توصيه مطلب
۱
 
سین کیانگ و بازهم زندانی های بلند مدت
 

دولت چین در جدیدترین اقدام خود علیه مرد سین کیانگ 113 نفر را به اتهام دست داشتن در ناآرامی ها به زندان های بلند مدت محکوم کرد.
سین کیانگ و بازهم زندانی های بلند مدت
 
ایراس؛ کشمکش میان دولت مرکزی چین و استان سین کیانگ در شرق این کشور همچنان ادامه دارد. پکن مردم این استان را به تلاش برای استقلال و جدایی طلبی محکوم کرده و از همین رو در سال های اخیر درگیری های خونینی میان دو طرف رخ داده است.

در همین رابطه دولت چین در جدیدترین اقدام خود علیه مردم این استان، 113 نفر را به اتهام دست داشتن در ناآرامی ها از ۱۰ سال زندان تا حبس ابد محکوم کرد.

اما دولت چین فقط به این امر بسنده نکره و با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و نگرای از تجمعات مسلمانان استان سین کیانگ در این ماه اقدامات دیگری را نیز انجام داده است.

در این رابطه دولت چین اعلام کرده که مسلمانان در استان سین کیانگ نمی توانند اعمال ماه رمضان را انجام دهند. بر اساس این دستورالعمل مساجد استان سین کیانگ نیز نمی توانند در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری مراسم های ویژه ماه رمضان کنند.

منطقه خودمختار سین کیانگ عمدتاً یک منطقه مسلمان نشین است که قومیت اصلی آن را اویغورها تشکیل می دهند و زبان آنها شبیه زبان ترکی بوده و آمارها حاکی است نزدیک به هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اویغور در سین کیانگ سکونت دارند.

البته در ماه های گذشته رسانه های غربی برای بحرانی نشان دادن اوضاع سین کیانگ مدعی شده بودند که برخی از اهالی این استان به شورشیان حاضر در سوریه پیوسته و علیه حکومت بشار اسد در حال مبارزه هستند.

کارشناسان اعلام کرده اند تنوع قومی در سین کیانگ و همچنین وجود سابقه تاریخی این درگیری ها، علت به وجود آمدن حوادث اخیر بوده ولی هیچ گاه شدت درگیری ها به این اندازه نبوده است.

بنا به گفته کارشناسان، در پشت پرده این درگیری ها آمریکا قرار دارد و علت این امر را هم ضعیف کردن چین عنوان می کنند، به همین دلیل از بین بردن وحدت و یکپارچگی چین مبادرت به ایجاد این درگیری ها و مبالغه درباره شدت آن می کنند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36737