توصيه مطلب
۱
 
اجراي مشترك آهنگساز آلماني و ارمني در جشنواره موسيقي فجر
 

اجراي مشترك آهنگساز آلماني و ارمني در جشنواره موسيقي فجر
 

ايراس؛ روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه "آنیا لخنر" آلمانی و "آرتور آوانسف" ارمنی در ایوان شمس به روی صحنه می روند تا قطعاتی را برای جشنواره بیست و نهم فجر به اجرا در آورند. لخنر پیش تر و در دوره قبل جشنواره نیز با اجرای ویولونسل در کوارتت تارکوفکسی حاضر شد که به دلیل اجرای متفاوتی از موسیقی چندصدایی مورد توجه مخاطبان بسیاری واقع شد.

پیشتر و در جشنواره بیست و هشتم موسیقی، "آنیا لخنر" نوازنده آلمانی با گروهی هلندی به تهران آمد و در تالار وحدت کوارتت تارکوفسکی را که مورد استقبال فراوانی از سوی ایرانیان قرار گرفت به روی صحنه برد. امسال نیز وی به تهران آمده است و در روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه، در ایوان شمس به روی صحنه می رود تا قطعاتی را با نوازنده ارمنی به اجرا درآورد.


لخنر ۱۸ سال در کوارتت مشهور "روزاموند" عضو است و سال های متمادی با "دینو سالوتزی" نوازنده سرشناس باندونئون آرژانتینی، "واسیلیس زابوپولوس" پیانیست و آهنگساز یونانی، "فرانسوا کوتوریه" آهنگساز و پیانیست فرانسوی، قطعاتی را به صورت دوئت اجرا می کند.

آنیا لخنر، متولد آلمان است و تحصیلات عالی خود را نزد "هاینریش شیف" در کلن و "بازل و یانوس استارکر" در بلومینگتون گذرانده است. لخنر نوازنده "ویولونسل" بوده و اگرچه حوزه فعالیت اش موسیقی کلاسیک است اما به صورت مستمر با گروه ها و هنرمندان بداهه نواز در شاخه "جز" همکاری دارد. 

آرتور آوانسفِ ارمنی و نوازنده پیانوی دوئت جشنواره بیست و نهم موسیقی فجر متولد مسکو است. وی نوازندگی پیانو را از کودکی فرا گرفت و تئوری موسیقی را در مدرسه موسیقی «آلکساندر اسپنداریان» ایروان به پایان رساند. اما آهنگسازی آوانسف در هنرستان موسیقی ایروان و زیر نظر "استپان روستومیان" انجام شد و نوازندگی تخصصی پیانو را در کنار "النا آبجیان" در «کنسرواتوار کومیتاس» ایراون فرا گرفت. وی دارای درجه دکترای موزیکولوژی است.

آوانسف علاوه بر اجرای ساختههای خود برای پیانو، آثار دیگر هنرمندان معاصر ارمنستان و کشورهای دیگر را در برنامههای به روی صحنه میبرد. وی از سال ۲۰۰۵ عضو "آنسامبل لابوراتوریوم" است.

بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری "حسن ریاحی" و مدیریت بین الملل "رامین صدیقی" از ۲۴ بهمن ماه تا اول اسفند سال جاری در تهران و ۶ شهرستان کشور اجرا می شود. 


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33794