توصيه مطلب
۱
 
به مناسبت صدو سي‌و دومين زادروز باریس نیکلایوچ بوگایف
قلم جذاب و قدرتمند آندري بلي
 

قلم جذاب و قدرتمند آندري بلي
 

ايراس: باریس نیکلایوچ بوگایف با نام مستعار (آندری بلی) نویسنده روس، شاعر و منتقد ادبی در ۲۶ اکتبر سال ۱۸۸۰ در شهر مسکو در کشور روسیه به دنیا آمد. او تنها فرزند "نیکلای واسیلیویچ بوگایف"، ریاضیدان سرشناس دانشگاه مسکو و "الکساندرا دیمیتریونا یگوروا"، موسیقیدان معروف بود. والدین بلی برداشتهای متفاوتی در رابطه با اهمیت علوم طبیعی و هنر داشتند و اغلب اوقات او در تناقض بین این دو گرفتار بود. با هدف رضایتمندی پدر، بلی با موفقیت رشته علوم طبیعی را در دانشگاه مسکو دنبال کرد و در سال ۱۹۰۳ فارغالتحصیل شد.

بلی نوشتن شعر را از زمان دانشجویی شروع کرد. بیشترین حمایت برای تلاشهای اولیه او از سوی میخاییل سولویف که در همسایگی آنها به سر میبرد، و برادر کوچکتر این فیلسوف مشهور روس، ولادیمیر سولویف صورت پذیرفت. سولویف حمایتهای مالی برای انتشار اولین مجموعه شعرهای بلی و دومین سمفونی در سال ۱۹۰۲ را بر عهده داشت و نام مستعار آندری بلی را به باریس نیکلایوچ بوگایف پیشنهاد داد (در زبان روسی بلی به معنای سفید میباشد). بلی پس از فوت پدرش در سال ۱۹۰۳ خود را وقف نویسندگی کرد و علوم را رها کرد.

بین سالهای ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۰ بلی مشغول نوشتن مقالاتی در مجله "وسی" که نشریه عمده جنبش سمبولیسم بود، گردید. بلی در مقالات خود به شدت سعی در تجزیه تحلیل و تعریف سمبولیسم کرد و در این مدت حدود ۲۰۰ نوشته و مقاله و همچنین ۲ سمفونی دیگر را نیز به رشته تحریر درآورد. در سال ۱۹۰۵ بلی روسیه را ترک کرد و به مونیخ و پاریس سفر کرد. جایی که با "ژان ژورس"، رهبر سوسیالیست مشهور آشنا شد. هنگامی که به روسیه بازگشت با "آسیا تورگنوا" ملاقات کرد و سالیان طولانی بلی در کنار او ماند. در سال ۱۹۱۰ بلی و آسیا به خارج از روسیه رفتند. آنها به سوی فلسفه عرفانی و نظام فکری رودولف اشتاینر گرایش پیدا کردند و از سال ۱۹۱۴ تا سال ۱۹۱۶، زمانی که بلی توسط دولت روسیه برای حضور در ارتش فراخوانده شد، این زوج با رودولف اشتاینر در سوییس به سر میبردند.

اگرچه بلی به عنوان یک شاعر شناخته میشود اما شهرت او بیشتر به دلیل نثرهای اوست. در اثر پترزبورگ (۱۹۱۳)، بلی به ناآرامیهای سیاسی و اجتماعی انقلاب روسیه در سال ۱۹۰۵ پرداخته است. این رمان متمرکز بر نقشه بمبگذاری در ادارات دولتی است و روایتی است از خانواده، نقش افراد و معنویت. در رمان "شرح زندگی کوتیک لاتایف" (۱۹۲۲)، بلی داستان کودکی خود و برخوردهای احساسی بین والدینش و روحیه ظریف یک کودک را به تصویر میکشد. 

نثر پیچیدهی بلی با درک کامل حساسیت زمان و تفسیر آن به این تجربه احساسی، یک کار تخیلی جذاب و قدرتمند را پدید میآورد. بلی در سال ۱۹۱۲ از رودولف اشتاینر و آسیا تورگنوا جدا شد و از سال ۱۹۲۳ تا زمان مرگش در مسکو زندکی کرد و در این زمان ۳ رمان دیگر و ۳ جلد از مقالات را نوشت و رمان معروف او پتربورگ میباشد که توسط ولادیمیتر ناباکف به عنوان یکی از چهار رمان برتر قرن ۲۰ شناخته شد.

منابع:
http://www.themodernnovel.com/russian/bely/author.htm
http://what-when-how.com/writers/bely-andrey-boris-nikolayevich-bugaev-writer/
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%۹۰%D۰%BD%D۰%B۴%D۱%۸۰%D۰%B۵%D۰%B۹_%D۰%۹۱%D۰%B۵%D۰%BB%D۱%۸B%D۰%B۹

نويسنده: ليلي غمخوار، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26396