توصيه مطلب
۰
 
به مناسبت زادروز مایاکوفسکی
«برای همه... می‌میرم...»
 

گرامیداشت زادروز بزرگان در همه جای دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. این مراسم در کشور روسیه با توجه به پیشینه تاریخی ادبیات جایگاه ویژه ای یافته و امروز نیز زادروز مایاکوفسکی شاعر نامدار روس گرامی داشته خواهد شد.
«برای همه... می‌میرم...»
 
ایراس؛  روسیه را می توان سرزمین ادب و هنر دانست که در خود بسیاری از شاعران و نویسندگان نامدار را گنجانده است. مهد ادبیات روسیه درون خود افتخاراتی چون پوشکین، چخوف، داستایفسکی و تالستوی را دارد و امروز نوزدهم ژوئیه زادروز یکی دیگر از این غرورآفرینان روس است.

"ولادیمیر ولادیمرویچ مایاکوفسکی" در نوزدهم ژوئیه ۱۹۹۳ در یکی از شهرهای روسیه که امروزه به افتخار او نام "مایاکوفسکی" را به خود گرفته است دیده به جهان گشود. وی از همان بدو ورود به مدرسه هنر در وجودش رخنه داشت و یکی از مربیان استعداد او در زمینه نقاشی را کشف کرد و ولادیمیر را با هنر رنگ و نقش آشنا نمود.

بسیاری مایاکوفسکی را شاعری انقلابی می خوانند؛ چراکه در سن ۱۵ سالگی با پیوستن به حزب سوسیال دموکرات فعالیت سیاسی را آغاز نمود و دیری نپایید که فعالیت این گروه مورد توجه سیاسیون قرار گرفت و او را به همراه تنی چند از دوستان، روانه زندان کردند. وی حضور خود در زندان را نه ویرانگر بلکه موثر قلمداد می کند. اوایل فوریه ۱۹۲۲ در زندان بوتیرکی در حالی که وی اوقات را در سلول انفرادی میگذراند در شعر« عاشقم» از این دوران مینویسد:

«جوانی مشغله از پس مشغله دارد/ پسر و دختر ابلهانه دستور زبان یاد میگرفتیم/ اما/ از دبیرستان اخراجم کردند/ به گشتزنی در زندانهای مسکو فرستادند/ در دنیای کوچک حریم هرکس/ غزلهای مووِزوِزی مخصوصِ اتاقخواب میروید/ من اما/ عشق را/ در بوتیرکی یاد گرفتم. [...] من/ از پشتِ دریچه سلول ۱۰۳/ عاشقِ یک بنگاهِ کفن و دفن شدم./ نگاهِ هرروزه به آفتاب/ دل را قرص میکند./ این پرتوهای کوچک دانهای چند؟»/ من/ برای لکه زردی بر دیوار/ دنیا میدادم» (۱)

ولادیمیر پس از سپری کردن اوقات سیاسی به مدرسه هنرهای زیبای مسکو رفت؛ جایی که به گفته خودش نیازی به ارائه گواهی صلاحیت سیاسی نداشت. هرچند در آن جا نیز هنرجویان تابع با دانشجویان نوگرا و جسور از یکدیگر جدا بودند. این نویسنده در همین زمان با فوتوریست ها آشنا شد و از این پس به شعرسرایی، نگارش داستان و نمایش نامه روی آورد. فوتوریسم نوعی مکتب و نگاه هنری است که از آن به آینده نگر و فرا زمان هم تعبیر کرده اند.(۲)

او علاوه بر شعر در زمینه نمایش نامه نویسی نیز آثاری همچون: "تراژدی مایاکوفسکی"، "میستری بوف"را از خود بر جای گذاشت. "ابر شلوارپوش"، "فرمانی به ارتش هنر"، "از خیابانی به خیابانی"، "رژه چپ گرایان" و ... نام برخی از آثار وی هستند که دارای عناوینی تحریک کننده و تبلیغاتی می باشند. مایاکوفسکی شاعر نامدار روس زندگی خود را در پی بن بستی عاطفی و نیز ممنوعالخروج بودن از خاک شوروی با خودکشی به پایان رساند. وی پیش از مرگ بر برگهای نگاشت: «برای همه... میمیرم...».

شاعر انقلابی روس امروزه نیز بر بسیاری از هنرمندان معاصر تاثیرگذار می باشد. "زکی بولدوک" نویسنده ترکیه ای، از جمله افرادی است که اثر خود تحت عنوان "نامه ای به مایاکوفسکی" را با بهره گیری از شخصیت این شاعر روس انتخاب کرده است و برخی تجربه های خود را برای وی به رشته تحریر درآورده است. گفتنی است که یاد این شاعر پرآوازه همچنان در کشور روسیه گرامی داشته می شود و همزمان با زادروز او مراسمی در پارک "کراسنایا پریسنایا" برگزار می شود.(۳)


منابع:

(۱)http://www.madomeh.com/۱۳۹۲/۰۵/۰۷/۵۵۵۵-۱۲/

(۲)http://www.shereno.com/post-۳۶۳۷.html

(۳)http://www.themoscowtimes.com/mt_recommends/article/۵۰۳۶۳۶.html
تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36953