توصيه مطلب
۰
 
طالبان و آمریکا؛ مذاکرات در آستانه نتیجه
 

آخرین سرباز آمریکایی زندانی در دست طالبان در ازای آزادسازی پنج تن اعضای این سازمان به کشورش بازگشت. علی رغم آنکه این این آزادسازی واکنش های مختلفی را برانگیخته است اما رضایت خاطر دو طرف از انجام این معاوضه توانسته راه را برای انجام مذاکرات بعدی باز کند.
طالبان و آمریکا؛ مذاکرات در آستانه نتیجه
 
ایراس؛ به نظر می رسد معاوضه یک سرباز آمریکایی با پنج زندانی طالبان محبوس در گوانتانامو یک معامله برد- برد برای هر دو طرف معامله باشد. رضایت خاطر حاصل از این معامله در حدی بود که موجب شد تا ملاعمر، سرکرده گروه طالبان در افغانستان این پیروزی را به تمام مردم مسلمان افغانستان تبریک بگوید.

به گزارش ایراس به نقل از رویترز، "بوئی برگدال" سرباز ۲۹ ساله آمریکایی، پنج سال پس از آنکه به دست طالبان اسیر شده بود در ازای آزاد سازی پنج تن از اعضای بلند پایه طالبان از انفرادی خارج شد و به کشورش بازگشت. پس از این معاوضه که روز شنبه انجام شد برگدال برای انجام معاینات جسمی و روانی به بیمارستان ارتش آمریکا واقع در کشور آلمان منتقل شد.

ملاعمر نیز در واکنش به این معاوضه در بیانیه مکتوب خود که برای رسانه ها ارسال کرده بود اعلام داشت: "باید شکرگزار آزادی سازی مقامات ارشد خود از دست نیروهای آمریکایی باشیم." وی در انتهای این بیانیه خواستار آزادسازی تمامی سربازانی شد که برای آزادی افغانستان می جنگند.

بیانیه ملاعمر یکی از عواملی بود که منجر به واکنش جمهوری خواهان علیه این اقدام دولت اوباما شد. کنگره آمریکا خواستار پاسخگویی دولت در مورد کم و کیف این معاوضه و تحویل دادن پنج عضو ارشد طالبان به این سازمان شدند. [1]

در مقابل "چاک هیگل" وزیر دفاع آمریکا با دفاع از این عملکرد اظهار داشت که آمریکا برای نجات جان سربازانش باید سریع تر واکنش نشان می داد. روند آزادسازی سرباز برگدال پس از اقدامی مشابه اما ناکام در حدود ۲ سال پیش رقم خورد. این معاوضه طی یک مذاکره پنهانی میان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفته است به طوری که علاوه بر واکنش های منفی کنگره آمریکا واکنش های منفی دولت افغانستان را نیز در پی داشت؛ تا جایی که وزارت خارجه افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد تحویل زندانیان به کشور ثالث نقض قوانین بین المللی است. 

به گزارش سی ان ان، پنج عضو طالبان که در زندان گوانتانامو در حبس به سر می بردند، در سال ۲۰۰۱ به جرم براندازی علیه دولت آمریکا دستگیر شده بودند. [2]

بنا به گزارش سی ان ان نقش میانجی در این مذاکرات بر دوش کشور قطر بوده و شاید این نقش به خاطر تاسیس رسمی «دفتر مذاکرات» طالبان در دوحه باشد. تاسیس رسمی این دفتر با نصب پرچم طالبان و تابلویی با عبارت "امارت اسلامی افغانستان" واکنش های منفی زیادی را بر انگیخت. همین مخالفت ها موجب شد این دفتر در سال ۲۰۱۳ به طور موقت بسته شود.

پس از تاسیس این دفتر در دوحه قطر باراک اوباما در نامه ای خطاب به حامد کرزی نوشت: "ایالات متحده با دید حکومت افغانستان مبنی بر اینکه گشایش این دفتر باید با هدف انجام مذاکرات میان شورای عالی صلح و طالبان افغان باشد، هم نظراست."

بارک اوباما در سفر اخیر خود به افغانستان اعلام کرد که بخش کثیری از نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۴ از این کشور خارج خواهند شد. با در نظر گرفتن ابراز امیدواری چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به آغاز روند مذاکره منطقی پس از این تعویض و رضایت خاطر طالبان از این معامله می توان چنین نتیجه گرفت که رویکرد آمریکا و طالبان به جای جنگ و درگیری به سمت مذاکره و معامله تغییر جهت داده است و قرار است تلاش های دو طرف برای دست یابی به اهداف خود راهی غیر از جنگ را در پیش بگیرد.

منابع:

1- http://www.reuters.com/article/۲۰۱۴/۰۶/۰۲/us-soldier-afghanistan-release-idUSKBN۰EB۰M۳۲۰۱۴۰۶۰۲
 
2- http://edition.cnn.com/۲۰۱۴/۰۶/۰۱/us/bergdahl-transferred-guantanamo-detainees/index.html?hpt=hp_t۲


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36204