توصيه مطلب
۰
 
موضع جالب روس ها در مذاکرات ایران و 1+5
 

"سرگئی ریابکف" معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات کشورهای 1+5 با ایران، در اظهارتی ضمن اعلام این که این گفتگوها را برای چند روز ترک می کند از اضافه شدن کارشناسان شرکت روس اتم به طرف های حاضر در وین خبر داد.
موضع جالب روس ها در مذاکرات ایران و 1+5
 
ایراس؛ روسیه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حضوری فعال در جمع کشورهای ۱+۵ و مذاکرات هسته ای ایران ایفا می کند. هر چند این کشور در تصویب قطعنامه های ضد ایرانی در شورای امنیت هیچ گاه از حق وتوی خود استفاده نکرده اما در تلطیف این قطعنامه ها اقداماتی را انجام داده است از همین رو حضور نماینده این کشور در گفتگوهای جمهوری اسلامی با طرف های غربی حائز اهمیت است.

دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ که از آن با عنوان دور نهایی مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته ای یاد می شود از روز پنجشنبه آغاز شده و گفته می شود تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت اما "سرگئی ریابکف" معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده این کشور در گفتگوهای ۱+۵ و جمهوری اسلامی اعلام کرد که برای چند روز از محل مذاکرات خارج شده و سپس مجددا به این گفتگوها اضافه می شود.

ریابکف دلیل این کار را سفر به برزیل برای آماده سازی مقدمات نشست کشورهای عضو بریکس اعلام کرد.

بریکس نام گروهی به رهبری قدرتهای اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شدهاست. در ابتدا نام این گروه بریک نام داشت اما پس از پیوستن آفریقای جنوبی، به بریکس تغییر نام یافت.

اما نکته عجیب در این رابطه اضافه شدن کارشناسان شرکت روس اتم به مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ است. شرکت روس اتم در امر ساخت نیروگاه های هسته ای فعال است و تکمیل نیروگاه بوشهر نیز بر عهده این شرکت بوده اما دلیل حضور کارشناسان آن در این گفتگوها مشخص نیست.

آنچه مسلم است دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵، بسیار مهم بوده و از همین رو اضافه شدن افراد جدید به این گفتگوها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رسانه های روسی هنوز هیچ دلیلی در مورد دلیل حضور نمایندگان روس اتم در مذاکرات ۱+۵ منتشر نکرده اند اما به هر حال این موضوعی است که نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36772