توصيه مطلب
۰
 
گردشگري در گرجستان
 

گردشگري در گرجستان
 


قوانین سفر
۱- برای تبدیل هر نوع ارز خارجی هیچ محدودیتی در این کشور وجود ندارد و تفاوت چندانی میان بازار سیاه و بانک های رسمی وجود ندارد. جالب توجه است که مراکز تبدیل ارز به قدری درسطح شهر فراوان است که افراد به راحتی می توانند ارز خود را تبدیل نمایند . 

۲- خروج وسایل و ابزارهائی نظیر شمشیر و سایر سلاح های متعارف به شرطی مجاز می باشد که با مجوز خرید، از فروشگاه های معتبر تهیه شده باشد، بنابراین لازم است در هنگام خروج مجوز خرید را به همراه داشته باشید . 

۳- نکته دیگر اینکه بردن وسایل فوق الذکر به داخل هواپیما ممنوع بوده و حتما می باید در چمدان های بار جاسازی و تحویل قسمت حمل بار گردند . 

۴- برای رانندگی در گرجستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید . (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند . 

۵- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید . 

۶- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد .

الزامات ورود و اقامت۱- دارندگان گذرنامه های عادی باید برای ورود به گرجستان روادید اخذ نمایند .
 
۲- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از :
روادید یکبار ورود (یک ماهه) ۱۰دلار آمریکا
روادید یکبار ورود (سه ماهه) ۳۰ دلار آمریکا
روادید دوبار ورود (یک ماهه) ۲۵ دلار آمریکا
روادید عبور (یکبار ورود) ۵ دلار آمریکا
روادید عبور (دوبار ورود) ۱۰ دلار آمریکا
روادید کثیرالمسافره ۱۰۰ دلار آمریکا
۳- هزینه تمدید معادل صدور روادید و هزینه انتقال روادید به گذرنامه جدید ۵ دلار می باشد . 

۴- روادید از همراهان بالای ۱۶ سال اخذ می گردد . 

۵- هزینه های پرداخت شده، پس از صدور روادید غیر قابل استرداد می باشد. لازم به ذکر است غیر از روادید کثیرالمسافره مابقی انواع روادید ظرف ۲۴ ساعت صادر می گردد . 

۶- مدارک لازم برای اخذ روادید عبارتند از
- ۳ قطعه عکس؛
- مبلغ ۱۰ دلار آمریکا،
- تکمیل فرم مربوطه و داشتن گذرنامه معتبر 

۷- هرچند اخذ روادید گرجستان در مبادی ورود این کشور نیز امکان پذیر است ولی موکدا توصیه می شود که درخواست خود را به سفارت گرجستان در تهران ارائه نمائید . 

بهداشت
۱ - بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد
هپاتیت A/ وبا / دیفتری / سل / تب تیفوئید 

۲- امکانات پزشکی گرجستان در مقایسه با جمهوری اسلامی ایران از سطح بسیار پائین تری برخوردار می باشد . گرجستان فاقد بیمارستان های مناسب و مجهز است، همچنین فقر بویژه در میان طبقه پزشک موجب شده که بخش عمده ای از پزشکان این کشور در معاینه بیماران خارجی به مسائل مالی بیشتر توجه داشته باشند و با فراهم نمودن زمینه مراجعات مکرر و معاینه های طولانی، پول بیشتری از بیمار دریافت نمایند. در یک سال اخیر کلینیک ها و مراکز پزشکی و آزمایشگاهی جدیدی توسط کشورهای خارجی در گرجستان تاسیس شده، که از امکانات خوبی برخوردار هستند هرچند هزینه دارو، درمان و آزمایش در این کلینیک ها بسیار گران است . 

۳- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید . 

۴- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید .
 
۵- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید . 

۶- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی : www.who.int/countries/en/مراجعه نمائید . 

امنیت
۱- سرقت و اخاذی توسط سارقان حرفه ای و خیابانی به دلیل فقر، بی ثباتی و ناامنی نسبی یکی از مشکلات جدی این کشور به شمار می رود. بنابراین توصیه مشود در هنگام سفر به این کشور نکات ذیل را مد نظر قرار دهید :
عدم تردد دیر هنگام درخلال شب و سفر به مناطقی که نسبت به آنجا شناخت کافی ندارید؛ عدم حمل پول زیاد بویژه در یک جیب و توجه و مراقبت کافی از وسایل شخصی، در اماکن عمومی؛ 

۲- در صورت مسافرت با وسیله نقلیه شخصی خود، آن را در جای مناسب و در مکان هائی که مامورین پارکینگ حضور دارند، پارک نمائید . 

۳- در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن ۰۲۲ با پلیس تماس بگیرید . 

اطلاعات مفيد
۱- در حال حاضر برای سفر به این کشور می توان از پروازهای استانبول- تفلیس، باکو- تفلیس و مسکو – تفلیس و همچنین دبی – تفلیس استفاده نمود. در میان این مسیرها مسیر استانبول – تفلیس از سایر مسیرها گران تر میباشد. علاوه بر مسیر هوایی میتوان از طریق مسیرهای ایروان وباکو از طریق زمینی به گرجستان سفر نمود. منتهی باید توجه داشت که جاده های تقریبا ناهموار مشکل اصلی سفر به گرجستان از طریق خطوط زمینی میباشند .
۲- هزینه اقامت در هتل های مناسب گرجستان درمقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار گران است. بعنوان مثال یک اتاق تک نفره در هتل ۳ ستاره کمتر از ۱۳۰ دلار وجود ندارد. البته هتل های کوچک و مسافرخانه های مختلف با قیمت های ارزان ( از ۲۰ دلار به بالا ) هم وجود دارد ولی بسیاری از آنها از امکانات چندانی برخوردار نیستند وبدلیل مشکلات قطع برق و آب بعضا فاقد پنراتور وتانکرهای ذخیره آب میباشند. فقدان تجربه هتل داری درسطح عالی، هزینه تقریبا بالای هتل ها در مقایسه با امکانات آنها، فقدان رستوران های اسلامی،تکلم مردم به زبان گرجی و روسی از دیگر مسائلی میباشند که اقامت دراین کشور را برای یک ایرانی قدری مشکل می سازد .
 
۳- برخی از مشکلات اقامتی درگرجستان عبارتند از :
- قطعی آب در منازل و فقدان وسایل خنک کننده در فصل تابستان .
- قطعی برق در بویپه در فصل تابستان که طی سالهای اخیر تقریبا یک عارضه عمومی بوده است، بنابراین داشتن یک چراغ روشنائی توصیه می گردد و در صورت استقرار خرید ژنراتور امری الزامی است .
- وجود بادهای متناوب طی فصل زمستان و بویژه ماه مارس ( ماه دیوانه ) بعضا مشکلاتی را برای اتباع وشهروندان ایجاد می نماید.چ
۱۰- در بدو ورود به این کشور چنانچه در تفلیس اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید .
 
۱۱- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید .

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس
میدان گاگارین، کوچه زورتی، پلاک ۱۶
تلفن
۳۷۶۸۲۹-۳۷۳۱۵۲-۳۷۴۲۱۹
تلفن کنسولی
۳۸۵۴۴۲
فاکس
۳۸۱۵۲۷
پست الکترونیک
iranemb@geo.net.ge

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24478