توصيه مطلب
۰
 
اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در سال 2014 در مسکو برگزار می‏‌شود
 

ايراس: «ایگور براتچیک‏اف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور تعیین حدود و علامتگذاری مرزهای روسیه در نشست خبری که براساس نتایج سیوسومین نشست کارگروه خزر که در سطح معاونان وزرای خارجی پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو برگزار شد، اعلام کرد که چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر پیرامون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در مسکو پایتخت کشور روسیه برگزار خواهد شد.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ وی ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: ما در نظر داریم اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر را در سال آینده میلادی در مسکو بهمنظور دستیابی به نتایج بیشتر و پیشرفت در حل مسائل دریای خزر برگزار کنیم.

خبرگزاری «ایتارتاس» روسیه روز جمعه در گزارشی به نقل از مقامات مذکور دولت روسیه نوشت: ما به خوبی درک میکنیم که دستاوردها و تصمیمات اجلاس قبلی سران کشورهای ساحلی دریای خزر که در باکو برگزار شد، باید تحقق یابد.

وی تأکید کرد: اجلاس آتی سران کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو باید گام جدیدی در زمینه حل و فصل مسائل دریای خزر و تعیین کننده وظایف جدید باشد. این مقام دولت روسیه در پایان خاطر نشان کرد: با این حال اعضای شرکت کننده نیز اختلاف نظرهایی در زمینه تاریخ برگزاری این نشست دارند و ما تصمیم داریم این اختلافات را برطرف و تاریخ دقیقی را برای برگزاری این نشست مشخص کنیم.

این گزارش حاکی از آن است که در نیمه اول سال آینده میلادی قرار است نشست وزرای خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر در روسیه برگزار شود. لازم به ذکر است که اولین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در سال ۲۰۰۱ میلادی در عشق‏آباد، دومین اجلاس در اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی در تهران و سومین اجلاس نیز در ۲۰۱۰ میلادی در باکو پایتخت کشور آذربایجان برگزار شده بود.

از سوی دیگر گزارشها حاکی از آن است که «خلف خلف‏اف»، معاون وزیر خارجه آذربایجان می‏گوید، کشورهای ساحلی دریای خزر در سیوسومین نشست کارگروه کشورهای حاشیه خزر در باکو در برخی مفاد پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به توافق رسیده‏اند.

این مقام آذری گفته است که در نشست باکو توافق شده که وزیران خارجه کشورهای حاشیه خزر نیمه نخست سال آینده میلادی دیدار کنند. وی در ادامه همچنین تأکید کرد که در نشست باکو توافق شد که کشورهای ساحلی در نشست آتی در مورد روش‏های تعیین خطوط دریای خزر به تبادل نظر بپردازند.

خلف‏اف خاطرنشان کرد که اجماع در مورد رژیم حقوقی دریای خزر بایستی بر مبنای منافع ملی کشورهای حاشیه‏ای و زمینه‏های مشترک بدست آید. بنابراین گزارش در نشست باکو کشورهای ساحلی خزر در برخی موارد از جمله مسائل زیست محیطی دریایخزر به تفاهم نرسیده‏اند.

به گفته معاون وزیر امور خارجه آذربایجان هنوز مسائل زیادی درباره رژیم حقوقی دریای خزر حل نشده باقی مانده‏ است که از آن جمله می‏توان به تقسیم دریا و مسائل زیست محیطی اشاره کرد. باکو در روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ۹۲ میزبان سیوسومین نشست کار گروه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر متشکل از معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه پنج کشور حاشیه دریای خزر بود.

کشورهای ساحلی خزر در راستای بررسی راههای توسعه همکاری در این دریا و نیز بحث و بررسی درباره رژیم حقوقی دریای خزر تاکنون ۳۶ نشست در سطوح مختلف کارشناسی معاونان وزرا و وزیران امور خارجه و سران در پایتخت‏های کشورهای حاشیه خزر برگزار کرده‏اند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 30390