۱
توصيه مطلب
۰
 
گردشگري آذربايجان
 

گردشگري آذربايجان
 

موزهها
جمهورى آذربايجان داراى ۱۱۵ موزه است كه شامل ۵ موزه تاريخ، ۲ موزه ادبيات، ۵۷ موزه فرهنگ مردم، ۲۵ موزه خاطره، ۶ موزه تاريخ انقلاب و ۲ موزه نقاشى و چندين موزه متفرقه مى باشد. موزه هاى مهم اين جمهورى در سالهاى اخير از دستبرد سارقان آثار هنرى در امان نمانده و بسيارى از اشياء و آثار ارزشمند آنها به كشورهاى غربى منتقل شده است.

شهر تاريخى گنجه
اين شهر با دارا بودن بيش از چهار صد هزار نفر جمعيت دومين شهر جمهورى آذربايجان است. اكثريت مردم اين شهر شيعه و در حدود ۵۰ هزار ايرانى در آن ساكن هستند. شهر گنجه داراى ۱۲ دانشگاه و ۱۸ مسجد قديمى بوده و معروفترين مساجد آن مسجد شاه عباس، مسجد باغبانلارو مسجد شاهسون است. در نزديكى شهر گنجه امامزاده ابراهيم (ع) كه منسوب به اولاد امام محمد باقر (ع) است واقع شده است. از ابنيه تاريخى اين شهر مىتوان به مقبره شاعر نامدار نظامى گنجوى اشاره كرد.

شكى، شهرى از ايران قديم
شهر شكى از شهرهاى بزرگ آذبايجان و از مركز سنى نشين اين كشور است كه ۸۰ درصد جمعيت آن سنى و بقيه شيعه هستند. در شكى پنج مسجد فعال وجود دارد و افزون بر آن دو مدرسه بزرگ علوم دينى بصورت شبانه روزى براى تربيت طلاب اهل تسنن فعاليت دارند. يكى از مدارس براى پسران و ديگرى براى دختران بوده و مدرسه علوم دينى پسران داراى ۱۲۰ طلبه مى باشد. اساتيد حفظ قرآن اين مدارس در حدود ۲۰ نفر بوده و از كشورهاى تركيه و مصر اعزام شده اند. نصف طلاب پسر به كار حفظ قرآن مشغول هستند.

قوانین سفر
۱. پلیس در اجرای اعمال مدیریت خود در سطح شهر و در هنگام شب خصوصا بعد از ساعت ۱۱ شب مدارک افراد را کنترل و بازبینی میکند. بنابراین توصیه می شود پس از اطمینان از عنوان فرد مراجعه کننده با او همکاری نمایند.
۲. برای رانندگی در آذربایجان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بینالمللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بینالمللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دورههای آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بینالمللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
۳. چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.
۴. حمل و استعمال مواد مخدر حتی به مقدار جزئی و همچنین داروی های روان گردان با مجازات سختی همراه است و افرادی که دراین رابطه دستگیر شوند براساس قوانین جزائی این کشور به مدت ۳ الی ۱۵ سال محکوم خواهند شد.
۵. براساس مقررات عکس برداری از مناطق حساس مثل پایگاهها و تاسیسات نظامی و نمایندگیهای سیاسی و کنسولی کشورهای خارجی در هر شرایطی ممنوع می باشد و نیز عکس برداری از اماکن مذهبی همچون مساجد و کلیساها، ممکن است حساسیت گروههای مذهبی را برانگیزد لذا توصیه می شود در صورت تمایل به عکس برداری از این اماکن قبلا با مسئولین مربوطه هماهنگ نمائید.
۶. هر چند بین دولتین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان موافقتنامه انتقال محکومین به حبس وجود دارد. با این حال ممکن است در موارد خاص فرد مجبور باشد دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
۷. اتباع ایرانی موقع ورود به جمهوری آذربایجان در صورت همراه داشتن بیش از یکهزار دلار می بایستی نسبت به تنظیم بیان نامه گمرکی اقدام نمایند. خروج ارز بمقدار بیش از یکهزار دلار در صورت عدم داشتن بیان نامه گمرک ورودی ممنوع می باشد. جهت حواله ارز می توان از طریق بانک ملی ایران - شعبه باکو اقدام نمود.
۸. ورود و خروج وجه رایج آذربایجان (منات) بهر میزان ممنوع می باشد و در صورت مشاهده بنفع دولت آذربایجان مصادره خواهد شد.

الزامات ورود و اقامت
۱. اخذ روادید برای سفر به این کشور الزامی است و باید از طریق نمایندگی های این کشور در تهران و تبریز نسبت به تحصیل روادید اقدام نمائید و چنانچه از کشور دیگری قصد سفر به آذربایجان را دارید می توانید از نمایندگی این کشور در آنجا نسبت به تحصیل روادید خود اقدام نمائید.
۲. اداره کنسولی وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان متولی تمدید روادید اتباع خارجی در این کشور می باشد. برای تمدید آن بمدت یکماه ۴۰ دلار اخذ می گردد و جریمه نداشتن روادید ماهیانه ۵۰ دلار می باشد.
۳. بر اساس قوانین جمهوری آذربایجان اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از۳۰ روز در این کشور را دارند. میبایستی ضمن ثبت محل زندگی خود در پاسگاه پلیس محلی، نسبت به دریافت اقامت موقت اقدام نمایند که مراحل اداری سختی دارد. لذا اقامت بیش از ۳۰ روز در هر بار ورود به این کشور توصیه نمی شود.
۴. اتباع خارجی که مدت اعتبار روادید آنان سپری شده باشد توسط اداره اقامت اتباع خارجی (ایمیگرانت) دستگیر و ظرف مدت ۱۵ روز به کشورشان دیپورت می نماید.
۵. روادید یکساله برای افرادی که دارای شرایط ذیل باشد صادر می گردد:
۶. موسسین شرکتهای ثبت شده در جمهوری آذربایجان
۷. افرادی که دارای کارت بازرگانی می باشند
۸. کسانی که دارای دفترچه کار صادره از وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری آذربایجان باشند.
۹. با توجه به همسایگی این کشور با ایران و ترکیه، سفر به این کشور علاوه بر مسیر هوائی، از طریق زمینی نیز امکان پذیر می باشد.
۱۰. هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران - هما و شرکت هواپیمائی آزال در اکثر روزهای هفته در مسیر تهران - باکو اقدام به حمل مسافر می نمایند.

بهداشت
۱. بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد: هپاتیت A/ دیفتری / هاری / مالاریا (خصوصا در فصل تابستان) / تب تیفوئید
۲. اخیرا ازشیوع بیماری های هاری و دیفتری در مناطق دور و روستاها و همچنین موارد اندکی از بیماری مالاریا در فصل تابستان دراین کشور گزارش شده است. بنابر این توصیه میگردد در صورت لزوم قبل از سفر به این کشور از واکسن های مورد نظر جهت پیشگیری استفاده گردد.
۳. امکانات داروئی و پزشکی در باکو محدود و هزینههای جانبی آن بالا می باشد لذا قویا توصیه می گردد ضمن رعایت کامل نکات بهداشتی، قبل از سفر به این کشور مراقبت های لازم را اعمال نمایند.
۴. توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمههای موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.
۵. لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.
۶. با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.
۷. سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

امنيت
۱. جمهوری آذربایجان از ابتدای استقلال خود درگیر بحران قره باغ است. بنابراین توصیه می شود در صورت مسافرت به این کشور از سفر به مناطق جنگی و شهرها و روستاهای نزدیک و همجوار در خط تماس نیروهای آذربایجان و ارمنستان خود داری نمائید.
۲. براساس گزارش های دریافتی اخیرا در این کشور جرایمی چون سرقت از منازل اتباع خارجی صورت گرفته است. وضعیت جادهها خصوصا در جادههای مرزی آستارا و بیله سوار مطلوب نیست. 

اطلاعات مفيد
۱. توصیه می گردد فعالیت های تجاری خود را با اتباع آذربایجان قبلا با سفارت جمهوری اسلامی ایران هماهنگ نمائید، زیرا بعضا به خاطر عدم رعایت مقررات در تنظیم قرارداد های تجاری، اتباع جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه گردیده اند.
۲. با توجه به مناسب بودن آب و هوا در شش ماهه اول سال، این زمان بهترین وقت مسافرت به آذربایجان می باشد.
۳. در بدو ورود به این کشور چنانچه در باکو اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
 
۴. چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.
 
۵. به رانندگانی که اقدام به حمل بار به این کشور می نمایند توصیه می شود تحت پوشش شرکتهای حمل و نقل بینالمللی که دارای دفتر نمایندگی در جمهوری آذربایجان می باشند اکیدا خودداری نمایند چون ۹۵ درصد آنها با مشکلات عدیده همچون عدم تخلیه بار توسط صاحب کالا، عدم پرداخت حق خواب از طرف صاحب بار، مشکلات مربوط به عملیات گمرکی، تخلفات موجود در تنظیم بارنامه و عدم تطابق وزن و نوع بار با بارنامه، نیافتن صاحب بار توسط راننده، تنظیم غیرصحیح بارنامه، دستگیری رانندگان توسط پلیس و مامورین اداره قاچاق گمرک، مشکلات رانندگان با پاسگاههای پلیس راه، عدم تطابق اسناد کامیون با راننده آن و غیره مواجه شده لذا مشکلات عدیده ای را برای آنان بواسطه عدم پیگیری شرکت فرستنده بار بوجود خواهد آورد. 

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو
BONIAD SARDAROV ST. NO. ۴
بخش کنسولی: باکو- خیابان جعفر جبارلی - شماره ۱۰
تلفن: پیش شماره ۰۰۹۹۴۱۲ ۴۹۸۰۷۶۶-۴۹۲۶۱۴۳-۴۹۲۴۴۰۷-۴۹۲۸۰۰۶-۴۹۸۰۷۶۶
فکس: ۴۹۸۰۵۴۰ -

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24451
ایلقار
۱۳۹۲-۰۷-۱۸ ۱۰:۴۵:۱۳
نویسنده نتونسته یک اثر تاریخی یا یک مکان تاریخی از آذربایجان پیدا بکنه وبنویسه؟؟؟جز اینکه کدام شهر شهر ایرانی هست.ونمیگه که کدام شهر ایران آذربایجانی هست (1858)