیگر قدرت کشورها تنها محدود به توان نظامی و اقتصادی و سیاسی نیست و پیشینه تاریخی و فرهنگی کشورها بخشی از توان و سرمایه قابل اتکای آن ها به حساب می آید.مصداق این موضوع را می توان در کشورهای عضو اکو به خوبی مشاهده کرد. ایشان در ادامه فرمودند که چنین همکاری های باعث گسترش صلح و تعمق دوستی مابین کشور های منظقه می گردد.سپس در انتهای سخنرانی خود به معرفی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی پرداختند.

در پایان سخنرانی دکتر گلشن، گروه موسیقی "نو آهنگ" به سرپرستی "مجید خسروی" به اجرای سه قطعه از موسیقی سنتی ایران پرداختند. سپس میان موسسه فرهنگی اکو و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی تفاهم نامه ی همکاری امضا شد.

در پایان مراسم نیز به هنرمندانی که آثارشان در نمایشگاه در عرضه بازدید عموم قرار داده شده جوایزی اهدا گردید. این نمایشگاه تا ۹ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر به کار خود ادامه خواهد داد.

تهیه و تنظیم: میترا کریمی راد، عضو شورای فرهنگی ایراس؛

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35341