توصيه مطلب
۰
 
هند و تکرار داستان عقب نشینی در برابر امریکا
 

هند که در عمل نکردن به تعهدات خود در قبال ایران به دلیل فشارهای آمریکا سابقه ای طولانی دار، بار دیگر این اقدام را انجام داد و از کاهش واردات نفت از جمهوری اسلامی سخن گفت.
هند و تکرار داستان عقب نشینی در برابر امریکا
 
ایراس؛ منابع دولتی هند اعلام کردند دهلی قصد دارد با هدف رعایت مفاد توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ میزان واردات نفت از تهران را را کاهش دهد. این اقدام هند بعد از آن صورت می گیرد که آمریکا از این کشور خواست تا میزان واردات نفت ایران را در سطح میزانی که در آخر سال ۲۰۱۳ داشت حفظ کند.

در پی توافق هسته ای ایران و ۱+۵ در نوامبر سال گذشته، هند در ماه های ژانویه و مارس اقدام به افزایش واردات نفت از جمهوری اسلامی کرده بود اما اکنون به واسطه فشارهای واشنگتن قصد دارد میزان واردات خود تا ۶ ماه آینده را به میزان ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و به ۱۹۵ هزار بشکه برساند.

براساس توافق هسته ای انجام شده بین ایران و گروه ۱+۵ در ۲۴ نوامبر مقرر شده تا صادرات نفت ایران در حد ۱ میلیون بشکه در روز حفظ شود و پیام ارسال شده از سوی آمریکا به هند برای کاهش خرید نفت جمهوری اسلامی بیانگر نابردباری واشنگتن در قبال این اقدام دهلی است.

این برای اولین بار نیست که هند تسلیم فشارهای ایالات متحده در خصوص ایران می شود. یکی از دلایل اصلی اجرایی نشدن پروژه خط لوله صلح که قرار بود گاز ایران را به هند برساند، کنار کشیدن دهلی از آن به دلیل فشارهای واشنگتن بود.

در شرایطی که به دلیل اجرا شدن توافق نامه ژنو شاهد مذاکرات شرکت های بزرگ نفتی با ایران برای از سرگیری خرید نفت هستیم، تهران می تواند با توجه به این امر در ادامه همکاری خود با شرکت ها و کشورهایی که در سال های اخیر عملکرد چندان مناسبی را نداشته اند تغییراتی را بدهد تا در صورت بروز شرایط مشابه طرف های قرارداد با تهران بدانند که تغییر شرایط قرارداد به دلیل فشارهای خارجی می تواند با پاسخ های کوبنده ای از سوی ایران مواجه شود.


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34568