توصيه مطلب
۰
 
آغاز دور پنجم مذاکرات از امروز/
ایران و 1+5 در آزمونی جدید
 

دور پنجم از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 از امروز دوشنبه 26 خرداد در وین آغاز می شود و با توجه به فرصت باقی مانده تا پایان دوره شش ماهه و اختلافات موجود، طرف های حاضر در این گفتگوها ساعاتی دشوار را پیش رو خواهند داشت.
ایران و 1+5 در آزمونی جدید
 
ایراس؛ دور پنجم از مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته ای در حالی از امروز در وین آغاز می شود که در روزهای گذشته تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفتگوهای دو و سه جانبه فشرده ای با کشورهای حاضر در گروه ۱+۵ داشته است.

در این مذاکرات دو و سه جانبه در ابتدا نمایندگان ایران در ژنو با نمایندگان آمریکا دیدار کردند. دیداری که در آن دو تن از معاونان وزیر امور خارجه ایالات متحده و همچنین مشاور "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا حضور داشتند. پس از گفتگوهای ایران و آمریکا در ژنو که در حضور "هلگا اشمید" معاون "کاترین اشتون"مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد، نمایندگان ایران با تیم هایی از فرانسه، روسیه، چین و آلمان دیدار و گفتگو کردند.

در همین رابطه "عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد جموری اسلامی در گفتگوهای ۱+۵، پس از پایان مذاکرات ژنو، ضمن مثبت بودن روند مذاکرات از وجود اختلافات میان تهران و واشنگتن سخن گفته بود.

همزمان با این تحولات "لوران فابیوس" وزیر امور خارجه فرانسه، نیز در اظهاراتی عنوان داشته بود که اگر ایران خواهان توافق هسته ای است باید در مورد تعداد سانتریفیوژهای خود تجدید نظر کند.

همان طور که اشاره شد یکی از اختلافات اصلی میان ایران و گروه ۱+۵ بحث بر سر تعداد سانتریفیوژهاست. کشورهای ۱+۵ معتقدند که ایران باید تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش بدهد، اما تهران اعلام کرده تصمیمی برای کاهش تعداد سانتریفیوژها ندارد.

دیپلمات های حاضر در مذاکرات هسته ای نیز معتقدند که هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا دو طرف به توافق جامع هسته ای برسند.

هر چند دور جدید گفتگوهای هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ چهار روز به طول می انجامد، اما اگر طرفین در این مذاکرات بخواهند بر مواضع قبلی خود پافشاری کنند بعید است نتیجه مثبتی از آن حاصل شود؛ از همین رو موضوع تمدید دوره شش ماهه مذاکرات محتمل ترین گزینه ای است که تحقق آن بیش از مواردی همچون توافق و یا حتی تهیه پیش نویس برای توافق جامع هسته ای است. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36476